Ексклюзив

Ближче до Європи: в Україні оновили правила дорожнього руху і штрафи

 Автор: Валерія Жовтун. 27604

Навесні для українців посилили відповідальність за порушення правил дорожнього руху, це стосується як водіїв, так і пішоходів. Кажуть, деякі норми правил дорожнього руху привели до європейських. 

“Гречка” вирішила розібратися що і наскільки змінилося. 

pdr copy

Штрафи водіям

Цьогоріч в лютому нардепи підтримали законопроєкт №2695 про посилення відповідальності за окремі правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху.  

Уже в березні закон вступив в силу. По суті ним посилили відповідальність за порушення ПДР, зокрема, підвищивши штрафи. Така практика застосовується і в Європі. 

Так, за керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння вперше штраф 17 тис. грн, а також позбавлення права керування на один рік. Якщо порушення стається повторно протягом року – штраф 34 тис. грн з позбавленням права керування на три роки, або адмінарешт на 10 діб.

Якщо двічі протягом року водій керував у стані сп'яніння, то штраф 51 тис. грн з позбавленням права керування транспортного засобу на 10 років з його конфіскацією, або адмінарешт на 15 діб також з позбавленням права керування та з конфіскацією.

При цьому в патрульній поліції зазначають, що усунули застарілі норми радянських часів, які передбачали звільнення від відповідальності у зв’язку з тим, що порушення незначне, передачу справи на розгляд трудового колективу чи закриття такої справи за проходженням строків.

Збільшили штраф за перевищення максимально дозволеної швидкості понад 50 км/год – з 510 грн до 1700 грн.

За інформацією DW, наприклад, у Німеччині за перевищення швидкості:

  • до 10 км/год штраф 20-30 євро;
  • від 21 до 30 км/год – 95 євро з позбавленням прав на місяць;
  • якщо водій їхав в місті понад 60 км/год – штраф 680 євро з позбавленням прав на три місяці.

При порушеннях також нараховують штрафні бали. Якщо людина накопичує таких 8 балів, то в неї вилучають водійські права. 

Збільшили штраф в Україні до 510 грн за розмову телефоном за кермом без гарнітури, за відсутність шолома у мотоцикліста.

Збільшили штраф за залишення місця ДТП з 255 грн до 3400 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на один-два роки або без такого.

Якщо, наприклад, автівкою керуватиме людина без прав, то штраф уже 3400 грн, а не 510 грн як раніше.

Якщо людина з позбавленими правами керуватиме автівкою, то сплатить штраф у 20 400 грн, а якщо попадеться на такому повторно протягом року – 40 800 грн з позбавленням права керування на 5-7 років.

Що чекає пішоходів

Якщо людина переходить дорогу в недозволеному місці – штраф 255 грн. Раніше він був 51 грн. 

З початку 2021 року поліцейські зафіксували понад 41 000 порушень пішоходів.

Здебільшого пішоходів штрафують за перехід проїзної частини поза пішохідним переходом, у місцях, де це робити заборонено: є розділювальна смуга або встановлено огородження. Також пішоходи доволі часто отримують штраф за перехід проїзної частини на заборонний сигнал світлофора, – повідомляють у патрульній поліції України. 

При цьому в Кіровоградській області протягом січня-березня сталися 35 дорожньо-транспортних пригод за участі пішоходів. Як повідомляє патрульна поліція Кіровоградщини, 8 людей загинули під колесами автівок, а 26 отримали травми різного ступеня тяжкості.

pishohodu 

Зокрема, з 1 січня до 17 березня 2021 року за ч. 1 ст. 127 КУпАП патрульні поліцейські склали 64 адміністративні матеріали на пішоходів. З 17 березня, коли почали діяти нові штрафи, і по 21 квітня патрульні склали 10 адмінматеріалів.

Наприклад, у Німеччині оштрафувати пішохода можуть на 5-10 євро. А ще у пішохода чи велосипедиста можуть забрати водійські права, якщо він був напідпитку і порушував ПДР. 

– У Братиславі багато хто перебігає дорогу на червоне світло, якщо немає машин, а от в Америці, якщо ти вирішиш прогулятися по узбіччі швидкісної траси, то поліція дуже швидко зреагує і приїде поцікавитися, чого ти там ходиш, – розповіла кропивничанка Катерина Катаровська, яка нині мешкає у Словаччині. 

Те, що пішоходи порушують правила не лише в Україні, а й Словаччині підтверджує інша кропивничанка, яка живе там кілька років.

– Інколи можна побачити, як пролазять через огородження перед електричками, щоб швидше дістатись до неї, чи біжать не по пішохідному, коли спішать на автобус. Цього не дуже багато, але є, – каже Аліна. – За весь час не чула про випадки, що когось зупинили чи оштрафували через неправильний перехід. Просто більшість людей розуміють, що треба дотримуватись правил і все. Це в них як закон.

А ще пішоходи в темну пору доби мають користуватися світловідбивачами, аби водії могли їх ліпше розгледіти на дорозі. Видимість пішохода зі світловідбивачами збільшується до 130-150 метрів, а з дальнім світлом фар до 300-400 метрів.

Так в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїжджою частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет) або бути в одязі зі світловідбивними елементами. Така норма є в ПДР України.

У Європі, до речі, норма використання пішоходами світловідбивних елементів діє давно. У деяких країнах пішохода можуть оштрафувати за відсутність флікера в темну пору доби.

– Тут давно є обов'язок носити світловідбивні елементи, велосипедисти, зазвичай, вдягають шоломи. Штрафують часто за неправильне паркування, це бачила багато, – ділиться своїми спостереженнями кропивничанка Олена Гурмач, яка п’ять років живе у країнах ЄС. 

Якщо перейдеш на червоне світло або перебираєшся через бар'єри чи йдеш дорогою зі зниженою видимістю без світловідбивних елементів – штраф від 50 до 100 євро, – розповіла про Словаччину Аліна і додала. – Але поліція дещо лояльно відноситься до цього. Коли ми йдемо до супермаркету дорогою є поліцейське відділення і там електрички ходять, кілька світлофорів. Люди переходять як хочеш ніхто нікого не штрафує. Але в центрі міста краще не порушувати, бо можна і попастись. 

Непристебнутий ремінь

На жаль, одне із головних правил безпеки  – пристебнутий ремінь ігнорується українцями і досі. Навіть при підвищенні штрафу. 

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ремені безпеки знижують ризик смерті водія та пасажирів на 45-50%, а ризик травмуватися – на 20-45%. 

Нині 95% українців визнають про важливість пристебнутого ременя безпеки для життя. Однак лише 39% водіїв та 52% пасажирів на передньому сидінні постійно пристібаються. 

remeni bezpeku

Наприклад, у Кропивницькому лише 15% водіїв користуються ременями безпеки. Це найнижчий показник серед решти українських міст, досліджених торік в рамках кампанії “За безпечні дороги”.

Remeni bezpeky riven korystuvannya 2020 1024x724

Якщо раніше за не пристебнутий ремінь безпеки штраф був 51 грн, то з березня 2021 року цей штраф зріс у 10 разів – до 510 грн. Як повідомив перший заступник начальника департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький, це трохи більше як 15 євро, тоді, як у Німеччині, такий штраф – 30 євро, у Польщі – близько 23 євро. При цьому кількість тих, хто пристібається в автомобілі, у Німеччині складає 98% для водіїв і пасажирів переднього сидіння і 99% − для пасажирів заднього сидіння, а в Польщі пристібаються 96% пасажирів на передньому сидінні й 76% − на задньому. 

172989047 10223224502073415 17094955251557585 n

При цьому, за опитуванням компанії Gradus Research у грудні 2020 року, в Україні 53,6% опитаних вважають достатнім штраф до 600 грн, аби почати пристібатися, а для 30% він має бути понад 1000 грн. Крім того, третина респондентів вважає дієвим штраф від 1001 до 1500 грн, а дві третини кажуть про штраф у розмірі 1501-2000 грн. Такі результати онлайн-дослідження «Сприйняття та використання пасків безпеки водіями та пасажирами» проведеного спільно Нацполіцією та Консультативною місією ЄС (КМЄС) в Україні у рамках кампанії «Пристібайся – не жахайся». 

У рамках цієї кампанії українцям навіть пропонують відчути на собі, що може бути під час зіткнення авто. У різних містах облаштовують спеціальні демозони з такими стимуляторами. 

Натомість серед причин, чому українці не використовують паски безпеки, 27% жінок та 19% чоловіків кажуть, що забувають пристебнутися. 

 172989047 10223224502073415 17094955251557585 n copy

Перевезення дітей

Перевозити в автомобілі дитину ростом менше як 145 см можна лише в автокріслі, або інших утримуючих систем. Інакше – адмінштраф 510 грн, а за повторне порушення протягом року – 850 грн. Така норма безпеки діє в країнах ЄС вже давно. Усе  це – заради безпеки маленьких пасажирів. А за порушення такої норми, також доведеться сплатити штраф. 

У Данії штраф за не пристебнуту дитину до 14 років складає 200 і 267 євро, а також один штрафний пункт. Водій, який отримає три пункти за три роки, буде позбавлений своїх водійських прав.

В Україні, за даними опитування, 69% батьків пристібають дитину. Але тільки 61% батьків стверджують, що роблять це постійно.

Торік, за даними патрульної поліції, в країні сталося 4 432 ДТП за участю дітей, у яких 168 дітей загинули та 3957 – травмовані. До речі, за інформацією ВООЗ, дитячі крісла знижують ризик смертності на 60%.

Прибуваючи на виклики про такі ДТП патрульні нерідко стають очевидцями того, що діти травмовані чи загиблі внаслідок ДТП були без спеціальних засобів, які дають можливість пристебнути їх в авто, – йдеться в дописі начальника департаменту патрульної поліції Олексія Білошицького. 

Протягом 2020 року українські поліцейські склали 2 664 адмінпостанови за порушення правил перевезення дітей.

***

Правоохоронці вважають, що підвищені штрафи та покарання за порушення ПДР зупинять водіїв від подальшого зухвалого порушення правил дорожнього руху.

Наприклад, у МВС очікують від введення в дію нових штрафів та покарань зменшення кількості загиблих на дорогах на 10-15% за підсумками року.

Підготувала Валерія Жовтун

 

 

Поширюйте

Коментуйте