Ексклюзив

Вугілля для бюджетників: як пара пов’язаних фірм отримала замовлень на 10 мільйонів

. 7765

 

Підприємці, яких вже ловили на тендерних змовах, продовжують вигравати вугільні тендери в регіонах. Цього разу їхня перемога в торгах обернулася переплатою з бюджету кількох селищ під Херсоном. А загалом за півтора року вони в парі отримали бюджетних замовлень на понад 10 млн грн.

 

vugillia

Білозерська громада - це два десятка селищ з населенням близько 22 тисяч осіб недалеко від Херсона. Цьогоріч ОТГ засвітилась у всеукраїнському медіаполі скандалом навколо її голови Антоніни Чередник. Посадовицю обвинувачують в отриманні хабара - $1800. Її вину наразі не доведено - слідство триває.

Коли Чередник перебувала під вартою, селищна рада придбала 40 тонн кам’яного вугілля - приблизно п’яту частину від річної потреби в цьому паливі. Тендер оголосили в день обрання запобіжного заходу голові громади, а переможця обрали, поки Чередник перебувала під вартою.

Селищна рада підписала договір з приватним підприємством «Вуглетрейдінг». За 40 тонн вугілля громада зі свого бюджету заплатить компанії 200 тисяч грн. Точніше 199 тисяч 980 грн. Двадцятку (так, 20 гривень!) постачальник «скинув».

У цій закупівлі нашу увагу привернуло кілька фактів. Вугілля можна було придбати на 50 тисяч грн дешевше. Тендер має ознаки змови фірм-учасниць. І, зрештою, постачальник, якому громада заплатить дорожче, привів нас до підприємців, які вже не вперше розігрують у регіонах вугільні тендери.

Конкуренти з одного складу

За поставку вугілля на білозерському тендері прийшли змагатися дві компанії: окрім вже відомого вам переможця, ПП «Вуглетрейдінг», паливо запропонувало ПП «Євроальянс ЛТД». Конкурент написав, що готовий поставити вугілля на 50 тисяч грн дешевше. Але. Дешевший учасник допустився у своїй документації кількох помилок і проігнорував (!) можливість їх виправити.

Так селищна рада замовила вугілля за завищеними цінами.

Чому дешевший постачальник зробив помилки в паперах і не боровся за перемогу? Ми виявили, що обидва учасники закупівлі знайомі між собою і... пропонували вугілля з одного складу. Скажемо прямо - вони вийшли на тендер продавати одне й те саме вугілля, тільки за різними цінами. Тож, очевидно, конкуренцію вони лише імітували.

Почнімо з документації «конкурентів». Обидва підприємства завантажили її до системи Prozorro 11-го лютого з різницею в півтори години. Крім того, як виявилось, фірми користуються одним вугільним складом у місті Мала Виска Кіровоградської області по вулиці Залізнична, 10. Ідентичні за суттю договори на оренду частини цього складу, площею 250 квадратних метрів, обидва підприємства уклали з іншою фірмою - ТОВ «Макреалгрупп», про яку ми ще згадаємо далі.

vug1

Крім того, «Вуглетрейдінг» і «Євроальянс ЛТД» домовились про спільне користування технікою «Макреалгрупп». У «конкурентів» один на двох колісний навантажувач, вантажний автомобіль і автомобільні ваги. Право користування обох компаній цією технікою підтверджується відповідними договорами.

vug2

vug3


Ну і кульмінація - саме вугілля також було фірми «Макреалгрупп». Вона видала обом фірмам однакові гарантійні листи з різницею в один день під номерами 01/02-02 та 02/02-01.

Чудовим показником партнерської роботи наших «конкурентів» є й банківська гарантія. Обидва учасники закупівлі отримали її у АТ «Банк інвестицій та заощаджень» в один день – 10 лютого 2021 року.

Завдяки піддавкам переможець - ПП «Вуглетрейдінг» - продав Білозерській громаді чотири види вугілля за такими цінами: ДГ (13-100) і ГЖП (25-100) по 4444 грн/т, АС (6-13) і АМ (13-25) по 6666 грн за тонну.

Ми проаналізували ціни, за якими продавали аналогічне вугілля через систему Prozorro, і можемо констатувати - селищна рада переплатила за отримане паливо.

Для прикладу на тій же Херсонщині Першопокровський заклад повної загальної середньої освіти нещодавно купував вугілля ДГ (13-100) по 3223 грн/т. А Осокорівському садочку сорт АС (6-13) дістався за ціною 5268 грн/т, а АМ (13-25) за 5400 грн/т.

Тобто Білозерська ОТГ переплатила в середньому 1295 грн на кожній тонні вугілля. На 40 тоннах - це понад 50 тисяч грн. Так що другий учасник, з дешевшою пропозицією, «засвітив» цілком ринкову ціну. Але навіщо продавати дешевше, якщо ти - лише клон того, в кого куплять дорожче?

Вугільна змова в обличчях

Час знайомитись з підприємцями, які так технічно розіграли білозерців і поклали у свої кишені додаткові 50 тисяч грн з їхнього бюджету лише на одному буденному тендері.

Власник переможця закупівлі - ПП «Вуглетрейдінг» - колишній чиновник у сфері освіти Федір Піско. До торгівлі вугіллям встиг попрацювати керівником двох шкіл-ліцеїв у Знам’янці Кіровоградської області, очолював відділ освіти Знам’янської РДА та обирався депутатом місцевої ради.

Власник компанії, яка підігрувала йому на тендері, - ПП «Євроальянс ЛТД» - знам’янський підприємець Олег Павленко.

Обидві фірми (Піска та Павленка) заявили, що користуються складом, технікою і вугіллям третьої компанії - «Макреалгрупп». Ми виявили, що вона пов’язана з бізнес-партнером Федора Піска.

Представником «Макреаллгруп», який шукав для неї спеціаліста у сфері публічних закупівель, вказаний Адім Валєєв. Вони з Федором Піском - співвласники іншої фірми - ТОВ «Артмаркет». А єдина власниця і заодно й керівниця «Макреалгрупп» - Олена Курепіна - партнерка Валєєва по ТОВ «Гала ЛТД».

Рецидив після штрафів

Ці підпрємці не вперше розігрують вугільні тендери в регіонах. Навіть Антимонопольний комітет вже ловив їхні компанії на змові та штрафував.

У квітні 2020-го адміністративна колегія Донецького обласного тервідділення Антимонопольного комітету визнала винними «Артмаркет» Піска-Валєєва і «Євроальянс ЛТД» Павленка (тільки однойменне ТОВ, а не ПП) у порушені закону «Про захист економічної конкуренції».

Мова йшла про антиконкурентні узгоджені дії. Простіше кажучи - змову, що вплинула на результати торгів відділу освіти Мар’їнської РДА Донецької області. Тоді антимонопольники з’ясували, що фірми мали сталі ділові, фінансові та господарські відносини. Як наслідок – по 68 тисяч грн штрафу кожному підприємству і трирічний «бан» на участь у відкритих торгах.

Допорогових закупівель, тобто таких де очікувана вартість товарів - менше 200 тисяч грн, це обмеження не стосувалось. Цим власне і скористались оштрафовані «Євроальянс ЛТД» і «Артмаркет», коли в січні та лютому розіграли дві поставки вугілля для відділу освіти та культури Нововасилівської селищної ради Запорізької області на загальну суму 349 тисяч грн.

А щоб отримувати замовлення на більші суми, в хід пішли інші компанії. Павленко після рішення АМКУ створив клон оштрафованої ТОВки - ПП «Євроальянс ЛТД». А Піско замість оштрафованого «Артмаркету» відправляє на тендери інше своє підприємство - ПП «Вуглетрейдінг».

У серпні 2020-го «Районний центр по обслуговуванню закладів освіти» Білозерської райради оголосив закупівлю 228 тонн вугілля та паливних брикетів очікуваною вартістю 1,5 мільйона грн. На тендер прийшла оновлена пара «конкурентів» - і вчергове виграла. Причому того разу це коштувало замовнику переплачених 430 тисяч грн. Ну а далі був ще й вугільний тендер Білозерської селищної ради, про який ви вже знаєте.

Коментарі

Ми спробували дізнатись позицію Федора Піска щодо потенційного узгодження дій його фірм з фірмою Олега Павленка. Почувши питання, бізнесмен поклав слухавку і на подальші дзвінки не відповідав.

Спроби зв’язатись з Олегом Павленком завершилися розмовою з чоловіком, який назвався помічником підприємця, відмовився повідомити своє ім’я і заявив, що з шефом можна буде поговорити лише за пару тижнів. Час минув, а оримати коментар так і не вдалось. Ми лишаємо за власником «Євроальянс ЛТД» можливість надати своє пояснення згаданим подіям.

Олена Курепіна зазначила, що не володіє інформацією, які саме фірми орендують у неї вугільний склад в Малій Висці, і відмовилась коментувати ситуацію зі змовами на публічних закупівлях своїх бізнес-партнерів.

«Важливо, щоб держава виявляла тендерні змови та суворо карала за них компанії. І мета покарання тут не стільки вендета та відшкодування спричинених збитків, - вважає Агія Загребельська, колишня уповноважена Антимонопольного комітету України, співзаснониця ГО «Ліга Антитрасту». - Невідворотність суворого покарання має стримувати як самих порушників, так і інші компаній від змов у майбутньому».

Попри відсутність у “білозерській закупівлі” інших учасників, які могли б оскаржити її в Антимонопольному комітеті, все ж є шанс знову покарати компанії, розповідає юрист Віталій Гусак. “У разі виявлення порушення законодавства про захист економічної конкуренції, необхідно звернутись до органу Антимонопольного комітету України із заявою в порядку звернення громадян, в якій надати докази дій, які мають ознаки порушення. Крім того, і це важливо, потрібно попросити антимонопольників за власною ініціативою розпочати розгляд справи щодо викритого вами порушення. Вони наразі мають такі повноваження”, - резюмує правник.

За даними аналітичного порталу Clarity-project, за 2020-21 роки приватні підприємства «Вуглетрейдінг» і «Євроальянс ЛТД» зустрічались на торгах 29 разів. Результат - отримали замовлень на суму 10,68 мільйонів грн на двох. А це говорить, що знайомі між собою підприємства активно заробляють, спільно беручи участь у регіональних торгах.

На тендер Білозерської селищної ради фірми зайшли з вугіллям одного виробника, договорами на користування одним і тим самим транспортом та складом, банківськими гарантіями, виданими в одному відділенні в один день. Так що фірми знов лише імітували конкуренцію, що призвело до перевитрати коштів місцевого бюджету.

Покарати штрафом за спільні походи на торги може чергове рішення Антимонопольного комітету. Однак не факт, що взамін нинішнім фірмам підприємці не створять нові, запустивши в роботу чергову пару змовників, які беруть вугілля на одному вугільному складі.

Павло Лісниченко

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проект реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

 

Поширюйте

Коментуйте


Реклама