У дитячої обласної лікарні проблеми з фінансуванням: не дала грошей держава чи не заробили?

16:42, 13 Вересня, 2021
nemafinansiv med

6,6 мільйона гривень – сума недофінансування дитячої обласної лікарні до кінця року. Щомісячно медзаклад не доотримуватиме обіцяних півтора мільйона гривень. Через що в закладі з 1 жовтня кожного працівника мають відправити у двотижневу відпустку за власний кошт. Натомість в Нацслужбі здоров’я запевняють, що таке фінансове обмеження пов’язане з кількістю пацієнтів, яким надавали послуги.

Нам кажуть: “Ви повинні заробити!”

– НСЗУ, переглядаючи пакети послуг, зробило коригування фінансування у вересні. І нам зменшили фінансування на 6,6 мільйона, – каже генеральний директор Кіровоградської обласної дитячої лікарні Василь Хорощак. – Цієї суми нам не вистачає до кінця року. 

На місяць медзакладу не вистачає 1,5 млн грн лише на заробітну плату. Про безплатне лікування хворих, як декларує НСЗУ, взагалі не йдеться.

– НСЗУ говорить, що все буде безплатно. Але ж вони обманюють людей, нас, усіх, – зауважує Василь Хорощак.

Зі слів пана Хорощака, позиція НСЗУ така, аби медзаклад сам заробляв, надаючи платні послуги. 

– Враховуючи скорочення, нам щомісяця перераховуватимуть 5 мільйонів, – розповідає гендиректор обласної дитячої лікарні.  – 2,4 млн грн, вони кажуть: ”Ви повинні заробити”. З одного боку кажуть: “Усе буде безплатно, ми гарантуємо”, а з іншого боку: “Заробляйте платними послугами”.

У медзакладі понад 600 працівників і з 1 жовтня кожен із них піде у двотижневу відпустку за власний кошт. Таке рішення прийняли на загальних зборах медзакладу, аби, як кажуть “вижити до кінця місяця”. Також очікується і скорочення, які торкнуться і медсестер, і лікарів. 

Як зазначає пан Хорощак, у НСЗУ кажуть, що в них немає бюджету. А все тому, що медреформа була розрахована на те, що 5% ВВП буде витрачатись на медицину, а в реальності цей відсоток значно менший. 

У закладі було менше пацієнтів, ніж планувалося – позиція НСЗУ

У Нацслужбі здоров’я вкотре кажуть, що їх принцип роботи – оплата за результат. НСЗУ платить медзакладам за конкретну роботу – надані пацієнтам послуги.  І саме від обсягу роботи залежить сума договору.

Згідно з умовами договору, НСЗУ кожні три місяці має право робити перерахунок суми договору з лікарнями. Перерахунок відбувається на основі кількості послуг, які надали пацієнтам у медзакладі та внесли в електронну систему охорону здоров’я. Саме на основі цих даних НСЗУ коригує суму договору. 

– Щодо Кіровоградської обласної дитячої лікарні, за результатами перерахунку виявилося, що у закладі було менше пацієнтів, ніж планувалося. 

Так, менше пацієнтів було за такими пакетами послуг: “Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках”, “Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах”,  а також “Лікування та супровід пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями у дорослих та дітей у амбулаторних та стаціонарних умовах”. Тому заклад отримав меншу суму договору, – повідомили “Гречці” в пресслужбі НСЗУ. 

Заклад має договір на 9 пакетів медичних послуг. Серед яких амбулаторна допомога, медична реабілітація (3 пакети), хіміотерапевтичне лікування, лікування пацієнтів з гематологічними та онкогематологічними захворюваннями, медична допомога у складних неонатальних випадках (пріоритетна послуга, оплачується за підвищеним тарифом), хірургія, стаціонарна допомога. 

Загалом цьогоріч з квітня лікарня отримала від НСЗУ 34 251 884 грн. 

– У жовтні НСЗУ знову робитиме перерахунок суми договору. Якщо лікарня за цей час пролікує більше пацієнтів, то відповідно отримає більше коштів, – коментує пресслужба НСЗУ. 

Депутати облради готують звернення до Кабміну

Наразі відомо, що 17 вересня, під час сесії обласної ради мають розглянути проєкт рішення-звернення депутатів облради до Кабміну стосовно виконання умов укладених договорів між НСЗУ та комунальними некомерційними підприємствами обласної ради.

У тексті звернення йдеться про те, що депутати “…занепокоєні станом виконання умов договорів між НСЗУ та медзакладами. Вагомою причиною для чого стала ситуація, в якій наразі опинилися підприємства, до яких від НСЗУ надходять додаткові угоди, що мають за мету внесення змін до чинних договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, починаючи з липня 2021 року. Тобто, пропонується підписати додаткові угоди минулим місяцем, за який уже було надано медичні послуги та проведено виплату заробітної плати працівникам…”.

“Недоотримання фінансування лікувальними закладами ставить під загрозу отримання жителями Кіровоградщини якісної, доступної та своєчасної спеціалізованої медичної допомоги й підвищення рівня якості життя населення”, – також з тексту звернення. 

Зауважимо, що першим в області про таку ситуація з недофінансуванням заявив обласний онкодиспансер. За словами очільника онкоцентру Костянтина Яриніча, йдеться про недофінансування у 20%. При цьому, за його словами, ніби НСЗУ не має права спонукати до зміни фінансування раніше, ніж за три місяці до закінчення карантину, який в Україні продовжили до 1 жовтня.

Також проблемна ситуація виникла і з міською стоматполіклінікою у Кропивницькому: коштів від НСЗУ і зароблених від запровадження платних послуг не вистачало навіть на заробітну плату, бо медики неправильно фіксували кількість пацієнтів.

Останні новини по темі

Уряд заборонив рости тарифам на тепло: чим ми за це заплатимо

Depositphotos 138017114 s 2019
школа в Естонії

Куди рухається нова українська школа: досвід Естонії

Читайте також

Новгородківська на Новомиргородська громади Кіровоградщини повідомили про загибель земляків, ...

18:11, 10 Грудня, 2023

Качана каша входить до традиційних українських страв, які наші предки могли дозволити собі лише ...

16:28, 10 Грудня, 2023

Найдовша в Європі залізнична вузькоколійка проведе зимовий ретро-тур маршрутом Гайворон-Бершадь ...

13:08, 10 Грудня, 2023