Уряд заборонив рости тарифам на тепло: чим ми за це заплатимо

12:57, 17 Вересня, 2021

Днями Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що немає підстав для зростання тарифу на тепло, бо Уряд зафіксував ціну на газ для теплових підприємств. Та чи означає це, що нікому не прийдеться платити за тепло дорого?

Офіційна позиція урядовців

На вимогу МВФ, починаючи з 2008 року, в Україні почали приводити тарифи на послуги ЖКГ до рівня ринкових. Уряд погодився зрівняти ціни на газ для промисловості і населення і у 2015 прийняли закон “Про ринок природного газу”.

Проте в останні два роки місцевій владі, яка і встановлює тарифи на тепло комунальних теплопідприємств, наполегливо рекомендують не збільшувати тариф.

“Ринкова ціна газу, яка складається зараз в Європі, це 800 доларів, а можливо буде і до 1000 доларів, бо є шантаж з боку “Газпрому”. У цих умовах уряд приймає рішення про річні пропозиції для населення і спеціальні умови для підприємств теплопостачання. Ціна газу буде стабільна протягом всього сезону і трирічний контракт теплових підприємств з установленою ціною”, – каже Ольга Довжук.

Хто відшкодовуватиме різницю в тарифах

В липні парламент прийняв закон “Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ і забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу” (№1639), за яким, теплопостачальні підприємства зможуть реструктуризувати понад 50 млрд грн боргу за газ протягом 5 років, водночас списавши нараховані штрафи.

“Держава бере на себе повністю зобов’язання. Це складатиме в рамках нашої області орієнтовно 530 мільйонів гривень. Це дозволить підприємствам погасити частково борги, бо борг зараз складає майже мільярд гривень. Вся інша заборгованість буде реструктуризована на 87 місяців за договором з НАК “Нафтогаз” після чого пені і штрафи будуть списані,” – пояснює Ольга Довжук.

Тепловикам мають розблокувати заарештовані рахунки.

«Досягнута домовленість Мінрегіону і ОДА, і Нафтогазу що по трьох наших підприємствах будуть підписані мирові угоди, де суми виставлені виконавчою службою реструктуризують на 71 місяць і в 72 місяць мають сплачуватись штрафні санкції. Але оскільки ці підприємства підпадають під дію закону 1639, то потім пені будуть списані», – каже посадовиця.

Також держава обіцяє компенсувати тепловикам 30 мільярдів гривень різниці у тарифах на теплову енергію.
Кіровоградська ОДА вже утворила комісію, яка підтвердить теплопостачальним підприємствам заборгованість по різниці в тарифах, яка буде повністю вілддшкодована з державного бюджету.

Є меморандум і є борг

Минулого року у Кропивницькому тарифи так і не підвищили. Навіть підписали Меморандум про те, що тарифи не піднімуть, натомість держава придумає механізм, аби відшкодувати різницю в тарифах і не дати змоги «Нафтогазу» відмовити тепловикам у газопостачанні посеред опалювального сезону.

Проте, станом на 30 серпня «Теплоенергетик» встиг побувати із арештованими рахунками і отримати борг у 147 мільйонів гривень перед газовиками. Вже рік як міській владі урядовці обіцяють, що все вирішать, а віз і нині там.

Щоб вирішити питання вже були і депутатські звернення від міськради, і колективні звернення Асоціації міст України.

Тому виконком прийняв рішення тарифи збільшити на 36%, якщо місто не отримає обіцяну компенсацію. Проте, до початку опалювального сезону все таки може змінитись.

В боргах по вуха

Скільки заборгували за газ тепловики області?

Станом на 15 серпня, найбільшу заборгованість за спожитий природний газ з урахуванням нарахованих пені, штрафних санкцій та інфляційних нарахувань мають:

КП «Теплоенергетик» (Кропивницький) – 706,6 млн грн.

СП ТОВ «Світловодськпобут»(Світловодськ) – 148,9 млн грн.

КП «Теплокомуненерго» (Олександрія) – 114,5 млн грн.

Скільки заборгували тепловикам?

23,3 млн грн заборгували тепловикам бюджетні організації.

Найбільшу суму заборгованості мають установи, що фінансуються з місцевих бюджетів Кропивницький (9,1 млн грн перед «Теплоенергетиком»).

Щодо боргів населення, наприклад, кропивницький “Теплоенергетик” публікує перелік адрес-боржників і суми. Станом на 1 вересня у більшої кількості боржників несплачено від 10 до 80 тисяч гривень. Наприклад, лише по одному будинку, по вулиці Гоголя 131, де небагато боржників, несплачено майже 260 тисяч гривень.

borg copy copy copy

Викласти гроші доведеться місцевим бюджетам

На питання, хто має компенсувати зростання інших складників тарифу, адже у вартість теплопостачання входить не лише ціна на газ, а і зростання ціни електроенергії, водопостачання, мінімальної зарплати, у департаменті ЖКГ кажуть, що орган місцевого самоврядування має право надати підприємству фінансову підтримку.

Тут право фактично дорівнює обов’язку, адже покинути без засобів на які-не-які ремонти і грошей на зарплати підприємство не зможуть.

Цього року загальна сума підтримки всіх тепло комунальних підприємствам області складе 252 мільйонів. Зараз вона профінансована на 70%.

Заплатить кожен?

Навіть, якщо ви не користуєтесь теплопостачанням, ви за нього заплатите. Зі своїх податків.

Частина ваших податків, що потрапляють в державний бюджет, піде на компенсацію різниці в тарифах і погашення газових боргів тепловиків державою. Тобто ці гроші не зможуть витратити, наприклад, на оснащення медзакладів, новий український фільм чи підвищення зарплати вчителям.

Кожне місто з централізованим опаленням також заплатить відсутністю капітальних видатків. Тобто ваші податки, які наповнили міський бюджет і могли б піти на давно омріяну реконструкцію площі Героїв Майдану, пільги в харчуванні школярів чи закупівлю нового транспорту підуть на залатування дір у бюджеті «Теплоенергетика». Водночас цих грошей буде все одно недостатньо, щоб масово замінити застаріле обладнання. Така собі підтримка виживання.

От хто і далі не платитиме, так це абонент із багатотисячним боргом. Його йому продовжать нараховувати і сподіватись, що він таки заплатить коли-небудь.

 

 

Останні новини по темі
В області з’явиться премія для медичних працівників
likar palez
medreform
На запуск приймального відділення обласної лікарні виділили 750 тисяч гривень
Читайте також

Сьогодні у суді в Кропивницькому почали розглядати справу про обвинувачення військового у підробці довідки про поранення. Загалом же у судах розглядатимуть три подібних справи, ...

18:04, 12 Квітня, 2024

Гурівська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника-земляка Павла Мальцева....

17:43, 12 Квітня, 2024

Національна енергопостачальна компанія “Укренерго” закликала українців економити електроенергію....

15:45, 12 Квітня, 2024