Битва за знання: нова українська школа дає вибір

14:34, 03 Листопада, 2021

З 2018 року українські школи змінили стратегію за якою почали навчати школярів. На зміну старим методам прийшла Нова українська школа, яка має інший підхід до дітей. Це дало батькам ще більше різноманіття вибору, адже окрім двох типових програм у НУШ є і інші авторські і їх теж можна обирати.

 

Навчання по–новому

Новий стандарт передбачає, що вчителі працюють з іншими підходами. Для них організували курси при інституті удосконалення вчителів, методичних центрів, онлайн навчання.

«Була дуже насичена програма підвищення кваліфікації для вчителів молодшої школи. Бо перед тим як навчати учнів треба було пере вчити трошки вчителів», – розповідає Тетяна Павлова, вчителька Новомиколаївської гімназії з Кропивницького.

Що змінилось для учнів? Перш за все підходи до навчання.

Програма розроблялась так, щоб розвантажити дітей. Все щоб не було важелезних рюкзаків і виконання домашньої роботи до ночі з–під палки батьків.

«Довго говорили, що ми ще не готові в Україні впроваджувати такі реформи, але завдяки НУШ були поставлені нові цілі. Змінилося суспільства і треба, щоб випускник школи був перш за все громадянином, інноватором, людиною здатною приймати рішення, дотримуватися прав людини», – каже вона.

Вчителі ж отримали повну свободу дій. Раніше була єдина програма, єдині підручники для всіх і педагоги не мали змогу обирати інструментарії, навчальні матеріали, імпровізувати експериментувати, а зараз вчитель має право обрати, за якою із двох типових програм працювати.

«Я особисто працюю за програмою Романа Шияна. Є класи які працюють за програмою Олександри Савченко. Є класи, що працюють і за іншими програмами. Вчитель має право обирати: єдине, що нас направляє, державний стандарт, а все інше це свободи дій», – пояснює вона.

Традиційні предмети зараз залишились, але з’явився новий предмет «Я досліджую світ». Це дуже цікавий новий предмет якому поєднуються інтегрується. За програмою Савченко він займає 5 годин, а за програмою Шияна – 7 годин. Дітям дуже подобається на цих уроках, адже вони супроводжуються екскурсіями, дослідженнями.

unnamed

Передбачається, що при вивченні одної теми вона може розглядати на природознавстві, на українській мові, на математиці та дитина може глибше вивчити якусь тему.

Велика увага приділяється критичному мисленню.

«Раніше ми вивчали якісь твердження, пояснили його дітям і ніяких версій чи доводів ми не приймали, а зараз кожна людина має право висловитися, сказати свої думки, адже в кожного можуть бути різні цінності, інші особливі якості», – каже вчителька.

Вчителька згадує, раніше були випадки, коли діти читали тексти по програмі, які були їм зовсім не цікаві незрозумілі. Зараз же осучаснили дуже багато матеріалу. Вивчають багато творів сучасних письменників. Для того, щоб дитині було цікаво вчитись читати вона може приносити і свої улюблені книги.Техніку читання на швидкість ніхто не перевіряє.

На різних уроках є щоденні 5 форм роботи, які повторюються. Наприклад, на уроці математики є самостійна робота, математика з другом, групова, колективна або парна робота.

Зараз діти мають право на виправлення помилки визначення і виправлення.

«Замість звичайних табелів які раніше учні отримували в кінці року, Учні отримують свідоцтва досягнень. Це оновлена система оцінювання ґрунтується на формувального оцінювання коли дітям дається можливість зробити висновки щодо процесу навчання, а не змагатися за оцінку», – каже педагогиня.

Змінилося й освітнє середовище. Це і славнозвісні одномісні парти, які модна рухати та переставляти, і змога взяти стільці піти на вулицю до природи, аби проводити уроки там.

Окремі вчителі відзначають методичне забезпечення, яке отримують разом з обраною програмою і підручниками.

«Можу зайти на сайт програми й там все методичне забезпечення прямо розроблене авторами цього підручника, повні електронні конспекти, в яких враховано і руханка, і вправи, які треба робити, і роздруківка, яку треба робити для дітей, і конспект для вчителя і різні таблиці, діагностичні роботи й ключі для їх перевірки. Наприклад з української мови є дуже багато відео готових уроків з математики це дуже зручно це. Це настільки полегшує підготовку вчителя до уроку. Діти сучасні, щоб їх зацікавити вже не досить повісити якусь картинку, вони потребують інтерактивних вправ, завдань дослідницького характеру, а не прочитали-списали як нам раніше пропонували.»

Каже, як вчителю-практику дуже хотілося, щоб було ще більше оновлена матеріально-технічна база. Зараз вчитель має і ноутбук з інтернетом, конструктори Lego, і наочні посібники, але ще хотілося більшого для різноманітних дослідів, спостережень – все те, що подобається дітям.

У молодших класах у дітей має сформуватись ядро знань, на яке будуть накладатися уміння цими знаннями користуватися протягом всього життя.

«Найголовніше вміння вчитися протягом усього життя», – каже Тетяна Павлова.

Батьки мають право обирати

Донька Інни Файнман навчається 1 класі кропивницької школи №25.

Вона вирішила обрати типову програму НУШ обдумано, бо категорично проти будь-яких комерційних проєктів у комунальних школах.

Для вступу у школу не потрібно ніяких умінь. Її дитина вміла рахувати до 20, додавати та віднімати. читати по складах, але не надто впевнено, розуміла, що таке речення, слово, склад, робить звуковий аналіз слів.

Переваги НУШ бачить у поступовому навчання без перевантаження, розвиток продуктивних умінь, а не просто заучування, розвитку особистості й гармонійному поєднанні саме усіх аспектів життя разом, а не окремому вивченні математики, мови й іншого.

«Дуже класний предмет «Я досліджую світ»: про все навколо, і про особистість, і природу, і світ і все інше», – каже вона.

Радіє, що немає такого демотиватора як оцінки. Каже словесне заохочення спонукає дитину до активних дій, формує почуття відповідальності, а не просто зробити, щоб отримати оцінку.

Діти мають мінімальні домашні завдання, які дитина встигає зробити на групі продовженого дня.

«Дитина задоволена і я рада теж. Але бачу, що вчитель готує дуже багато матеріалів, постійно вклеює в зошити, роздає дітям різні картки, цікавинки й інше. Мені подобаються різні пояснювальні картки, наприклад, щодо з’єднання літер на письмі, вчителька видрукувала завдання з котиками і їхніми хвостиками. Жодного дня ще дитина не відмовилась іти в школу. Дуже подобається, прямо в захваті, каже, що їй не важко, бо там все цікаве і швидко урок проходить», – каже вона.

Орієнтація на особистість навіть у наповненні навчальних предметів. Перша тема з предмета «Я досліджую світ» – це тема про людину. її особистість, про дітей та їх життя…

«Більше якось індивідуального, аніж колективного, як було раніше. Ставлять питання, які змушують дитину саму шукати відповідь у своїй голові…а не дає якісь догматичні твердження – вважає мама. Багато уваги також, здається, приділяється розвитку мовлення, переказам, висловленням думки…Але це лише те що я бачу в підручниках і завданнях, як все це реалізовують ми ж не можемо побачити, хоча мені б дуже хотілося», – каже Інна.

Ольга Васильєва мама другокласника кропивницької школи №34, який навчається за програмою «Інтелект Україна» задоволена, хоча зізнається обирали не програму, а вчителя.

Дитина ходила рік на підготовку. Мама каже, що навчання тут цікаве, чітке, структуроване, адаптоване під сучасність. Наприклад, якщо вивчається казка Шарля Перро “Попелюшка”, відразу коротка інформація про Францію, карта Європи та завдання – провести шлях від України до Парижу.
Син має домашні завдання є, але син з легкістю виконує їх на групі продовженого дня.

«Зі школи звільняється о 15:15 уже без необхідності сидіти вечорами з батьками за уроками. Це дуже зручно – є час відвідати гуртки, почитати дома», – каже вона.

Завдяки тому, що у першому класі діти багато читали, призвело до того, що у другому класі книга уже стала невіддільною частиною щоденного життя сина.

«Після уроків син розповідає цікаві моменти, вчиться дома відтворювати частину навчального процесу. Нещодавно зробив нам, батькам, і братику меншому завдання, схожі до тих, що у школі, навчалися усі, – каже мама. – Одним словом – програма цікава, насичена, і найголовніше – вона вчить мислити, висловлювати свою думку і творити.»

Варіант з ударом на STEM

Навчально-виховне об’єднання №31 у Кропивницькому є опорним освітнім закладом в Кіровоградській області щодо впровадження освітньої програми науково-педагогічного проєкту «Інтелект України».

На сьогодні по області є понад 50 класів, які проводять навчання саме за цією програмою. Цей проєкт тут впроваджують з 2017 року. Тоді початкові класи працювали за старим Державним стандартом , і сама ця програма була дуже інноваційною і незвичною у порівнянні з традиційною.

« Тоді у нас було питання « Розпочинати, чи ні?», але зараз освітня програма «Інтелект України» повністю реалізує новий Державний стандарт початкової освіти. Вона не йде в розріз концепції Нової української школи. І ми завжди доносимо це для батьків. Ми теж реалізовуємо всі освітні галузі, які зазначені в Державному стандарті початкової школи. Просто до мети можна йти різними шляхами», – пояснює заступниця директора з навчально-виховної роботи Світлана Табальчук.

unnamed 1

Засновники проєкту – харківські науковці та впроваджують його ще з 2011 року. Мету ставлять амбітну: виховання інтелектуальної й технічної еліти країни.

Перш за все програма побудована на концептуальних засадах STEM-освіти, тобто з акцентом на природничо-математичній галузі, яка зараз активно розвивається в Україні та світі. Великий обсяг матеріалу дається інтегровано.

Загалом вся робота за програмою «Інтелект України» побудована таким чином: дитина отримує окремі зошити-посібники на один тиждень (1клас) з кожного предмету або на один місяць – 2-4 класи і по ньому навчається. На наступний тиждень/місяць – нові зошити.

Під час навчання застосовується багато авторських технологій. Наприклад, використовують технологію раціонального читання. Її суть полягає в тому, що дітей вчать читати цілими словами: діти сприймають образ слова, а не склади, як раніше було. Читати вчаться «саджаючи слова у човники».

Розвитку читання також сприяють вправи «Повітряні кульки», «Сорока й черепаха», пісенька складів, тощо. Методика вправи «Повітряні кульки» сприяє раціональному читанню і запам’ятовуванню слів, дає можливість формувати техніку читання цілими словами, з дотриманням норм літературної вимови та розуміння прочитаного на основі правильного дихання.

Перед читанням нового тексту подаються дві колонки слів, які зустрінуться безпосередньо в тексті: незрозумілі або важкі для вимови. У кожному слові поставлені наголоси, щоб дитина могла запам’ятати їх. Звісно, тоді вже краще працювати з текстом. Спершу діти читають, потім запам’ятовують слова, а потім кладуть руку на діафрагму, вдихають глибоко повітря, а на видиху промовляють слова. Слів підібрана така кількість, що дитина може вимовити їх всі на одному видиху. Це водночас і фізкультхвилинка, адже вони автоматично сідають рівно, бо інакше руку не можна буде покласти на область діафрагми, і промовляють.

Особливих вимог до дітей, які хочуть навчатися за цією програмою, немає. Якщо раніше відбувався певний відбір до таких класів, то зараз за чинним законодавством потрапити у такий клас може кожна дитина за рішенням батьків.

Вчителі ж кажуть, якщо дитина засвоїла програму дитсадка, то загалом вона готова до навчання в 1–му класі за будь-якою освітньою програмою з тих десяти, що рекомендовані до використання в закладах освіти України.

Освітній процес іде наскрізно. Якщо на уроці української мови вивчали якусь тему, виконували певні завдання, то подібні вправи будуть зустрічатись і на уроках інтегрованого курсу «Я пізнаю світ».
«Я пізнаю світ» є чи не ключовим предметом для школярів, адже саме цей інтегрований курс дає можливість реалізувати міжгалузеву інтеграцію.

Вже в першому класі вводять елементи географії, в 2 класі – фізики, хімії, біології. історії. Вивчають все досліджуючи.

«От зайдіть зараз в будь-який клас, і вам дитина запросто розкаже, з чого складається атом. Виготовляють багато всього своїми руками. Наприклад, вивчаючи будову атома, моделюємо електронну орбіталь, клеїмо на неї електрони. Учні розбираються в цьому всьому дуже швидко. І дуже багато ігор проводимо на ці теми. Наприклад, діти можуть бути самі в ролі молекул, і вивчити їхній рух у різних станах речовини. Ми вивчаємо, що молекули твердих речовин щільні, рухаються повільно, а в газоподібних рухаються дуже швидко. Ось є така гра: вчитель говорить «Сьогодні ми молекули речовини газоподібного стану», і діти стають на відстані один від одного, бігають і бачать, що вони можуть швидко рухатись, а коли молекули знаходяться в твердій речовині, діти мають стати щільно, тоді вони розуміють, що вільно рухатись не можуть. Ось так діти вивчають основи молекулярно-кінетичної теорії»,– каже вчителька Ірина Вишневська.

Кажуть, діти все схоплюють миттєво і без зазубрювання, можуть пояснити все на практичних і зрозумілих для дітей речах: наприклад, чому, коли ти заходиш квартиру, а мама посмажила смачну картоплю, цей запах чути скрізь. Відбувається змішування молекул, тобто дифузія, і тому ми відчуваємо цей запах у кожній кімнаті.

«Звичайно, учні не вчать всю таблицю хімічних елементів, але паралельно знайомляться, хто такий Мєндєлєєв, чим він займався, якісь цікаві факти з його життя, які і я не знала, наприклад, за свої 25 років роботи», – додає вона.

Вчителі використовують систему чотириразового повторення. Вона вже передбачена в освітній програмі. Це дуже важливо, бо вчителю не треба вигадувати, де взяти час на повторення.
Для дітей на кожному уроці ми створюємо ситуацію успіху. Це як окремий психологічний момент, який стимулює їх, показує, що вони все можуть.

Вже з першого класу починають користуватись географічними картами, знають кількість материків, океанів, їх розташування, показують все це на карті, а в 4 класі вже вивчають кліматичні пояси.

« Ми з картою цією працюємо і на уроці математики, на уроці мови, і на уроці «Я пізнаю світ». Тобто географічна карта зустрічається у дитини на тиждень дуже багато разів. Ну як ви гадаєте, чи не запам’ятає вже дитина, звичайно, запам’ятає», – каже Світлана Табальчук.

Один тип задач опрацьовується на 16 уроках у різних видах роботи.

Багато теорії заримовано. Наприклад, частини мови, дроби, сторони світу, таблицю множення і багато іншого діти вивчають у пісеньках. Це дає можливість формувати стійкий емоційний інтелект дітей, створює ту ж саму ситуацію успіху.

Для дітей передбачена також і хореографія. Наприклад, на кожному уроці проводяться фізкультхвилинки. Але попередньо діти переглядають відео із професійним хореографом, повторюють і вивчають за ним потрібні рухи. Використовують і пальчикову гімнастику, бо це і розвиває дрібну моторику, і дозволяє реалізувати технологічну і мистецьку галузі на уроках.
Свій вагомий вклад у програму зробили і психологи, адже для дітей передбачені афірмації. Це коротенькі вислови, які налаштовують їх позитивно: «Я люблю Україну», «я люблю людей», «я люблю вчитися», «я вмію вчитися», «я досягаю успіху», «я успішний/успішна».

«До кожного предмету свої афірмації. Моя мама інтуїтивно цим користувалася все життя. Коли я казала їй: «Мам, я не зможу», вона мені відповідала: «Якщо ти не зможеш, то хто зможе». Все життя мама говорила, ти зможеш, ти вмієш, ти розумна. Але це було інтуїтивно, від природи, а тут це все передбачено на науковому рівні. Це такий підхід, до якого без психолога, вчителі, мабуть, не дійшли», – каже вчителька Людмила Табальчук.

Ще одна різниця із типовими програмами НУШ – держава не забезпечує, на жаль, посібниками учнів, які обрали цю програму. На один місяць посібники для дітей – це спеціальні зошити з кожного предмету, в яких вони працюють, коштують 300 гривень.

У програмі є завдання, які налаштовують і батьків на роботу з дітьми, які називаються «Хвилинки партнерства».

Як результат, після закінчення початкової школи діти вміють рахувати в межах мільйона, знаходити корені рівнянь, знають алгоритми розв’язання винахідницьких задач та етапи наукового дослідження, а головне – відчувають себе впевнено, бачать свої результати навчання і вміють їх аналізувати.

Вчителі-практики все ж кажуть, що варто було б проводити відбір до таких класів: бувають випадки, що, почавши навчання за цією програмою, згодом батьки вирішують, що краще дитині навчатися за типовою програмою, бо дитині складно. Але з практики кількох років таких випадків було всього кілька.

Проте, є і такі випадки, коли діти хоч і слабкі, батьки це розуміють, але в жодному випадку не хочуть їх переводити у клас з іншою програмою навчання, адже бачать поступ у навчанні.

Вчителі кажуть, що завдяки якісним матеріалам, які супроводжуються аудіо і відео, дистанційне навчання вчителям і учням було переносити набагато легше: діти не випадали з освітнього процесу. Для батьків та учнів розробили і записали відеоуроки від авторського колективу Проєкту, до яких ті мають доступ на сайті проекту: можна поставити на паузу, можна переглянути ще раз, якщо дитина щось не зрозуміла. Також на сайті можна переглянути відеоматеріали та послухати аудіозаписи правил і алгоритмів до кожного уроку.

***
Але всі – і батьки, і вчителі – сходяться на одному: важливу роль відіграє не сама програма, а вчитель, який має горіти своєю професію.

 

Останні новини по темі
Кропивницькі бейсболісти здобули ювілейний 25 Кубок України (ФОТО)
2021 10 31 baseball
covid sertufikatu
Дійсність чужого COVID-сертифіката можна перевірити за QR-кодом в Дії
Читайте також

Кропивницький регіон долучився до проєкту «Укрпошта.Аптека», в рамках якого можна замовити доставку ліків до найближчого поштового відділення. Для цього достатньо мати телефон. ...

10:30, 18 Липня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 18 липня, через аварійні роботи жителі мікрорайону Радист тимчасово залишилися без води....

10:09, 18 Липня, 2024

Вихованець кропивницького футболу та колишній півзахисник збірної України Євген Коноплянка оголосив про завершення кар’єри футболіста....

10:03, 18 Липня, 2024