Кропивницький утеплюється повільно: чому шлях до тепломодернізації тяжкий? (ФОТО)

16:51, 25 Листопада, 2021

 ОСББ Кропивницького не охоче беруть кредити на утеплення, адже не можуть сподіватись на підтримку міста. Натомість у міському бюджеті бракує грошей навіть на ремонти комунальних підприємств і сподіватись немає на кого.

 

Кропивницькі багатоповерхівки «не рвуться» в ОСББ

З 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку». До 1 липня 2016 мешканці багатоквартирних будинків мали обрати управителя або створити у своєму будинку об’єднання співвласників багатоквартирного будинку – ОСББ.

За даними Міністерства розвитку громад, Кіровоградська область у 2020 році перебуває у хвості списку за створенням ОСББ. Гірша ситуація лише у Чернівецькій області. Тож більшість багатоповерхівок і надалі залишились під керівництвом ЖЕО, які отримали функції управляючих компаній.

Попри публічні заклики влади створювати ОСББ, брати на себе відповідальність за будинки, що часто у занедбаному стані: мають проблеми з ліфтами, дахами і не є енергоефективними, мешканці не поспішають. Але і тим, хто вирішив хазяйнувати сам теж не легко. З одного боку є можливості, а з іншого – недостатньо підтримки, вважає Олександр Плетньов, голова правління ОСББ «Травень».

Шлях до тепла в домівках

З 2018 року в Україні працює програма Фонду енергоефективності, яка прийшла на заміну «теплим кредитам». Завдяки цій програмі відбувається теплореновація і модернізація старого житлового фонду.

Незважаючи на те, що наша область в лідерах за кількістю поданих заявок до Фонду, місто Кропивницький аутсайдер у цьому питанні. Лише два ОСББ подали заявки: «Травень» і «Злагода Люкс».

osbb6

Вікторія Есмер, голова правління ОСББ «Злагода Люкс», до якого входять чотири дев’ятиповерхівки у мікрорайоні Ковалівка, розповідає, що подали до Фонду енергоефективності 4 заявки і отримали грант на утеплення. Вже цього року розпочали утеплювати перший будинок за адресою: вул. Вокзальна, 26, корпус 2. Утеплення цієї дев’ятиповерхівки, що складається з 3 під’їздів обійдеться орієнтовно в 9-10 мільйонів гривень. Це дозволить в опалювальний сезон втрачати на 60% менше тепла.

– 70% загальної вартості нам компенсує Фонд енергоефективності, 20 – сплатять самі мешканці, а 10% ми маємо змогу залучити з міського та обласного бюджетів. Наша область підписала відповідний меморандум з Фондом, тож нам відшкодують 100 тис. гривень з бюджету області. А от міська рада Кропивницького відмовляється. Я звертаюсь протягом двох років, але нам не хочуть йти на зустріч. Відповідно, ні програми, ні коштів немає, – каже Вікторія Есмер.

osbb2

Голова правління зізнається, що не особливо розраховують на місто, але говорить, що було б дуже доборе, якби допомогли у створенні громадської організації – ради ОСББ при міському голові з правом дорадчого голосу.

– Була б одна або дві людини, які постійно мали б доступ до «мерського плеча», яке він за потреби міг би нам підставити, – каже Вікторія Есмер.

Кредит на теплі стіни

ОСББ «Травень» лише планує розпочати утеплення свого будинку. Він збудований у 1955 році. Це 4 під’їзди на 41 квартиру загальною площею 1800 квадратних метрів, де проживають 99 людей. Перш за все в об’єднанні співвласників провели енергоаудит, що показав великі втрати тепла.

osbb3

– Відповідно слід зробити утеплення стін, замінити вхідні двері, утеплити дах. Також необхідно утеплити підвали. Відповідно до проєкту, на проведення всіх робіт потрібно 8,5 мільйонів гривень, – розповів голова ОСББ.

Як у випадку із ОСББ «Злагода Люкс», 70% цих коштів відшкодує Фонд енергоефективності, а 30% – мешканці ОСББ.

На сьогодні обласна адміністрація має свою програму і для кожного будинку вони будуть відшкодовувати 100 тис. грн. Якщо ОСББ отримає цю підтримку, на плечі мешканців ляже 2 мільйони 450 тисяч гривень. Тобто кожна квартира загалом матиме сплатити майже по 60 тисяч гривень. Цю суму розбили на 10 років і вже внесли у квартплату.

osbb4

– Щоб сплатити свою частину, ми будемо кредитуватись у банках на суму близько одного мільйона гривень. Ці кошти вже закладені у щомісячні платіжки з розрахунку 6 гривень на квадратний метр. Загалом мешканці сплачують по 300 грн щомісяця з однієї квартири. Сюди входить квартплата, енергоаудит, модернізація і розроблення проєкту, – каже очільник ОСББ.

Полегшити ситуацію могла б підтримка міської влади. Аналогічні програми, які передбачають певні суми відшкодувань є у багатьох містах України, але не у Кропивницькому.

– Я звертався до міської влади для підписання цього меморандуму, але міська рада з невідомих мені причин не підписує. Я неодноразово, як голова правління ОСББ, звертався до міського голови, його заступників. Відповідь одна: немає грошей, – каже Плетньов.

Голова правління ОСББ «Травень» вважає, що люди не прагнутимуть створювати ОСББ, якщо не буде підтримки. У той самий час, у будинках, в яких порядкують ЖЕО, за міські кошти замінюють ліфти і ремонтують дахи.

osbb5

– Ми вважаємо, що міська рада повинна бути зацікавленою у тому, щоб якомога більше будинків нашого міста модернізували. Так живе вся Європа – все старе замінюється на нове, – каже він.

Грошей у міста таки немає

На інформаційний запит «Гречки», що ми подавали ще у вересні цього року, в міськраді повідомили, що вивчають питання підписання меморандуму з Фондом енергоефективності та можливості створення місцевої програми відшкодування відсотків або частини кредитів, залучених ОСББ на впровадження енергоефективних заходів у будинках за програмою «Енергодім».

22 листопада під час апаратної наради міський голова Андрій Райкович вкотре наголосив: грошей таки немає. Тим паче, що вже цього року місто змушене буде витратити 50 мільйонів гривень на підтримку роботи «Теплоенергетика» – підприємства, яке забезпечує централізоване теплопостачання у місті і якому уряд заборонив підвищувати тарифи для населення до рівня економічно обґрунтованого.

Загалом же розбалансована і застаріла система централізованого теплопостачання потребує солідних капіталовкладень, але на це теж немає грошей. Тому 50% тепла, яке виробляє “Теплоенергетик” втрачається так і не дійшовши до споживачів.
Нині спільно з фахівцями Агентства з міжнародного розвитку USAID (США) місто намагається вирішити проблемні питання централізованого теплопостачання і скласти дорожню карту подальших дій.

– Не буде місто утеплювати всі будинки. Квартири приватизовані. Тому, якщо створять ОСББ, є економічний механізм – чіткий і зрозумілий: залучити кредитний ресурс, отримати пільгу по погашенню відсотків, отримати підтримку міської влади на створення проєкту (у нас відповідна програма розроблена) і далі, залучивши відповідний ресурс, коли вже буде зреалізований проєкт, можна отримати від держави ще пільги при погашенні кредиту, – говорить міський голова Кропивницького і додає. – А чому ми не використовуємо фонди по тепломодернізації? Чому ми не закладаємо бюджетні гроші? Та тому, що їх немає. Якби вони були, ми б робили все без виключення.

Утеплення житла – це не лише питання тепла мешканців конкретного будинку, а і комфорт проживання містян загалом і зовнішній вигляд міста. Проте міська програма реновації застарілого фонду також відсутня. 

Попри те, в уряді сподіваються, що населення таки братиме питання утеплення у свої руки. Як обіцяв Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час візиту до Кропивницького, у 2022 році планують виділити кошти на тепломодернізацію 5 000 багатоквартирних будинків по всій країні: половину цих грошей візьмуть з держбюджету, іншу – мають покрити міжнародні організації. Претендувати на них зможуть і кропивничани. 

Сьогодні, 25 листопада, під час сесії міський голова додав, що на ці потреби можна було б шукати кошти від міжнародних донорів, якби у місті було більше ОСББ. 

– Прогресивні і перспективні люди звертаються до нас з проханняи займатись утепленням. Займатися залученням відповідного фінансового ресурсу чи то державного, чи то міжнародних фінансових структур до тепломодернізації. Але залучити їх можна, якщо створені ОСББ. Тоді це економічно доцільно і вигідно. А у нас люди думають, поки на законодавчому рівні це не зобов’яжуть. Очікування в цих питаннях призводить до такого віджившого управління житловим фондом, – сказав під час сесії міськради Андрій Райкович.

 

Останні новини по темі
182 захворіли, 10 померли: статистика COVID-19 в області
COVID 19
261237388 2985134495044815 745029109346840571 n 1
У Кропивницькому презентували соціальну кампанію проти насильства (ФОТО)
Читайте також

У Голованівській громаді, що на Кіровоградщині, фермерське господарство відсудило у селищної ради право на 47 гектарів ріллі. Як виявилося, право на користування ділянкою господ...

17:53, 18 Червня, 2024

Дві громади на Кіровоградщині повідомили про загибель захисників на фронті.

17:28, 18 Червня, 2024

Президент України підписав закон про спільну роумінгову зону  з Європейським Союзом.

17:04, 18 Червня, 2024