Три ідеї економії для «Дніпро-Кіровоград» від керівника технічної ради

09:27, 15 Лютого, 2022

Наприкінці грудня 2021 року в обласному комунальному підприємстві «Дніпро-Кіровоград» змінили керівництво, а вже на початку лютого тут заявили про створення технічної ради. Які її функції, як це змінить роботу підприємства та вплине на тариф для абонентів – про це «Гречці» розповів голова новоствореної ради Сергій Карелін.

Для чого створили технічну раду?

Технічна рада перед будь-яким технічним рішенням підприємства планує його модель, прораховує результат, окупність і коефіцієнт корисної дії (ККД) для системи. Розробляє рекомендації, які ухвалює чи не ухвалює керівництво підприємства.

До складу ради увійшли працівники «Дніпро-Кіровоград», а очолив її незалежний експерт Сергій Карелін.

Як робиться оптимізація витрат?

«В мене за плечима сотні об’єктів: починаючи від окремих багатоповерхівок і закінчуючи водоканалами та міжнародними проєктами. Зараз я співпрацюю з Expert Platform for Energy Efficiency, USAID, U-LEAD з Європою тощо», – пояснив Сергій Карелін.

Він розповів декілька прикладів своєї роботи в Кіровоградській області.

Так, в Гайвороні працювали дві водонапірні станції, а абоненти отримували воду за графіком. Міський голова Гайворона звернувся до підприємства Кареліна «ГідроАвтоматизація». Фахівці зробили гідравлічні розрахунки і порадили змінити систему труб і насоси, а біля багатоповерхівок встановити нову станцію підвищення тиску. Це зменшило навантаження на насосну станцію, а мешканці воду отримували вже безперебійно. Загалом вдалося і витрати зменшити на третину, і місто перевести на цілодобове водопостачання.

Інший приклад був у селі Рощахівка Кропивницького району. Там встановили насос потужністю 2,2 кВт і автоматичне управління замість старого у 5,5 кВт. Старий насос вмикали з 5 до 10 ранку, а потім 15:00 до 18:00 і витрачали при цьому 36 кВт на добу. Тепер там цілодобове постачання води і витрати у 12 кВт. Так ще й зникла потреба у персоналі для обслуговування свердловини – а отже і видатків на зарплати.

«Або в селі Карлівка Соколівської громади. Там в шахтному колодязі замість поверхневого насосу ми порадили встановити свердловинний», – розповів Сергій Карелін. Завдяки цьому за півроку споживання електроенергії зменшилося на 65%, а обсяг піднятої води збільшився на 60%.

Які проблеми в «Дніпро-Кіровоград»?

Хоч технічна рада при «Дніпро-Кіровоград» працює менше місяця, та вже зараз виявили можливості оптимізувати систему. Наприклад, Сергій Карелін пропонує на ділянках, де вода просто стікає за рахунок статистичного перепаду висот, встановити такі собі гідроелектростанції – це дозволить енергію стікаючої води перевести у кіловати.

Або проблеми частих проривів у Кропивницькому. Через великий перепад висот вода продовжує тиснути на окремі ділянки – навіть у ті години, коли споживання на мінімумі. Подекуди на трубу постійно тисне близько 9 кілограм води – і конструкції не витримують. «Це можна вирішити клапанним регулюванням. Ті ж засуви тут не підійдуть: це зменшить об’єм води, а не тиск на конструкцію. Будемо це вирішувати», – пояснив голова технічної ради.

Загалом, за словами Кареліна, проблеми є на всіх етапах – і розрахунків, і втілення проєктів. Наприклад, підбір насосів у Світловодську за технічними характеристиками є ідеальним, а ось їхнє частотне врегулювання не підходить. Або ж проектанти обрали не той діаметр труби.

«Але тепер ті ж труби не просто замінять на нові. Ми обговоримо на раді, прорахуємо всі можливі рішення і запропонуємо найвигідніший варіант», – розповів Карелін і додав, що попередити проблему і прорахувати ККД дешевше, ніж виправляти потім.

Як це вплине на тариф?

Деякі рішення щодо тарифів ніяк не залежать від керівництва одного водоканалу. Наприклад, виокремлення обслуговування лічильників із оплати транспортування води. Це рішення Нацрегулятора.

Водночас в ті суми, які бачать у платіжках абоненти «Дніпро-Кіровоград», вкладаються і зарплата працівників підприємства, витрати електроенергії на роботу насосів та іншого обладнання, а також відшкодування кредиту, взятого у Світовому банку на реконструкцію водогону. Тому зменшення витрат, оптимізація виробництва вплине на тариф: дозволить якщо не зменшити, то хоча б втримати його на одному рівні.

«Одним з головних завдань, який поставив мені в.о. гендиректора – це утримати тариф для абонентів від подальшого зростання. Тож над цим і працюємо», – підкреслив голова технічної ради «Дніпро-Кіровоград».

Раніше «Гречка» повідомляла, що з 1 квітня може зрости тариф для абонентів «Дніпро-Кіровоград».

Хоч технічна рада при «Дніпро-Кіровоград» працює менше місяця, та вже зараз виявили можливості оптимізувати систему. Наприклад, Сергій Карелін пропонує на ділянках, де вода просто стікає за рахунок статистичного перепаду висот, встановити такі собі гідроелектростанції – це дозволить енергію стікаючої води перевести у кіловати
Останні новини по темі
16 лютого в Україні стане Днем єднання: Кіровоградщина долучається
prapor lyduna
corona
Ще понад 400 жителів області захворіли на коронавірус
Читайте також

У Кропивницькому суд виніс вирок керівнику фермерського господарства, який взяв мільйонні позики у приватної особи начебто для підприємства, проте привласнив гроші собі....

17:43, 23 Лютого, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель земляків-захисників. 

17:13, 23 Лютого, 2024

Протягом цього тижня, із 19 по 23 лютого, відзнаки отримали воїни із Кіровоградщини, які служать у  41-й окремій механізованій бригаді ЗСУ. ...

16:35, 23 Лютого, 2024