Що відбувається з активами російського бізнесу на Кіровоградщині

15:21, 14 Вересня, 2022

 Через пів року повномасштабної війни в Україні правоохоронні органи нарешті розпочали активну кампанію арештів підприємств з російським слідом. Заголовки ЗМІ рясніють повідомленнями про передачу майна росіян в управління державі. Водночас антикорупційні організації зауважують – у деяких випадках правоохоронці спрацювали надто повільно. Наприклад, днями стало відомо, що бізнес родини екснардепа Євгенія Мураєва переписали на Вадима Слюсарєва, якого ЗМІ називали одним з «кураторів» партії «Слуга народу» у Харківській області та його адвокатку. А що з фірмами з Кіровоградщини, де засновники мають стосунок до країн-агресорів – Росії та Білорусі? Що відомо про їхню діяльність і власників?

З допомогою аналітичної системи Youcontrol ми отримали перелік таких підприємств та перевірили, які з них потрапили в поле зору правоохоронців і чи мали економічні взаємовідносини з комунальними структурами. Також ми досліджували, що відбувається з арештованим майном підприємств й чи оскаржуються такі рішення.

 

Арештоване «повітря»

На початку липня Кіровоградська обласна прокуратура повідомила, що за клопотанням прокурорів суд арештував корпоративні права підприємства у справі про легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом. Мовляв, 50% статутного капіталу вартістю понад 4,6 млрд грн належать громадянину РФ і на території країни-агресора в нього ще 8 фірм, через які виводяться кошти.

У Реєстрі судових рішень вдалося знайти ухвалу суду щодо передачі цих арештованих корпоративних прав Нацагентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) – держоргану, що має опікуватись проблемним майном до рішення суду по справі.

Згідно з матеріалами провадження, у червні цього року слідчі поліції Кіровоградської області розпочали розслідування справи про ймовірну легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом. За версією слідства, посадові особи товариств з обмеженою відповідальністю «Спільне українсько-російське підприємство «Торгівельно-виробнича група Аватар», «Спільне українсько-російське підприємство Алтай», «Спільне українсько-російське підприємство Кристал», які є громадянами РФ, шляхом ухилення від сплати податків та внесення недостовірних даних до фінансової та податкової звітності, виводять незаконно отримані кошти до Російської Федерації.

При цьому 50% статутного капіталу ТОВ «Спільне українсько-російське підприємство Кристал» вартістю 4,6 млрд грн належить громадянину РФ. Аби не допустити відчуження корпоративних прав, поки триватиме розслідування, слідчі просили передати їх АРМА.

За даними з Youcontrol, бенефіціарним власником «Кристалу» та співзасновником решти фірм є Леон Вільгельмович Жоржиані, який зареєстрований у Москві. Юридичною адресою згаданих ТОВок, згідно з клопотанням слідчих, є вулиця Калинова, 34 у Кропивницькому.

Ми побували за вказаною адресою, аби побачити, що це за підприємство з мільярдним уставним фондом. Проте на місці знайшли лише пустир і залишок стіни давно поруйнованої будівлі. Чи веде якусь діяльність «Кристал» не зрозуміло. В Україні з 2021 року інформація про фінансовий стан підприємств є публічною та відображається у реєстрах. Проте стосовно цієї ТОВ-ки дані відсутні.

305080577 829577278421881 412527558579695530 n

То чим займається це підприємство, що потрапило у поле зору правоохоронців? Офіційно основним видом діяльності вказане «вирощування зернових». Проте ми виявили ще одне кримінальне провадження, де фігурував «Кристал». У 2016 році поліція розпочала розслідування за фактом розкрадання аеродромних плит з недобудованої злітної смуги міського аеропорту. За версією слідства, посадовці Управління капбудівництва Кіровоградської ОДА у змові з працівниками ТОВ «Спільне українсько-російське підприємство Кристал» незаконно вивезли і продали комунальне майно. За даними порталу Судова влада, у жовтні має відбутися чергове судове засідання по справі. Наразі в публічних реєстрах немає повідомлень про спроби оскаржень підприємством арешту частини корпоративних прав.

Убезпечення «Ядерного заводу»

На території Кіровоградщини в населеному пункті Смоліне зареєстроване ПрАТ «Завод з виробництва ядерного палива». Підприємство було створене спільно Україною та Росією у 2010 році для потреб ядерної галузі. Під об’єкт виділили значну земельну ділянку, проте по факту завод не збудували й Україна шукала нового інвестора. Водночас засновником товариства з 50% статутного фонду досі лишається російське акціонерне товариство «ТВЕЛ».

У березні цього року СБУ розпочала розслідування щодо за фактом діяльності організованої групи осіб, які забезпечували функціонування підконтрольних суб`єктів господарювання з метою здійснення протиправної діяльності, спрямовану у тому числі на привласнення коштів, а також на фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади.

У Реєстрі судових рішень вдалося знайти ухвалу суду по цій справі і серед інших підприємств в ній фігурує ПрАТ «Завод з виробництва ядерного палива». Правоохоронці вказують, що «ТВЕЛ», який володіє 50% заводу, належить російській Державній корпорації «Росатом». А оскільки ця структура підконтрольна уряду РФ, існує значний ризик у прийнятті рішень керівництвом ПрАТ «Завод з виробництва ядерного палива» на шкоду державній безпеці України. Відтак на прохання слідчих суд арештував частку росіян та передав у розпорядження АРМА. Спроб оскаржити таке рішення, судячи з даних Судового реєстру, поки не було.

Підрядники «Росатома»

На початку червня Кіровоградська облпрокуратура заявила, що за співпрацю з країною-агресором арештовано корпоративні права та майно одного з підприємств області на понад 30 мільйонів гривень. Досудове розслідування розпочате за фактом привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах (ч.5 ст.191 КК України).
За даними прокуратури, власником 91 % акцій цього підприємства є товариство, яке зареєстроване в країні-агресорі та є активним учасником державних закупівель у РФ. Серед інших замовниками були підприємства Міністерства оборони РФ та «Росенергоатом». Крім того, вказані товариства постійно перебувають у фінансово-господарських взаємовідносинах, про що свідчать укладені контракти про поставку продукції та сировини.
З допомогою системи Youcontrol та Реєстру судрішень ми з’ясували, що мова йде про приватне акціонерне товариство «Олександрійська фабрика діаграмних паперів». 91% акцій фірми належать закритому акціонерному товариству «Фабрика діаграмних паперів», що в Бєлгороді РФ. Бенефіціарним власником вказаний Віктор Петрович Ковальчук.

Місцеві ЗМІ повідомляли у 2013 році, що олександрійське підприємство придбав Віктор Ковальчук, який є засновником фабрики діаграмних паперів у російському Бєлгороді. Його син Денис на той час був гендиректором російського підприємства. Проте обидва вони родом з Олександрії Кіровоградської області. На момент інтерв’ю старший Ковальчук розповідав, що підприємство планує виходити на європейські ринки. Також олександрійське підприємство, за даними з аналітичної системи clarity-project.info постачало діаграмний папір українським замовникам. З 2013 року фабрика освоїла контрактів на понад 10 млн грн.

Паралельно російська фабрика активно працювала в Росії. У 2016 році, коли вже відбулась анексія Криму й тривала війна на сході Ураїни, молодший Ковальчук у Росії давав інтерв’ю, в якому розповідав, що фірма постачає продукцію у тому числі для атомних підводних кораблів.

У Реєстрі судових рішень вдалося знайти ухвалу суду по цій справі. Виявилося, що окрім фабрики діаграмних паперів у провадженні згадано ще низку підприємств. Чомусь прокуратура не згадала про AT «Кіровоградське рудоуправління», ДП «Мінерал» та ДП «Друкарня «Діа-плюс». За версією слідства, службові особи згаданих фірм та бенефіціари «Кіровоградського рудоуправління» , які мають громадянство РФ, протягом 2021-2022 років незаконно розтратили майно, що належить державі, чим завдали матеріальної шкоди в особливо великих розмірах.

У рамках справи суд арештував транспорт та 9 об’єктів нерухомості «Рудоуправління». Адвокат фірми подав до суду апеляцію та просив скасувати арешт майна. Як ідеться в судовій ухвалі, захисник доводив, що нікому зі службових осіб товариства не оголошено про підозру та не пояснено, який стосунок до вищезгаданих юросіб має апелянт. Також адвокат доводив, що нерезиденти-засновники «Рудоуправління» не є службовими особами акціонерного товариства й не володіють жодним майном. Проте суд не задовольнив апеляційну скаргу, але водночас поновив захиснику строк на оскарження. Тож не виключено, що це не остання спроба підприємства витребувати майно.

За даними з системи Youcontrol, акціонерне товариство «Кіровоградське рудоуправління» зареєстроване у селі Катеринівка неподалік Кропивницького. Основним видом діяльності є добування піску, гравію, глин і каоліну. Бенефіціаром вказаний громадянин Росії Сергій Леонідович Кабаргін, а власниками крупних пакетів акцій – російське підприємство «ТРЕСТ» і Тетяна Олександрівна Кухта з Кропивницького, її чоловік, Володимир Валентинович Кухта значиться уповноваженою особою.

У російських ЗМІ писали, що концерн «Росенергоатом», який є оператором атомних станцій в РФ, планував об’єднання з підприємством «Концерн «Титан-2», часткою якого володів саме Сергій Кабаргін. З чого можна зробити висновок, що згаданий підприємець має стосунок до атомної галузі Росії.

Що ж до українців у «Кіровоградському рудоуправлінні», то Володимир Кухта також керує дочірнім підприємством «Рудоуправління» «Мінерал». На виборах у 2020 році обрався до Кропивницької райради від «Батьківщини». Його дружина, Тетяна Кухта, у тому ж році стала депутаткою Катеринівської сільради від цієї ж політсили.

У підсумку зазначимо, що на Кіровоградщині з понад двох сотень підприємств, які мають російський «слід», низка з них вже потрапили в поле зору правоохоронців. При чому, деякі вже намагаються оскаржувати арешти майна. Водночас судові ухвали в справах свідчать, що в окремих випадках йдеться про арешти суто корпоративних прав, а не конкретного майна, яке у випадку доведення винуватості, можна буде стягнути на користь держави. У цьому матеріалі ми спробували зібрати відомості про подібні підприємства, аби й надалі відстежувати долю їхнього майна.

Анастасія Зубова

 

Останні новини по темі
iOn.ua – офіційний магазин Apple Store в Україні
real e9638fcd fbc0 42bf b383 c6de951dd269
zakon molotok naru4niki
“Дніпро-Кіровоград” взяло на поруки свого водія: за яких умов підприємства можуть так “рятувати” працівників
Читайте також

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 10 до 15 червня відзнаки вручили їхнім родинам....

16:54, 15 Червня, 2024

У п’ятницю, 14 червня, у Кропивницькому відбувся конфлікт між керівницею Центральноукраїнського державного будинку художньої та технічної творчості (ЦДБХТТ) та  мамою 8-річ...

16:23, 15 Червня, 2024

Російські спецслужби для дестабілізації ситуації в Україні заохочують підлітків за гроші палити автомобілі військовослужбовців ЗСУ. Кількох юнаків, яких завербувала росія, затри...

15:44, 15 Червня, 2024