Прихисток у гармонії з природою: як екоактивісти допомагають вимушеним переселенцям (ВІДЕО)

16:36, 05 Жовтня, 2022

 

Громадська організація «Глобальна мережа екопоселень України» з 2018 року підтримувала людей, які вирішили переїхати з міст у сільську місцевість. Але від початку повномасштабного вторгнення екоактивісти зосередилися на підтримці і забезпеченні житлом переселенців, яких війна змусила покинути власні домівки.

 

Про основні принципи екоспільнот та допомогу переселенцям під час війни «Гречці» розповіла координаторка організації Анастасія Волкова.

Що таке екологічне поселення?

«Глобальну мережу екопоселень України» (GEN Ukraine) створили у 2018 році для об’єднання людей зі спільними цінностями. Йдеться насамперед про дбайливе ставлення до природи, здоровий спосіб життя тощо. Активісти допомагали людям, які свідомо вирішили переїхати з міст у сільську місцевість, створювати спільноти, вчитися відповідальному споживанню, вирощувати продукти без застосування хімікатів, застосовувати відновлювану енергетику.

Таким чином GEN Ukraine створила мережу екопоселень різних типів: хутори, комуни, індивідуальні домогосподарства, екоферми та екологічні ініціативи.

1 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

«Екоспільноту від інших поселень у сільській місцевості насамперед відрізняє взаємодія з природою і усвідомлене споживання. Це рослинництво без хімікатів, також переважна більшість екопоселенців є вегетаріанцями. Це спільнота, де люди втілюють екоініціативи, влаштовують толоки для допомоги одне одному тощо», – пояснила Анастасія Волкова.

Власне активісти GEN Ukraine підтримують екопоселенців освітньо, проводячи семінари, навчання, тематичні фестивалі, а також фінансово – допомагають придбати сільгосптехніку, елементи відновлювальної енергетики тощо. В організації є два основних джерела фінансування: гранти і пожертви. За декілька років активістам вдалося створити мережу у майже сотню екопоселень по всій Україні, яка увійшла у глобальну мережу Європи.

Воєнні виклики для екоспільноти

Як пояснила Анастасія Волкова, від початку повномасштабного вторгнення підхід мережі екоспільнот змінився: якщо раніше йшлося про поселення людей зі спільними цінностями і ставленням до природи, то з 24 лютого екоактивісти зосередилися на допомозі вимушеним переселенцям.

«Учасники мережі приймали переселенців і для тимчасового, і довготривалого проживання. Ми знаходили кошти, щоб відбудовувати покинуті будинки у селах, придбати речі першої потреби», – розповіла вона.

4 copy copy copy copy

При цьому різні екоспільноти волонтерять по-своєму: одні створюють притулки для тварин, вивезених з тимчасово окупованих територій, інші роблять літні дитячі табори або спільною толокою відновлюють й облаштовують покинуті будинки у сільській місцевості.

Однією з головних проблем, яка загострилася в мережі екоспільнот в Україні – це пошук роботи. Деякі учасники можуть працювати віддалено, або знаходять роботу на місці – будівельники, наприклад. Проте проблема працевлаштування у сільській місцевості є, і через війну вона загострилася: багато переселенців втратили роботу, тож змушені шукати і житло, і можливість заробити.

«Зараз ми шукаємо можливості для втілення проєкту по підтримці людей у відкритті власної справи. наприклад, виготовлення крафтової продукції», – додала Анастасія Волкова.

Зелена дорога для вимушених переселенців

Наразі GEN Ukraine та ГО «Пермакультура в Україні» втілили проєкт «Зелена дорога» для допомоги вимушеним переселенцям. Активісти створили інтерактивну мапу greenroad.in.ua, щоб люди, рятуючись від загарбників, могли знайти прихистки з екологічними принципами життя.

57

Згідно з інтерактивною мапою, на Кіровоградщині є декілька таких прихистків – ферма Климівка у Благовіщенській громаді, екопоселення у Семигір’ї Великоандрусівської громади, поселення родових помість у селі Цвітне та хати-мазанки у селі Ружичеве в Олександрівській громаді. На мапі є телефони контактних осіб, у яких можна уточнити про умови проживання та скільком людям вони можуть надати житло.

При цьому до вимушених переселенців немає вимог щодо спільних цінностей і ставлення до природи. «Хіба що в деяких спільнотах просять враховувати певні правила. Наприклад, у спільноті вегетаріанців гостей просили не вживати м’яса», – пояснила координаторка.

«Зараз ми мережу не розширюємо, а корегуємо мапу прихистків, комунікуємо з координаторами поселень та переселенцями, збираємо і перенаправляємо кошти на потреби екоспільнот», – уточнила координаторка GEN Ukraine.

Про проєкт «Зелена дорога екопоселень» і як екоактивісти допомагають вимушеним переселенцям зняли документальний фільм.

 

Останні новини по темі
На Кіровоградщині ще одна церква перейшла до ПЦУ
er
1664889036 buzeinikovy
На Кіровоградщині фермери виростили кавун-рекордсмен
Читайте також

У Кропивницькому суд виніс вирок керівнику фермерського господарства, який взяв мільйонні позики у приватної особи начебто для підприємства, проте привласнив гроші собі....

17:43, 23 Лютого, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель земляків-захисників. 

17:13, 23 Лютого, 2024

Протягом цього тижня, із 19 по 23 лютого, відзнаки отримали воїни із Кіровоградщини, які служать у  41-й окремій механізованій бригаді ЗСУ. ...

16:35, 23 Лютого, 2024