Борщ у Празі: як кропивничани розповідають про українську культуру за кордоном (ФОТО)

10:21, 30 Листопада, 2022

 Кропивничани Наталія Бас та Олександр Мартинов близько 5 років тому переїхали до Праги. Там вони відкрили маленький ресторанчик української кухні Boršč. Та з початком повномасштабної війни Росії проти України ресторанчик перетворився на своєрідний хаб для підтримки українців.

Про неочікувану популярність і важливість ознайомлення іноземців з українською нешароварною культурою подружжя розповіло «Гречці».

Борщ без шароварщини

Олександр Матринов і Наталія Бас народилися і навчалися у Кропивницькому, проте познайомилися у Києві. Олександр закінчив Центральноукраїнський технічний університет у Кропивницькому та працював у сфері ІТ, а Наталія є випускницею педагогічного університету імені В. Винниченка і працювала з дітьми.

У Києві вони одружилися, а з часом Олександру запропонували працювати у Чехії – і подружжя переїхало до Праги.
«У нас була фінансова подушка, і ми вирішили вкласти гроші у свою маленьку справу – у щось більше, аніж просто ходити на роботу. Тому вирішили відкрити свій ресторан», – пояснив Олександр.

Наталія зізнається, що це доволі зухвала ідея, адже тоді вона не уявляла, скільки складнощів пов’язано із ресторанним бізнесом: якісь продуктів, гігієна, рецепти, персонал.

«Мабуть ми просто не встигли злякатися втілення ідеї з рестораном, і тому в нас все вийшло», – зізнається вона.

Про те, яку кухню презентуватиме ресторан, не було сумнівів: це був вже шостий рік війни Росії проти України, тому Олександр з Наталею хотіли презентувати саме свою, рідну культуру. Кажуть, що на той час в Празі було декілька закладів з українськими стравами, проте там в меню поруч з дерунами був, наприклад, шашлик. Вони ж хотіли передати самобутній смак рідної кухні:

«В Празі не було нормальної презентації української культури – справжньої, без віночків-калини-шароварів. Ми ж хотіли готувати виключно українське меню, за автентичними рецептами», – пояснила Наталія.

 jidlo 2

Коли прийшла повномасштабна

Із початком повномасштабної війни зросла підтримка України іншими державами, багато хто зацікавився українською культурою. Тож і ресторанчик Boršč у Празі, в якому буквально три столики і барна стійка, став замалим – кропивничани зізнаються, що столики бронюють на декілька днів наперед.

«Ми стали своєрідним хабом: місцеві чехи приходять і питають, чим можуть підтримати. Українці приходять: ми їм безкоштовно борщ пропонуємо, куди за чим звернутися можна. В нас вже записані контакти всіх волонтерів, стоять скриньки від благодійних фондів», – ділиться Олександр.

jidlo3 1Кажуть що багато з українців, які приїхали до Праги, волонтерять і підтримують одне одного. Наприклад, у Празі подружжя зустріло ще одну кропивничанку Олену. Вона має своє ательє, і на початку повномасштабної війни вона пошила сотні українських прапорів безкоштовно для місцевих акцій.

«Ми відчуваємо підтримку, і самі хочемо робити щось для своїх. Наприклад, у нас в закладі перша мова чеська. Але з українцями ми розмовляємо українською. З російськомовними – хіба що англійською. Російську ми викреслили і зі свого побутового спілкування», – підкреслила Наталія.

За словами кропивничанки, в її сім’ї спілкувалися здебільшого російською, проте з 2014 вона поступово перейшла на українську. Спочатку – у соцмережах, а після переїзду до Чехії – і у побутовому спілкуванні.

«Тут багато росіян, і їх завжди чутно здалеку: вони голосні і самовпевнені. І ми не хотіли, щоб нас з ними плутали, тож вчили чеську, а між собою перейшли на українську», – додав Олександр.

Рецепти з Кіровоградщини і лайк від Клопотенка

В українському супному ресторані Boršč у Празі працюють виключно українці і українки – власники пояснюють, що головною метою було передати смак, як домашніх страв. А цьому вивчитися лише по написаним рецептам неможливо.

«Наприклад, борщ у нас вариться всю ніч на маленькому вогні, щоб був густим і наваристий, як вдома. Готуємо лише з найякіснішої яловичини», – каже Олександр Мартинов.

Подружжя впевнено, що саме завдяки домашньому смаку, щедрим порціям і підібраному меню з виключно українських страв вони досягли популярності. Наприклад, у них був відомий шеф-кухар Євген Клопотенко, якому дуже смакувала юшка з білими грибами.

  Крім того, ресторан відрізняє і сама культура споживання. За словами Наталії та Олександра, в Чехії не прийнято робити застілля, спільні приготування і посиденьки на кухні. Похід в кафе у них сприймається як просто піти поїсти – швидко і смачно.

«У нас хоч маленький наразі ресторан, але його родзинка в тому, що тут можна сісти і нормально поїсти: смачно і щедро, як звикли у нас, в Україні. Це не перекус на хочу, а повноцінний обід чи вечеря», – акцентувала Наталія.

jidlo 1

Пара кропивничан зізнаються, що сумують за рідним Кропивницьким хочуть після перемоги приїхати, зустрітися з рідними і побачити на власні очі, як змінилося місто.

«Нам рідні розповідають, які нові заклади відкрилися, що цікавого роблять. Кропивницький за останні роки справді зробив великі кроки у розвитку, зокрема, і ресторанного бізнесу», – розповів Олександр.

Наприклад, їх також зацікавила робота етнолабораторії «Баба Єлька», які під час експедицій Кіровоградщиною збирають народні пісні і рецепти та видали книгу рецептів «Смачна Кропивниччина».

«Звісно, у нас є ця книга! Як вони вийшла, то рідні нам передали. Це справді чудовий збірник, ми від нашої «Баби Єльки» фанатіємо: це чудовий проєкт. Адже якщо хочеш розповісти про Україну, треба самій знати про пращурів і свої коріння», – зауважила Наталія.

Олександр зізнається, що сам особисто сумує за смаком «Чорноліського квасу» – за його словами, у Празі такого немає.

 Ірина Требунських

Останні новини по темі
Матч УПЛ за участі «Олександрії» завершився масовою бійкою (ВІДЕО)
2022 11 28 FCO
shwydka
Як на Кіровоградщині викликати “швидку”, якщо будуть проблеми зі зв’язком
Читайте також

Аджамська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель захисника Євгена Куропятника.

16:46, 18 Травня, 2024

Трьом полеглим воїнам із Кіровоградщини призначили державні нагороди. Протягом тижня із 13 до 17 травня відзнаки вручили їхнім родинам....

13:49, 18 Травня, 2024

Зелений борщ – це один з символів весни – такий смачний та приємно кисленький. Але його смаки також можуть бути різноманітними. Сьогодні пропонуємо вам ознайомитися із трь...

13:07, 18 Травня, 2024