До 13 років в’язниці: у Кропивницькому засудили бойовика “ДНР” (ФОТО)

10:56, 27 Грудня, 2022

 Ленінський райсуд Кропивницького виніс вирок у справі, уродженця обласного центру Антона Паламарчука, обвинуваченого в участі у терористичній організації «ДНР» та призначив покарання – 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Розгляд справи розпочався у 2019 році, ще до повномасштабного вторгнення РФ.

23-го грудня у залі засідань Ленінського райсуду зібралася колегія суддів, прибули адвокат із Центру безоплатної правової допомоги, прокурор та ЗМІ. Місце обвинуваченого пустує. Попри неодноразові виклики протягом трьох з половиною років розгляду справи, на засідання він не з’явився.

1 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

У справі здійснювалося спеціальне судове провадження, тобто без участі обвинуваченого. У 2018 році Паламарчука оголошено у розшук, за даними слідства він перебуває на непідконтрольній Україні території Донецької області.

Під час слухання стало відомо, що Паламарчук уродженець Кропивницького, але з 2004 року з батьками проживав у Донецьку, на Кіровоградщині живе лише його бабуся. Він 1995 року народження, вчився у профтехучилищі, згодом працював на заправці та станції техобслуговування авто. На момент російського вторгнення у 2014 році йому було 18 років.

2 copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Антон Паламарчук на фото другий справа, світлина з соцмереж

Адвокат обвинуваченого Євгеній Шалига, залучений до справи за контрактом із Центром безоплатної правової допомоги, на початку судового засідання клопотав про відкладення розгляду аби повідомити Паламарчука про суд. Він послався на практику Касаційного кримінального суду й просив повідомити клієнта про судовий розгляд не лише через оголошення в газеті «Урядовий кур’єр», а й на сайті «Судова влада України», а також пропонував відправити повідомлення у месенджер «Вайбер» Паламарчуку і його батькам.

3 copy copy copy copy copy

Прокурор Кіровоградської обласної прокуратури Володимир Лещенко заперечив і вказував, що обвинувачений веде конспіративний спосіб життя, часто змінює номери телефону, а про його нинішню адресу нічого не відомо. За словами прокурора, працівники СБУ проводили оперативні заходи для пошуку зв’язку з Паламарчуком, проте марно. Також представник обвинувачення наголосив, що обвинувальний акт передали до суду ще у 2018 році і Паламарчук жодного разу не з’явився на засідання. Прокурор навів фрагмент розмови обвинуваченого зі своїм родичем, яку перехопили під час негласних слідчих розшукових дій (НСРД) працівники СБУ і яка досліджувалася у суді.

«Тебе шукають СБУ-шники, кажуть, що ти приїжджав у Кіровоград. І нічого тобі не буде, якщо все розкажеш. І там досить ясно та однозначно Паламарчук висловив своє ставлення як до міста Кропивницького, так до СБУ і в цілому України. Він сказав, що ні за яких обставин не приїде», – зазначив прокурор.

Колегія суддів відхилила клопотання адвоката, вказавши, що окрім оголошень в «Урядовому кур’єрі» також про суд повідомили бабусі Паламарчука. Відтак обвинувачений вважається належним чином повідомленим.

Прокурор Кіровоградської обласної прокуратури Володимир Лещенко повідомив суду, що відкликає своє клопотання про виклик двох свідків – бабусі обвинуваченого, вона похилого віку і не може приїхати до суду, а також відмовилася від свідчень щодо онука згідно зі статтею 64 Конституції України. Другий свідок – колишній напарник Паламарчука, який виїхав з тимчасово непідконтрольної Україні території Донеччини й уклав угоду зі слідством. Зі слів прокурора, наразі зв’язку з цим свідком немає, водночас він просив суд дозволити зачитати його свідчення. Адвокат заперечив щодо цього клопотання, зазначивши, що це не передбачено Кримінальним процесуальним кодексом, тому такі свідчення не є належними. Суддівська колегія дозволила прокурору зачитати свідчення, зазначивши, що дасть їм оцінку при ухваленні вироку.

4 copy copy copy copy copy copy copy

У протоколі допиту свідка йдеться, що у жовтні 2014 року він воював у складі терористичних організацій «ДНР» і «ЛНР», а саме у другому Семенівському батальйоні, пізніше сьомій окремій стрілецькій бригаді (далі ОСБ – авт.) Честяковская так званої «ДНР» на посаді сапера. Там він познайомився з Антоном Паламарчуком. В ході спілкування Паламарчук розповів йому, що протягом травня по грудень 2014 року перебував у складі формування «Оплот» так званої «ДНР», де служив на блокпостах. З грудня 2014 року по квітень 2016 року Паламарчук на посаді водія служив в інженерно-саперній роті сьомої ОСБ Честяковская. Свідок повідомив, що Паламарчук був залучений до роботи у напрямку Дебальцевого. Цьому є підтвердження – у мережі Youtube виклали пропагандистський ролик під назвою Дебальцево. Маньяк», де на четвертій хвилині видно, що у роботі інженерно-саперної групи бере участь і Паламарчук.

5 copy copy copy copy copy copy

Скрин зі згаданого відео

Заслухавши протокол допиту свідка колегія суддів ухвалила завершити розгляд справи по суті й перейти до судових дебатів.

Під час дебатів прокурор Лещенко розповів, що у травні 2014 року, коли розпочалася збройна агресія РФ на Сході України і був введений режим Антитерористичної операції, Паламарчук вступив до батальйону «Оплот» терористичної організації «ДНР». У грудні 2014 року він отримав посаду водія інженерно-саперної бригади сьомої ОСБ Честяковская в/ч 08807 у званні рядового, мав позивний «Птіца». Обвинувачений брав участь у бойових діях проти Збройних Сил України, здійснював розмінування та мінування біля населених пунктів Шахтарськ, Нижня та Верхня Пащівка, Дебальцеве Донецької області та Круглик Луганської області. У вересні 2017 року Паламарчук з власної ініціативи був зарахований до спецпідрозділу «Вітязь».

6 copy copy copy

Фото зі сторінки Паламарчука у ВК

Прокурор зазначив, що вина Паламарчука у вчиненні злочину, передбаченого ч.1 ст.258-3 ККУ (участь у терористичній організації) повністю підтверджується зібраними доказами: протоколами огляду сторінок у соцмережах, НСРД, показами свідків. Зокрема на сторінках Паламарчука у забороненій в Україні мережі «ВКонтакте» багато його фотографій у формі з нашивками терористичної організації «ДНР» та зі зброєю. Також в інтернеті слідчі знайшли фото Паламарчука з нині ліквідованим воєнним злочинцем і бойовиком так званої «ДНР» Арсеном Павловим, відомим як «Моторола».

«24 лютого 2022 року почалося широкомасштабне вторгнення на територію України, справжня війна. Збройні сили РФ, залучивши любителів «руского миру», таких, як Паламарчук, вторглися на нашу територію і жорстоко й цинічно наробили великого горя. Сьогодні дії Паламарчука оцінюються через призму жорстокості дій тих підрозділів, – звернувся до суду прокурор Лещенко. – Попри це, я не проситиму шановний суд ухвалювати жорстке рішення, а проситиму ухвалити справедливе рішення, а у цьому випадку це максимальний строк, передбачений санкцією інкримінованої статті. Прошу визнати винним та призначити максимальний строк покарання – 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна».

Адвокат Євгеній Шалига просив суд закрити справу, адже, на його думку зібрані докази не є належними.

«Жодного разу у мене не було можливості провести конфіденційне побачення та поспілкуватися із підзахисним. Мені не відома його позиція по справі, чи визнає він вину, чи ні. Відповідно до практики Верховного Касаційного суду у провадженні in absentia, адвокат не може займати пасивну позицію. Тому я виходжу з того, що він не погоджується з висунутими обвинуваченнями, напевно, з відомих лише йому причин», – сказав адвокат.

«Я підтримую прокурора, що збройна агресія РФ, розв’язана ними війна, дійсно несуть велику шкоду нашій державі і це не допустимо. Проте нагадаю, що вина будь-якої особи, повинна бути доведена належними і допустимими доказами у формі, передбаченій КПК. Не заперечую, що оперативним шляхом встановлені факти, однак, ці докази поки що недопущені у справі як належні. Тому я вважаю, що його вина не доведена належним чином. А оскільки Україна, на відміну від РФ чи так званих «ЛДНР» є правовою і демократичною державою, вважаю, що у разі визнання вини, вирок грунтуватиметься на припущеннях, що прямо заборонено КПК», – повідомив позицію Шалига.

Під недопустимими доказами, як пояснював адвокат, він має на увазі лише протокол допиту свідка, а не його опитування у суді, відсутність у матеріалах справи оригіналів документів, що засвідчують особу обвинуваченого, фото з інтернету.

Колегія суддів у складі Світлани Льон, Олени Лук’янової та Владислава Драного зачитали вирок 26 грудня.

7 copy copy copy copy

Суд ухвалив визнати Паламарчука винним у скоєнні злочину, передбаченого ч.1 ст.258-3 ККУ (участь у терористичній організації) та присудив 13 років позбавлення волі з 15 можливих та конфіскацією майна. Строк відбування покарання має розпочатися з моменту його затримання. Апеляція може бути подана протягом 30 днів.

Що з обвинуваченим нині і де він перебуває – не відомо. За останньою інформацією на пропагандистських ресурсах, Паламарчук, який закінчив профтехучилище і до війни працював на заправці, після участі в бойових діях у 2017 році міг отримати посаду в так званому «міністерстві транспорту» «ДНР».

Він також давав інтерв’ю пропагандистському каналу, в якому скаржився на допити його бабусі представниками СБУ.

8 copy copy copy copy

Скрин з відео пропагандистів

На його сторінках у соцмережі «ВКонтакте» останні оновлення датовані жовтнем 2021 року.

 

Анастасія Зубова, фото автора

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.

 

Останні новини по темі
На зимові свята через Кіровоградщину курсуватиме додатковий поїзд до Києва
potyag2
bankomat
Створили спільну мережу: які відділення банків працюватимуть під час блекауту
Читайте також

У Кропивницькому відбулося перше безоплатне заняття для студентів «Медіашкола». Спікерками стали редакторка та журналістка «Гречки»....

17:47, 22 Лютого, 2024

Місто Кропивницький, як і багато інших міст України, постійно розвивається та пропонує різноманітні можливості для своїх мешканців. Особливо це стосується сфери зайнятості, де к...

17:41, 22 Лютого, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів-земляків.

17:38, 22 Лютого, 2024