Очікування з комфортом: як можуть виглядати зупинки у Кропивницькому
“Гречка” продовжує серію матеріалі про зміни громадських просторах та відбудову міст після перемоги. Який вигляд могли б мати зупинки після війни, якщо врахувати поради експертів з «Довідника з відбудови міст».
Фахівці «Урбанина», спираючись на світові стандарти, визначили основні критерії, які варто враховувати при створенні зупинок.
Як виглядають зупинки у Кропивницькму зараз
У Кропивницькому розпочали оновлювати зупинки, зокрема у центрі міста. Наприклад, ось так виглядає зупинка біля колишнього кінотеатру “Зоряний”, вартість якої понад 200 тисяч гривень.
Пристосовуючись до реалій сьогодення у місті також почали з’являтись зупинки-укриття, де можна сховатись у випадку тривоги. Перша така з’явилась на вулиці Шевченка.
А от у інших районах міста залишилось багато не просто несучасних, а аварійних зупинок.
Доступність зупинок
Зони очікування мають забезпечувати комфорт усіх користувачів і безперешкодний доступ до громадського транспорту. Спеціалісти радять розташовувати зупинки врівень з підлогою або на висоті першої сходинки транспортного засобу.
Окрім цього, на зупинках влаштовують спеціальні тактильні смуги, які допомагають орієнтуватись у просторі пішоходам з порушенням зору. Такі смуги подекуди уже є в Кропивницькому. Наприклад, на зупинці біля колишнього кінотеатру “Зоряний”.
Інформаційні покажчики і стенди, план-схеми маршрутів і таблички з розкладом руху мають надавати користувачам необхідну інформацію у різних форматах (текст, піктограми, шрифт Брайля тощо). Навіси, місця для сидіння, дорожні знаки, мусять бути розміщені відповідно до державних будівельних норм з інклюзивності.
Комфорт на зупинках
Зупинкові павільйони мають захищати від сонця, опадів та вітру, забезпечувати місця для сидіння, надавати детальну інформацію про маршрути та розклад руху громадського транспорту. Щоб забезпечити високу видимість для пасажирів та водіїв, використовують якісні елементи освітлення. Також рекомендують створити уніфікований дизайн, який сприяє впізнаваності та естетичній привабливості зупинок.
Види зупинок
Автори довідника розглядають різні види посадкових майданчиків, які підвищують ефективність дорожнього руху.
- Зупинка без заїзду є найбільш поширеною у нашому місті. Перевагою такої зупинки є те, що посадка і висадка пасажирів здійснюється без маневрувань громадського транспорту.
- Зупинку з кишенею здебільшого використовують, коли немає місця для окремої смуги громадського транспорту або у пунктах пересадки. До прикладу, такий вид посадки є на зупинці “Художній фонд” на вулиці Короленка.
- Зупинку з антикишенею рекомендують облаштовувати в особливих випадках, коли потрібно розширити тротуар і вирівняти його зі смугою паркування. У Кропивницькому такий посадковий майданчик можна впровадити у місцях, поруч з якими паркується багато приватних автівок. Це дозволить водіям краще бачити зупинку.
Перед та за зупинкою можуть бути розташовані велосмуги. Якщо велодоріжка перед зупинкою, її радять перервати розміткою. За зупинкою велосмугу доцільно влаштовувати на вулицях, де відсутні паркувальні смуги та зупинки з кишенями. У нашому місті на вулиці Полтавській є велодоріжка, вона знаходиться за зупинкою.
Якщо на ці поради звернуть увагу фахівці Кропивницького, ймовірно, у нашому місті буде більше зручних і надійних зупинок.