Екологічна міні-пекарня: у Дмитрівській громаді організували перший за 30 років кооператив (ФОТО)

11:30, 20 Березня, 2023

У Дмитрівській громаді, що на Кіровоградщині, вперше за 30 років створили кооператив. Це хлібопекарня, де планують дати роботу жителям громади та забезпечувати хлібобулочними виробами свою та сусідні громади. Про свій шлях від ідеї до створення кооперативу розповіли “Гречці” його засновники – подружжя Галина та Олександр Кущові.

Ідею виношували роками

У Дмитрівській громаді 30 років тому була власна пекарня, але в 1990-их роках виробництво припинилось: виготовляти хліб стало не вигідно. Весь цей час хліб до громади привозили із Світловодська, Олександрії та Кропивницького.

За словами голови кооперативу “Зерносмак” Олександра Кущового, будучи фермером, маючи власне зерно, гріх було не користуватись своїм продуктом. Тому ідея про створення власної пекарні виникла ще в 2010 році, реалізувати.

Три роки тому голова громади Наталія Стиркуль розповіла мешканцям про програму від міжнародної організації USAID та можливість створення кооперативу для ведення бізнесу для місцевих агровиробників, але згоду дав тільки Олександр Кущовий.

Його дружина, пані Галина, подавала на грантову підтримку до міжнародної організації три бізнес-проєкти: про будівництво млину на території громади, виготовлення екологічного посуду з висівкових відходів та створення міні-пекарні. Але відібрали один, про створення пекарні. На етапі оформлення кооперативу до нього доєдналися ще троє фермерів.

pekarnja1

Старт роботи

За словами експерта з місцевого економічного розвитку USAID DOBRE Віталія Юрківа, це затягнулось на два роки, якби не ці перепони, то відкриття пекарні можна було би святкувати ще в лютому 2021 року.

В 2020 році експерти в рамках проєкту USAID DOBRE проводили для майбутніх бізнесменів теоретичний курс: юридичні та організаційні консультації, тренінги, лекції та навчала складанню бізнес-плану, організацію та створення кооперативу та правильного ведення бізнесу. Навчання тривало протягом року. Проте процес оформлення кооперативу та інших організаційних моментів “з’їли” спочатку пандемія, а потім повномасштабне вторгнення російської федерації до України.

пп

е

На початку 2023 року кооператив отримав обладнання на більш як два мільйони гривень фінансової допомоги від USAID. Чотири мільйони в проєкт хлібопекарні вклали засновники кооперативу та троє місцевих фермерів.
За кошт гранту отримали просіювач, розстійну камеру, тістоміс, тістоформувальну машину, поділювач тіста та машину для нарізки хліба. Інше необхідне для виробництва обладнання – піч, холодильники, форми, столи та таці для хлібобулочних виробів – кооператори закупили власними силами.

Також власними силами засновники кооперативу зробили капітальний ремонт старого приміщення, провели водопостачання та водовідведення, покращили електропостачання та налаштували комунікацію. Нещодавно купили машину для пакування виробів.

“Ми були впевнені в тому, що все складеться”

Галина Кущова зазначає, що дуже хвилювалася на початку. Але потім потроху втягнулася і в навчання, а потім і в роботу. Вона, колишня вихователька в садочку, завжди любила випікати і хліб, і булочки, свого часу цій справі її навчила мати, яка працювала в пекарні. Власне за маминим рецептом, в якому немає ні розпушувачів ні інших домішок, і печуть зараз уже в пекарні Кущових. Проте жінка і не думала, що ця “любов до тіста” переросте у власну міні-пекарню.

pekarnja1878 copy

pekarnja189

Наразі в пекарні печуть багети, круглий та квадратний хліб, плетінки з маком, пиріжки з різними начинками, рогалики, булочки. На зміні, яка розпочинається опівночі, працюють троє жінок, які до 8 ранку випікають хліб, щоб потім ще гарячим розвезти його по магазинам. В середньому печуть 200 хлібин за зміну, проте як будуть більші замовлення, готові працювати, адже піч розрахована на 1200 хлібин.

Зі слів жінки, робота в пекарні розпочалася два тижні тому.

У виробництві роблять ставку на екологічності: використовують екологічні форми для розстійки хліба з ротангу. Складові хлібобулочних виробів є екологічними та натуральними: поля не обробляються шкідливими речовинами, зерно перемелюють на власних млинах, яйця, варення, олію та інші продукти використовують з власного господарства.

3 copy copy

“Коли вся техніка була вже на місці, ми вчилися як з нею працювати. Як-то кажуть, все за допомогою Інтернету: і відео дивились, і інструкції читали і вчилися правильно користуватись. Насправді, навчитись обходитись з технікою неважко, коли є бажання”, – зазначила пані Галина.

Всі два тижні при налагодженні техніки та процесу виробництва жінка була в пекарні разом з працівницями. Але тепер вже ночує вдома, адже може довірити справу пекарям. Також, коли збільшиться об’єм роботи, планується до роботи залучити ще працівниць.

pekarnja3

“Будемо розширювати асортимент продукції. Плануємо випікати хліб з житнього борошна. Окрім того, працюємо над удосконаленням рецептури, хочемо відрізнятися від інших виробників своєю “родзинкою”, це так необхідно, оскільки важко конкурувати з відомими пекарнями, які вже близько 30 років на ринку, мають масштабне виробництво та налагоджені зв’язки”, – зазначила Галина Кущова.

pekarnja18

За її словами, місцеві мешканці вже звикли до хліба, який привозили протягом 30 років і не хочуть змінювати постачальника, але жінка має намір все-таки увійти на ринок та пропонувати свою крафтову продукцію.

pekarnja17

 

 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Обікрали квартири на 1,5 мільйона: трьох чоловіків судитимуть (ФОТО)
kradijka11
pidtrumka groshi ukr
Допомога українцям від ООН: хто може отримати і як зареєструватися
Читайте також

В Кіровоградській області розпочалися конкурси на посади інспекторів «Служби освітньої безпеки». Анкети прийматимуть із 17 до 30 червня 2024 року включно....

11:08, 18 Червня, 2024

Щоденник — один із різновидів поліграфічної продукції, який має формат книги та призначений для ведення щоденних записів. Він представляє собою стильний аксесуар ділової людини ...

10:17, 18 Червня, 2024

Вибір риболовних приманок – одна з найважливіших умов для успішної ловлі. Саме наживка здатна привернути увагу риби та спонукати її до клювання. Якщо з нею буде щось не так – га...

09:23, 18 Червня, 2024