«Він дуже конфліктна людина»: У справі мера Рубіжного, обвинуваченого в колабораціонізмі, допитали свідків

12:02, 02 Квітня, 2023

Через рік після того, як Сергій Хортів, очільник міста Рубіжне, що у Луганській області, підтримав російське вторгнення і перейшов на бік ворога, у справі щодо його колабораціонізму очікується вирок.

Луганська обласна прокуратура обвинувачує Хортіва за двома частинами статті 111-1 «Колабораційна діяльність», а саме у запереченні збройної агресії РФ та добровільному зайнятті посади в адміністрації окупантів.

Чому справа слухається у Кропивницькому?

Слідство встановило, що у березні минулого року, коли російські війська захопили місто Рубіжне, він почав співпрацювати з загарбниками та зайняв посаду очільника окупаційної адміністрації. Також він публічно підтримав дії РФ. В інтерв’ю пропагандистським ресурсам він заявив, що війну розв’язала не Росія, а Україна за підтримки США та Європи. Повторюючи російські наративи Хортів назвав українську армію та владу фашистською.

Hortiv sud2

Сергій Хортів. Скріншот

4-го березня 2022 року Хортіва усунуто від виконання обов’язків мера, указом президента створено військову адміністрацію.

У червні минулого року обвинувальний акт в його справі передали до Павлоградського суду Дніпропетровської області, якому визначено підсудність Рубіжанського суду, котрий не працює через окупацію. Проте з’ясувалося, що оскільки слідство проводилося Луганською обласною прокуратурою, яка через бойові дії передислокувалася до Кропивницького, судове слухання має проводитися у місцевому суді. Відтак справа потрапила до Кіровського райсуду міста.

У цій справі здійснюється спеціальне судове провадження In absentia – за відсутності обвинуваченого. Хортів не з’являється на судові засідання та переховується від слідства. Його оголошено у розшук.

Що кажуть свідки

30 березня у Кіровському районному суді проводився допит свідків. На судове засідання за головування судді Руслана Бурка прибула Яна Бойко, адвокатка, яка залучена до справи за контрактом із Центром безоплатної допомоги, адже згідно з українським законодавством, будь-якому обвинуваченому має бути надане право на захист. В режимі відеоконференції з міста Павлоград Дніпропетровської області був присутній Андрій Ткачук, прокурор Луганської обласної прокуратури.

Сторона обвинувачення викликала двох свідків – мешканців міста Рубіжного.

Першою у суді давала свідчення Аніта Буянова, яка до окупації працювала у Секторі дізнання. Вона приєдналася до судового засідання по відеозв’язку. Зі слів жінки, і своїй роботі вона перетиналась з Сергієм Хортівим. Мовляв, на нього було багато скарг та заяв від місцевих активістів і їй часто доводилося бувати у міськраді, щоб взяти у нього пояснення.

Прокурор попросив Буянову розповісти суду, що їй відомо про дії Хортіва після захоплення міста російською армією.

«13-го березня я виїхала з Рубіжного, адже точилися бойові дії. Після того я моніторила соцмережі і побачила у Фейсбуці відео, де Хортів роздавав людям гуманітарну допомогу біля Рубіжанської міської ради. Я його впізнала. Він висловлював подяку за гуманітарку так званому главі «ЛНР» Пасічнику та “народній міліції”», – повідомила свідка.

Також жінка розповіла, що на ще одному відео з соцмереж впізнала Хортіва, який був у військовій формі російського зразка та з білою пов’язкою на руці. На записі зафіксовано, що на питання місцевої жительки чи Хортів досі очолює місто він відповів ствердно.

В адвокатки Яни Бойко до свідка питань не було. Суддя Бурко уточнив у Буянової як вона може схарактеризувати Хортіва і чи висловлювався він на підтримку Росії, перебуваючи на посаді мера.

Hortiv sud3

«Я вважаю що він міг (підтримувати Росію – авт.). Чому, не знаю. Але мені відомо, не знаю, наскільки це правда, що ще в 2014 році у нього син виїхав у РФ», – сказала свідка.
Прокурор Ткачук уточнив, щодо яких скарг на Хортіва Буяновій доводилося просити дати пояснення і чи він співпрацював. Жінка відповіла, що у колишнього мера було багато конфліктів із місцевими активістами, навіть, доходило до бійок. Проте Хортів завжди відмовлявся давати свідчення.

Другий свідок – Олексій Гайдидей, очільник Рубіжанського відділу Сєвєродонецької окружної прокуратури. Чоловік прибув на засідання особисто. Після окупації міста його відділ переїхав до Кропивницького.

Посадовець повідомив суду, що працюючи у Рубіжному був знайомий із Сергієм Хортівим, виступав з доповідями на засіданнях сесій міськради.
«У квітні в соцмережах з’явилося відео, де Хортів у колі озброєних людей в камуфляжі давав інтерв’ю. Він стверджував, що ці люди прийшли звільнити місто від фашистів, називав ЗСУ фашистами і заперечував що РФ почала війну, звинувачував США та Європу. Він асоціювався як представник окупаційної влади», – зазначив Гайдидей.

Hortiv sud5

Також свідок повідомив, що неодноразово бував у мерії Рубіжного, знає як виглядає кабінет мера та підтвердив, що на відео, які поширювали окупанти, зафіксовано, що Хортів з представниками російських військ був на своєму колишньому робочому місці.
На запитання адвокатки чи може йтися про примус обвинуваченого, свідок заперечив. Стверджував, що на цих відео видно, що до нього не застосовується тиск і подібний запис не одиничний.

Представник обвинувачення також цікавився як Хортів ставився до представників української влади.

«Був ряд проваджень, у рамках яких його викликали на допити. Дуже проблематично було його викликати. Він вважав, що дуже зайнятий, займається містом, був не задоволений, що його викликають. Він дуже емоційна і конфліктна особа. У Рубіжному було багато активістів, які приходили на сесії. Він постійно з ними конфліктував. Схоже, він не підтримував владу України. У 2014 році, коли він теж був мером, йшлося про факти його співпраці з представниками «ЛНР». Були провадження, але не зібрано достатніх доказів. Але його вдруге люди обрали. Хоча частина була невдоволена ним», – розповів свідок.

Суддя та прокурор цікавились, що на думку свідка спонукало Хортіва перейти на бік ворога.

Гайдидей висловив припущення, що Хортів бажав лишитися при владі. Також повідомив, що син ексочільника Рубіжного живе у Росії, а на окупованих територіях України має родичів та друзів.

«Особисто я не чув його погляди. Але по матеріалах кримінальних проваджень 2014 року проходило, що він тоді підтримував «ЛНР-ДНР». До суду, за наявною інформацією, справа не передавалася», – сказав співробітник прокуратури.

Після допиту свідків суд призначив наступне засідання, під час якого відбудуться судові дебати.

Hortiv sud4

Варто додати, що політична кар’єра Сергія Хортіва будувалась виключно у проросійських політсилах. У 2010 році він став депутатом Луганської обласної ради від «Партії регіонів». Саме цей депутатський склад, до якого входив Хортів, у 2014 році проголосував за невизнання легітимними центральних органів влади України після Революції Гідності та право звернутися до РФ у разі невиконання вимог. За даними ЗМІ, Хортів у 2014 році співпрацював з сепаратистами, нібито блокував українську військову техніку.

Він не спростував цю інформацію, але й правоохоронні органи не висунули йому підозру. Натомість у 2015 році Хортів виграв мерські вибори, балотуючись від «Опоблоку». У 2019 році депутати Рубіжанської мерії висловили йому недовіру. Проте 2020 року він повернувся у мерське крісло, здобувши більшість голосів. Цього разу він зайшов у мерію під прапорами партії «Наш край», яку в регіоні представляв нардеп Сергій Шахов. На посаді Хортів потрапляв у чисельні конфлікти і бійки з місцевими активістами й посадовцями.

Анастасія Зубова, фото авторки 

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.

Останні новини по темі
«Мрію якнайшвидше повернутися до роботи»: як волонтеру з Кропивницького пересадили донорське серце
Sherman1
2023 04 01 Інгулець
“Інгулець” завдяки шаленому камбеку в доданий час переміг “Минай” (ВІДЕО)
Читайте також

В уряді пояснили, як нараховуватимуть кошти по програмі «єПідтримка», в рамках якої всі громадяни України зможуть отримати по 1000 гривень. Також підкреслили, що витратити цю ти...

15:41, 3 Листопада, 2024

У ніч на неділю, 3 листопада, росіяни атакували Україну ракетою та 96-ма ударними безпілотниками. Сили Протиповітряної оборони збили ракету та 66 «шахедів», зокрема над Кіровогр...

10:09, 3 Листопада, 2024

Традиційно «Гречка» щороку проводить опитування своїх читачів, щоби вдосконалюватись та ставати кращою. Зазвичай редакція проводить опитування на початку року, але нині вирішили...

17:04, 2 Листопада, 2024