Коли призначення інвалідності перетворюється на пекло: як діяти пацієнту

16:19, 19 Квітня, 2023

Дві тисячі поширень і сотні коментарів набрав у Фейсбуці пост про те, як у Кропивницькому пацієнтка із хамством і погрозами проходила медико-соціальну експертизу (МСЕК)  – комісійний огляд для продовження статусу та визначення групи інвалідності. Сотні людей у коментарях стверджують – це типова практика по усій країні.

“Ви прийшли до лікарів, а не у ветеринарну клініку”

Минулого тижня кропивничанка Юлія Чемен розповіла, що вперше у 2020 році вона проходила МСЕК у столиці. Тоді, після лікування онкології їй призначили II групу інвалідності терміном на 2 роки. Повторну комісію вирішила проходити у рідному місті – Кропивницькому.

“Голова комісії *** (ім’я та прізвище лікаря редакція не публікує з етичних міркувань – ред.)  – виявився особою жорстокою і грубою. Я помітила в якій формі він спілкується зі своїми колегами, нервово тикаючи у листочки своїми пальцями і подумки молилась, щоб в мене все пройшло нормально”, – описує ситуацію жінка.

Проте, за її словами, далі голова комісії почав питати, чому так пізно їй зробили трансплантацію кісткового мозку.

“Чому пізно? Для цієї процедури я повинна була вийти в ремісію. Лікувалась з травня місяця. Там же у виписці все написано”, – пояснила пані Юлія.

Вона говорить, що після цього лікаря “понесло” і він почав кричати:

“Шановна, як вас звати, Юлія Олегівна! Ви прийшли до лікарів, а не у ветеринарну клініку. Тут потрібно відповідати на питання,” – згадує вона коментарі голови комісії.

Жінка запитала, чому він з нею розмовляє в такому тоні, на що, за її словами, він крикнув, що призначають їй групу інвалідності на один рік і сказали чекати в коридорі. 

“Мене вигнали в коридор і я просто була в шоці. Совдепія, де людей не поважають, де дозволяють кричати, підвищувати голос і грубо розмовляти. Де дають групу на рік, через те, що ти посмів запитати: «чому ви зі мною так розмовляєте?»”, – обурилася Юлія Чемен.

Вона говорить, що наостанок лікар її крикнув, що якщо рішення не подобається, то вона може його оскаржити.

Зневага як типова практика?

Пост набрав 2000 поширень і понад 300  коментарів. Люди з різних регіонів писали, що така поведінка на комісіях МСЕК  – типова практика.

“До болю знайома ситуація!!! Тільки та людина, яка пройшла всі ці страждання (маю на увазі хвороби та тривалу реабілітацію, на які держава абсолютно “забила”), може зрозуміти весь біль – як морально, так і фізично. Принизливе ставлення працівників МСЕК просто вражає. Це не поодинокі випадки такого ганебного ставлення до людини, ” – пише Наталя Любанець.

“Минулого року проходила МСЕК і мене дуже здивувало коли спитали:” яка у вас зарплата?” Я була шокована від даного запитання… Що має зарплата до моєї групи інвалідності?!” – пише Ірина Українець.

“Для мене МСЕК було теж колом пекла, ніколи не відчувала такого приниження як там. Ніби моя винна, що у дворічному віці через лікарську помилку я стала інвалідом і проходити важкі випробування, безліч операцій і не тільки. Хоча бувши інвалідом з дитинства я відчула всі приниження від суспільства: від водія маршрутки.. до лікарів МСЕК. Тому коли на 35-році інвалідності мені “подарували” довічне, але за умови знявши другу групу на третю..Я перехрестилась, бо вже не мала сил боротись і доказувати щось”, – пише користувачка Віра з Тернополя.

“У мене теж було таке, але в 2015 році. Коли мій син попав у ДТП, він не міг ходити, не відчував ніг і рук, перелом шийного хребця і нам ще хотіли на рік дати інвалідність. Я і їм кажу приїхати додому подивитися, в якому стані син, тоді висновки робити. Як можна без огляду людині продовжувати на рік групу? Вони сказали, що я хочу сину зіпсувати життя. Але зараз вже 9 років пройшло, але син і досі паралізований. Як можна таких лікарів допускати до МСЕК?” – пише Світлана Ткаченко з Черкас.

“Я вам вірю, я теж проходила тричі ці комісії тричі! Таке враження, що там сидять нелюди!” – пише Мирослава Брегін зі Збаража.

“До моєї мами додому прийшли дві такі есесівки, щоб упевнитися, що їй потрібно дати 1 групу, бо у неї немає колінних суглобів. Я їх назвала есесівками, бо вони намагалися мамі згинати ноги в колінах!” – пише Наталія Жук з Черкас.

Що кажуть у департаменті охорони здоров’я та МСЕК

У коментарі “Гречці” директор департаменту охорони здоров’я Кіровоградської ОДА Олег Рибальченко розповів, що жінка оскаржила рішення й обласна комісія призначила її групу на два роки.

“Дійсно була пацієнтка з Києва. Вона там отримала групу інвалідності після онкологічної хвороби.Зазвичай, коли групу оформляють перший раз, то дають збільшену групу і на триваліший час, аби людина адаптувалася й отримувала для цього відповідні соціальні гарантії. Тому вона тоді отримала ІІ групу тривалістю на 2 роки”, – пояснив посадовець.

За його словами, зазвичай надалі при повторному проходженні МСЕК призначають або нижчу групу інвалідності, або менший період її тривалості, що і відбулося у випадку пані Юлії, оскільки в неї наразі ремісія. Очільник департаменту говорить, що жінка вважала, що наявність хвороби автоматично прирівнюється до групи інвалідності, тому її це обурило. Проте їй лишили ІІ групу, але скоротили період її дії.

Пацієнтка оскаржила рішення, звернувшись  до обласної МСЕК, де комісія, враховуючи, що жінка переселенка та те, що наразі діє воєнний стан, продовжили період дії групи до 2-х років.

Як відбувалося спілкування у кабінеті з лікарем під час проходження комісії Юлією Чемен з’ясовуватиме головний лікар закладу Володимир Бондарь. 

При цьому Олег Рибальченко пояснив, що у посадових інструкціях лікарів вказаний пункт про обов’язковість етичного спілкування та дотримання норм деонтології.

У коментарі “Гречці” головний лікар закладу, де відбувся конфлікт, Володимир Бондарь повідомив, що вони не погоджуються з інформацією, яку виклала Юлія Чемен у дописі.

За його словами, колектив заперечує слова пацієнтки. Позицію членів комісії, яка розглядала справу пані Юлії, може підтвердити й команда іншої комісії, які були свідками ситуації.

“Я досі не розумію суті претензій і цього допису. Лікар і комісія дали їй II групу, таку, як і була в неї. Не влаштувало пацієнтку те, що лише на рік. Через 30 хвилин рішення переглянула обласна комісія і, враховуючи її побажання, дали їй II групу на 2 роки, при цьому вона навіть “дякую” не сказала”, – зауважив Володимир Бондарь.

Він стверджує, що конфліктних ситуацій ніяких не було і своїм працівникам очільник закладу вірить, а вони готові й самі, за необхідності,  свою позицію розповісти.  

“Я не знаю, що їй там не сподобалося в манері спілкування. Але якщо, вона стверджує, що це було, то хай напише офіційне звернення і будемо розбиратися як хто себе вів”, – підкреслив головний лікар.

При цьому він зауважив, що після такого розголосу погіршилося здоров’я і самого лікаря, про якого написала пацієнтка. Пан Володимир говорить, що 70-річний медик 4 місяці тому похоронив сина, який загинув на фронті, тому і без того перебував у пригніченому стані, а ця ситуація стала додатковим ударом.

“70-річний чоловік сидить зараз  в кабінеті заплаканий. Колеги його постійно відпоюють “Валеріанкою”. Ви уявляєте тепер як заспокоїти цього чоловіка і колектив? Про що тут можна далі говорити?”, – обурився Володимир Бондарь.

Підстав призначати службову перевірку очільник закладу не бачить, оскільки жінка до нього не зверталася. 

Він говорить, що для того, щоб  таку перевірку призначити повинне бути звернення на ім’я головного лікаря, або ж до департаменту охорони здоров’я.

Очільник обласного департаменту охорони здоров’я пояснив “Гречці”, що в разі, якщо пацієнт не погоджується із рішенням комісії або має претензії до комісії, то необхідно звернутися, найперше, до головного лікаря закладу.  Якщо ситуація не врегулюється ним, тоді до обласної комісії, якщо і там не вирішиться нічого, то можна звертатися до Міністерства охорони здоров’я, або ж розв’язувати питання через суд. Контакти всіх структур вказані на їхніх офіційних сайтах.

МОЗ обіцяє МСЕК у смартфоні

Про потребу реформи МСЕК говорять не лише пацієнти, а і Міністерство охорони здоров’я, особливо у час, коли через повномасштабну війну пацієнтів, які мають потребу звертатись за такими послугами стало більше.

Як пише “Українська правда” з посиланням на інтерв’ю Міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка каналу “Рада” 17 березня, зокрема, планують міняти підходи до встановлення інвалідності.

МОЗ вже розробило на замовлення Уряду проєкт постанови, який передбачає реформування у 2023-2024 роках. Документ наразі погоджують.

“У майбутньому все, що буде у нас в реформі, переходить в електронний формат. Відбувається диджиталізація, з’являється реабілітаційний модуль в електронній системі охорони здоров’я і потенційно функція МСЕК перейде в електронний продукт.  І там уже зманіпулювати важко, бо буде все прослідковуватись або від народження, або від моменту отримання травми. Кодування втрати функціональності відбувається по міжнародному класифікатору функціонування, який минулого року в Україні став національним”, – пояснює Віктор Ляшко.

Таким чином планують зменшити ризик корупції.

 

Останні новини по темі
У Гайворонській лікарні відкрили перше відділення гемодіалізу (ФОТО)
341339618 2326935167509726 174657870997048637 n
28708d00 4bad 440c a1d1 9185103efc14
У Кропивницькому заборонили рух вантажівок на одній з вулиць
Читайте також

На Кіровоградщині виявили двох чоловіків, яких підозрюють у незаконному вилові риби в акваторії річки Дніпро....

11:54, 17 Липня, 2024

У середу, 17 липня, контррозвідника Романа Червінського, якого обвинувачують у перевищенні повноважень під час спецоперації з вербування російського пілота, випустили під застав...

11:20, 17 Липня, 2024

На Кіровоградщині вибухотехніки поліції області знешкодили знайдену боєголовку російської ракети....

10:42, 17 Липня, 2024