Замість мільйона – 500 гривень: як і кому на держаукціоні продали будівлю у Добровеличківці

12:07, 27 Квітня, 2023
dobrovely4kivka

 У січні “Гречка” повідомляла про те, що у Добровеличківці двоповерхову будівлю колишнього центру соцобслуговування готові продати за 518 гривень. 6 квітня торги відбулись і знайшовся покупець – київська фірма, а місцевий мешканець, який стверджує, що пропонував вищу суму залишився за бортом. 

 

Розказуємо як відбувались торги, що кажуть у Фонді держмайна та хто  новий власник.

Як відбувся аукціон

Два попередні аукціони з приватизації даного об’єкта не відбулися оскільки переможці відмовились підписувати протокол про результати електронного аукціону та не сплатили запропоновану ними ціну продажу.

Аукціон відбувався за змішаною процедурою: голландський аукціон (на зниження ціни) та закриті пропозиції.

У голландському етапі перемогла “ГУД ГРУПП” першою натиснувши “стоп” на  ставці  518.19 гривень, а у закритому – Дудін Олександр Єгорович, запропонувавши 1, 05 мільйона гривень.

 

Довідково: 

Голландські аукціони – це  аукціони, працюють з пониженням ціни. Під час аукціону ціна автоматично знижується, аж поки хтось з учасників це зниження не зупинить. Це означатиме, що він готовий купити лот за цю суму.

 

За системою змішаних аукціонів,  після визначення переможця у голландському аукціоні та переможця у закритому, вони починають торги між собою. Тобто “ГУД ГРУПП” та Олександр Дудін могли ще ставити ставки між собою і перемогу отримав би той учасник, який готовий дати більшу ставку.  “ГУД ГРУПП” не внесло більшої ставки, таким чином ставка Дудіна стала переможною, однак його дискваліфікували.

Обоє учасників внесли гарантійний внесок – по 201 000 гривень. Зазначимо, цей гарантійний внесок, в разі перемоги, переходить на рахунок Фонду держмайна, тобто теж є частиною вартості об’єкта. 

Переможцем, з яким і укладуть договір визнали “ГУД ГРУПП”. Зазначимо, що загальна вартість активу з гарантійним внеском, тобто сума коштів, які отримує держава, складає майже 202 тисячі гривень.

Що кажуть в регіональному відділенні Фонду держмайна у Кіровоградській області

Аукціони відбувалися в електронній торговій системі ProZorro.Продажі. За принципами роботи ProZorro.Продажі інформація щодо учасників аукціону та їх персональні дані є закритими до моменту закінчення торгів. Регіональне відділення ФДМУ до закінчення аукціону з приватизації об’єкта не взаємодіє з учасниками електронних торгів.

Як пояснила Анна Калініна, начальниця регіонального відділення, учасник, який запропонував значно більшу суму — більше 1 мільйона гривень, не зміг стати новим власником активу. Оскільки він порушив відразу кілька встановлених законодавством умов приватизації.

Зокрема, він раніше придбав державне майно, розташоване у Кропивницькому.  Проте порушив умови договору купівлі-продажу щодо сплати ціни приватизованого майна. Тому такий договір розірвали, а учасника позбавили права приватизовувати об’єкти державної власності надалі.

Також учасник не подав документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску саме з банківського рахунку потенційного покупця. Це є суттєвим, оскільки походження коштів, за які придбано об’єкт приватизації, також підлягає перевірці.

“Також учасник, якого дискваліфікували, серед пакета документів для участі в аукціоні подав заяву, що до нього не застосовуються обмеження, передбачені статтею 8 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна». Тобто, учасник був обізнаний про встановлені законодавством обмеження стосовно осіб, які не можуть брати участь в аукціонах з приватизації державного майна. При цьому, саме учасник несе відповідальність за повноту та достовірність поданих ним документів”, – пояснює Анна Калініна.

Саме через те, що свідомо знаючи про обмеження подався на аукціон Дудіну і не повертають гарантійний внесок. 

Кропивницький підприємець обіцяє позиватись до суду

Олександр Дудін планує позиватись до суду через дискваліфікацію і те, що йому навіть не повертають гарантійний внесок у 200 тисяч гривень.

Адвокатка Олена Ляшенко пояснює, що у 2020 році Дудін вже здійснював купівлю на аукціоні, проте розірвав договір за згодою сторін.

“Слід відзначити, що згідно з пунктом 12 частини 2 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна», не можуть бути покупцями: особи, які були стороною продажу об’єкта приватизації в Україні і з якими було розірвано договір купівлі-продажу об’єкта приватизації у зв’язку з порушенням з боку таких осіб, а також пов’язані з ними особи. Наголошуємо увагу, що у Законі зазначається що повинно бути наявне порушення саме з боку такої особи”, – каже адвокатка.

За словами адвокатки, тоді сторони дійшли згоди про розірвання того договору, відтак, у цьому випадку відсутні відомості про те, що його було розірвано у зв’язку з порушенням з боку Дудіна. 

Також, стверджує адвокатка, оплата гарантійного внеску таки здійснювалась з офіційного рахунку і про це надали квитанцію. 

“З наведеного вбачається що начебто Дудіним взагалі не було подано такий документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску. Проте, наголошуємо, що разом з іншими документами, було подано квитанцію АТ КБ «ПриватБанк» від 05.04.2023 року згідно якої Дудіним Олександром Єгоровичем сплачено гарантійний внесок”, – каже адвокатка.

За словами юристки, у касі банку підприємець поклав на свій особистий рахунок  201 000 гривень. Зробив він це через авторизацію особистої банківської картки. Ці внесені гроші далі перерахували на сплату гарантійного внеску для участі в аукціоні на рахунок ТОВ ВЕР-ТАС. Квитанцію про цю сплату підприємець отримав та надав при подачі документів на участь в аукціоні

Будівлю у Добровеличківці придбав покупець активів банку Курченка

Переможцем аукціону ж стало товариство з обмеженою відповідальністю “ГУД ГРУПП”. Кінцевим власником якого є Полховський Олександр Ігорьович.

У березні 2019 також по “голландському” аукціону його фірма придбала активи Брокбізнесбанку, пов’язаного з олігархом з оточення «сім’ї Януковича» Сергієм Курченком, вартістю 23,83 млрд грн за 15,68 млн грн (0,066% від балансової вартості активів). Тоді покупцем стала ТОВ “Фінансова компанія “Депт Фінанс”. Кінцевими бенефіціарами цієї компанії вказані Полховський Ігор Стахійович ( працював у низці банків, а у 2012 отримав ліцензію адвоката) та Полховський Олександр Ігорьович.

У списку придбаного майна житлові будинки, низку земельних ділянок, будівля гуртожитку, нежитлова будівля та кредитний портфель із позик фізичних осіб.

Тоді журналістам-розслідувачам програми «Схеми» від Радіо Свобода у Фонді повідомили, що зазвичай такі активи викуповують три типи контрагентів – конкуренти колишнього власника, просто зацікавлені особи у разі якщо актив є цінним, або ж люди, які діють в інтересах колишнього власника. «Оскільки одним з кінцевих бенефіціарів компанії – адвокат (Ігор Полховський в 2012 році отримав свідоцтво адвоката – ред.), він може діяти в інтересах свого довірителя. І це складно довести», – розповідає джерело «Схем».

Також Олександр Полховський, за даними Юконтрол є власником низки фірм.

Має історичний зв’язок з компаніями “М.А.Н. КОМПАНІЯ” і “ПОЛОНЕКС”, де зараз уповноваженою особою є Касьян Мирослав Валерійович.

Серед інших компанії “ДЕПТ КОМПАНІ”, “ГРАНД РІАЛ ІСТЕЙТ”, “ЮЛЕНД ГРУПП”.

 Таміла Делюрман, Анастасія Дзюбак

 

Останні новини по темі

Обстріли, блекаути і міграція: які виклики поставила війна перед освітою

343537785 637765714348715 6447469075845799803 n
student medik

У Донецькому медуніверситеті черговий скандал: призупиняли навчання та трудові договори викладачів

Читайте також

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:45, 7 Грудня, 2023

У Кропивницькому в освітньо-культурному просторі “Гончаренко центр” відбудеться безкоштовний ...

17:14, 7 Грудня, 2023

У Кіровоградській обласній раді відзначили День місцевого самоврядування. У заходах в режимі ...

16:56, 7 Грудня, 2023