Пробіжка з подвійною користю: як у Кропивницькому підлітки борються зі сміттям (ФОТО)

11:48, 17 Серпня, 2023

Група підлітків у Кропивницькому створили екологічний проєкт Green Line Krop, що спрямований на розвиток екологічного мислення у громаді – вони прагнуть навчити кропивничан підтримувати чистоту навколо себе та ставати екосвідомими.

 

“Гречка” дізнавалася, як підліткам вдається об’єднувати містян для спільних прибирань у місті і як вони використовують досвід інших країн у розвитку екоруху у Кропивницькому.

Біжиш і збираєш сміття

“Під час першої пробіжки вздовж Ковалівського пляжу ми вп’ятьох зібрали 12 пакетів сміття. Ми знаходили не тільки різні пляшки, а навіть пластмасові ящики й шматки лінолеуму”, – так розповідає про свій перший досвід плоггінгу 17-річна кропивничанка Дар’я Богомільчук. 

Плоггінг – екологічний рух, який являє собою неквапливу пробіжку зі збиранням сміття протягом свого маршруту. Цей рух бере свій початок з 2016 року у Швеції. Він швидко став популярним та розповсюдився серед прихильників здорового способу життя та екозахисників у різних країнах світу, зокрема і в Україні.

12 copy copy

У Кропивницькому про плоггінг Дар’я Богомільчук дізналася від своєї однокласниці, яка організувала екологічний проєкт Green Line Krop і закликала разом прибирати місця відпочинку у рідному місті.

Під час пробіжки доводилося зупинятися час від часу і збирати сміття в кущах, річці, на дитячому майданчику, посеред дороги – це шокує. Коли береш участь в плоггінгах, згодом сміття в місті починає “різати” око”, – додала Дар’я.

36 copy copy

10 мільйонів тонн відходів щороку 

За інформацією Офісу Президента, станом на 2020 рік в Україні існує понад 33 тисячі несанкціонованих сміттєзвалищ, а щороку утворюється 10 мільйонів твердих побутових відходів. Щодо Кіровоградщини, то, наприклад, у 2020 році обсяг утворених відходів тут становив загалом 498,7 тисячі тонн.

Якщо у центрі міста сміття швидко прибирають, то у зелених зонах іноді трапляються неприємні “сліди” відпочинку людей, які можуть лежати іноді тижнями. Чому так?

Як пояснив “Гречці” директор комунального підприємства “Благоустрій” Олександр Співак, у Кропивницькому загалом 533,5 гектари зелених зон – це парки, сквери, дерева, за більшістю з яких доглядає їх підприємство.

“Прибираємо сміття за встановленим графіком: наприклад, у Ковалівському парку двічі на тиждень, у парку Космонавтів щопонеділка. У віддалених від центра скверах і парках прибирають раз на тиждень», – розповів Олександр Співак.

Проте комунальники не встигають прибирати той обсяг сміття, який після свого відпочинку лишають люди. Особливо ця проблема загострилася після повномасштабного вторгнення, адже зі 107 працівників “Благоустрою” наразі на роботі лишилось 70.

“Багатьох мобілізували, тому у нас робочих рук не вистачає. Наприклад, нам бракує 15 косарів по штату, не вистачає прибиральників. Сміття по місту звичайно з’являється, як і стихійних сміттєзвалищ, а прибирати часто не встигаємо”, – пояснив Олександр Співак.

69

Так, кропивничани скаржаться на велику засміченість зелених зон на Ковалівському пляжі, на стихійні сміттєзвалища вулиці Бобринецький шлях, на Ковалівці, Балашівці. Часто люди викидають сміття, гілля, тверді побутові відходи просто на пустирях або в лісосмугах міста.

Саме для того, щоб навчити людей не смітити у власному місті, сортувати відходи й підтримувати чистоту у парках і на пляжах четверо підлітків у Кропивницькому об’єдналися і створили проєкт Green Line Krop.

Команда екологічно свідомих

17-річні близнючки Софія і Катерина Лях зізналися “Гречці”, що давно хотіли створити екологічний проєкт у місті. А надихнула їх на це книга “Про сміття” Галини Ткачук, яка потрапила до рук дівчат у лютому 2022 року. 

Сестри Лях неодноразово долучались до різноманітних екологічних молодіжних ініціатив у місті, до спільного прибирання лісів, парків та пляжів. Проте навіть якщо сьогодні прибрати частину пляжу, наприклад, то вже завтра там може знову лишитися сміття після неохайних відпочивальників.

“І проблема не скільки у відсутності смітників, а скільки в екосвідомості людей. Якось просто біля нас хлопчик викинув стаканчик собі під ноги на тротуарі, хоч поруч урна була”, – поділилася Софія.

Саме тому сестри вирішили працювати над попередженням проблеми, а не усунення її наслідків – тобто поширення корисних екозвичок серед населення, щоб спонукати тим самим не засмічувати середовище.

“Ми неодноразово брали участь в толоках, і тоді у нас зародилась ідея створити власний проєкт, який складався б не лише з організації та проведення прибирання, а й з поширення важливої інформації щодо екології, сортування і утилізації сміття серед наших містян”, – пояснила Катерина Лях.

Навколо цієї ідеї об’єдналися також їхній брат Олексій Лях та подруга Альбіна Медведь – так четверо підлітків створили проєкт Green Line Krop. Ідею проєкту вони подали до програми для підлітків та молоді Upshift, яку втілює ЮНІСЕФ і отримали підтримку.

“З червня ми почали розвивати наш проєкт. Нам виділили гроші й ми закупили мерч, інвентар для прибирання, швейну машинку і тканину для того, щоб шити шопери, фарбу, щоб їх розмальовувати на наших майстер-класах», – уточнили сестри Лях.

Також команда підлітків створили Instagram-сторінку та Telegram-канал, в яких анонсують  прибирання, тренінги, майстер-класи, а також просвітницькі публікації про те, як правильно і для чого потрібно сортувати сміття, як зменшити використання пластику тощо.

22 copy

“Першим нашим заходом був плоггінг – пробіжка з прибиранням. Тоді зібралося п’ять людей, та за раз ми зібрали 12 пакетів сміття. Зараз же на такі пробіжки ми збираємося щотижня, люди також самі займаються”, – розповіла Софія.

Станом на середину серпня команда Green Line Krop вже провела п’ять прибирань у Кропивницькому, до яких долучили 80 учасників. Близько сотні людей вони навчили сортувати сміття, плести авоськи та розмальовувати екоторбинки.

“Ми проводимо ці майстер-класи, щоб якомога більше людей відмовлялися від пластикових пакетів, які забруднюють навколишнє середовище. Також ми прибираємо і показуємо своїм прикладом іншим людям, як потрібно поводитись на природі”, – додала Катерина Лях.

877

Як долучитись до екологічного проєкту у Кропивницькому

Слідкувати за анонсами та долучатися до екопроєктів Green Line Krop можна, підписавшись на їхні сторінки у соцмережах:

878

Там же можна побачити анонси тренінгів, майстер-класів, спільних прибирань. Місце для проведення наступного прибирання зазвичай обирають голосуванням.

***

Розвиток плоггінгу в місті має потенціал, адже є бігова спільнота. 

“Раніше ми з учасниками тренувань просто прибирали територію для трейлу, але не бігли при цьому. Такий рух як плоггінг я підтримую, в мене є бажання долучитись та підтримати його у Кропивницькому”, – каже тренерка та засновниця спільноти “KropRunningCommunity” Наталія Фролова.

Також вона каже, що плоггінг, де присутня комбінація бігу та роботи зі збором сміття підвищує інтенсивність тренування, що може призвести до збільшення кардіо респіраторної витривалості, м’язової сили та гнучкості.

«Невелика група людей не здатна зробити все місто чистим раз і назавжди. Але ми намагаємося, і чим більше людей будуть екосвідомими, тим менше зусиль потрібно буде докладати до того, щоб Кропивницький залишався чистим і охайним», – підкреслила керівниця команди Софія Лях. 

368334738 677980927524420 7133919738410597415 n

Фото: Софія Лях

 

 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
104 генератори та 60 ремонтних бригад: як Кіровоградщина готується до опалювального сезону
blobid0 1604591307260
voda11
У Кропивницькому після підключення води ремонтуватимуть 11 витоків (АДРЕСИ)
Читайте також

У Кропивницькому вчора, 23 червня, помер вуличний музикант Олександр Будницький. На місце, де він виступав з гітарою, містяни приносять живі квіти....

16:43, 24 Червня, 2024

На Кіровоградщині три громади повідомили про загибель воїнів-земляків.

16:38, 24 Червня, 2024

У Кропивницькому відбудеться зустріч соціальних підприємців області. Під час зустрічі будуть представлені реальні історії трансформації волонтерських центрів у соціальні підприє...

15:48, 24 Червня, 2024