Від підтримки до діагностики: як працює мобільна гінекологічна бригада на Кіровоградщині

10:39, 28 Вересня, 2023
ginekologichna brugada

 У 22 областях України, зокрема і на Кіровоградщині, сьогодні працюють мобільні гінекологічні бригади UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, які надають медичні послуги жінкам у найвіддаленіших населених пунктах. За допомогою до спеціалістів бригад звертаються місцеві мешканки, переселенки, люди з інвалідністю, а також ті, хто постраждав від гендерно зумовленого та сексуального насильства. Подекуди на консультації приходять і чоловіки – у наданні безоплатної медичної допомоги не відмовляють нікому.

Які послуги надають спеціалісти бригади, як їхня робота рятує здоров’я, а подекуди й життя людей та працює така мобільна бригада на Кіровоградщині – розповідає «Гречка».

 

 Навіщо потрібні мобільні гінекологічні бригади

«Перевірилася: ні гепатитів, ні ВІЛ немає. І огляд пройшла гінекологічний», – каже пані Наталія своїй сусідці біля воріт амбулаторії в селі Микільське Великоандрусівської громади, що на Кіровоградщині, де сьогодні проводять прийом фахівчині мобільної гінекологічної бригади.

«А я проконсультувалася, але огляд не проходила: місяць назад до міста їздила до гінеколога, то поки мені не треба», – відповідає їй сусідка.

 ginekologichna brugada9

Село Микільське розташоване неподалік межі між Кіровоградською і Черкаською областями. Кількість населення цього села до повномасштабного вторгнення Росії була трохи більше тисячі людей, проте наразі тут проживають і ВПО з інших областей. До найближчого міста Світловодська, де є гінекологи, апарат УЗД, близько 30 кілометрів, а автобус їздить тільки двічі на день.

«Так мені треба витратити і час, і гроші на проїзд туди-назад до гінеколога у Світловодськ, а там ще черга. Тобто це на весь день з роботи відпрошуватися. А тут все під боком, швидко, зручно і безоплатно!», – розповідає пані Наталія, мешканка села Микільське.

Саме у такі віддаленні села і приїжджає кіровоградська мобільна гінекологічна бригада, щоб люди могли отримати фахові консультації на місцях.

Так пацієнтки можуть отримати консультацію сімейного лікаря, пройти УЗД-дослідження органів малого тазу, зробити електрокардіограму, пройти гінекологічний огляд за місцем проживання, а не їхати до лікарні, яка може знаходитись за десятки кілометрів. Також пацієнти можуть пройти швидке тестування на ВІЛ, сифіліс, гепатити В і С, перевірити рівень цукру, проконсультуватися щодо репродуктивного здоров’я і контрацепції. Усі консультації, дослідження, аналізи є безоплатними.

ginekologichna brugada2

Бригада працює у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Понад 12 тисяч консультацій за пів року

На Кіровоградщині мобільна бригада сексуального та репродуктивного здоров’я працює з березня 2023 року. За перші шість місяців роботи бригада здійснила 118 виїздів у села і селища Аджамської, Первозванівської, Великосеверинівської, Соколівської, Компаніївської, Катеринівської, Бобринецької, Кетрисанівської, Долинської, Гурівської, Мар’янівської, Новгородківської, Онуфріївської, Смолінської, Устинівської громад. За ці пів року:

 • до виїзної бригади звернулися 430 разів,
 • фахівці оглянули 2 554 пацієнток та пацієнтів,
 • провели 12 402 консультації.

«У вересні і жовтні бригада працюватиме в селах і селищах громад Олександрійського району. Вони виїжджають до місцевих амбулаторії чи фельдшерсько-акушерського пункту, на базі якого здійснюють прийом громадян. Я ж складаю заздалегідь графік виїздів, завчасно попереджаю головного лікаря місцевого центру первинної медико-санітарної допомоги. Той у свою чергу на місці повідомляє пацієнтам про таку можливість», – пояснює координаторка бригади Наталія Журжер.

Кіровоградська мобільна гінекологічна бригада має спеціалізоване авто, апаратуру, медикаменти, швидкі тести, контрацептиви, одноразові голки – все, що потрібно для надання якісної медичної послуги.

«Авто обладнане гінекологічним кріслом, тож за потреби огляд можуть провести прямо там, навіть якщо в місцевій амбулаторії або фельдшерсько-акушерському пункті немає крісла. Тут і електрокардіограф, і кольпоскоп для огляду шийки матки, і апарат УЗД. Все обладнання сучасне і ефективне», – пояснює Наталія Журжер.

ginekologichna brugada13

 Зазвичай такі мобільні гінекологічні бригади створюють на базі обласних лікарень. Проте у Кіровоградській області, як пояснила координаторка, це було зручніше зробити на базі Обласного центру планування сім’ї та репродукції людини.

«Це теж медичний заклад обласного рівня, проте тут є фахівці відповідного профілю. Тобто тут і акушери, і гінекологи, і терапевти, а також гінекологи, які мають ще й спеціалізацію по сімейній медицині. Тому ми й запропонували Центр як найоптимальніший варіант», – розповіла Наталія Журжер «Гречці».

Так, мобільна бригада робить по 20 виїздів на місяць, і таке навантаження було б виснажливим для медичних працівників.

«Тому лікарі і медсестри по черзі виїжджають, щоб у кожного медичного працівника було по два-три виїзди на тиждень, а в інші дні вони продовжують працювати на основній роботі у Центрі планування сім’ї», – уточнює координаторка.

Село Микільське: один день з роботи виїзної бригади

«За графіком ми проводимо прийом на місці протягом трьох годин, консультуємо насамперед людей репродуктивного віку. Проте коли приходять старші люди чи підлітки з батьками – нікому не відмовляємо. Якщо пацієнтів багато прийшло, то не їдемо, поки не поспілкуємося з кожним і кожною», – пояснює гінекологиня Тетяна Фендак, складаючи одноразові набори для гінекологічного огляду до спеціалізованої машини. Автомобіль вже о восьмій ранку стоїть біля Обласного центру планування сім’ї у Кропивницькому. Лікарки і медсестра переодягаються у фірмовий помаранчевий одяг, разом з водієм грузять все необхідне і їдуть працювати – цього разу до людей у селі Микільське Олександрійського району.

ginekologichna brugada7

 Тетяна Фендак також має спеціалізацію медицини загальної практики, тому на цьому виїзді до села Микільське Великандрусівської громади вона їде як терапевтка.

Разом з нею цього разу працюватимуть гінекологиня Зегра Атаєва, медсестра Наталія Пильщик, а також незмінний водій Сергій Панфьоров.

«Вожу лікарів гінекологічної бригади від самого початку, тобто з березня – по 20 виїздів на місяць, по всій області. По-різному бувало: і затримувалися до вечора, бо багато пацієнтів приходило. Я радий такій роботі, адже є частиною команди, яка допомагає людям», – ділиться водій.

ginekologichna brugada8

Водій Сергій Панфьоров біля авто бригади у дворі Микільської амбулаторії.

В Микільській амбулаторії бригаду зустріли медсестри Олена Кравченко і Наталя Карасьова.

ginekologichna brugada3

Медсестри амбулаторії Олена Кравченко і Наталя Карасьова

«Нас завчасно попередили про приїзд і пояснили, які послуги надаватимуть пацієнтам – десь за два тижні. Ми обслуговуємо жителів не тільки Микільського, а й двох сусідніх невеличких сіл. Тож ми обдзвонили всіх пацієнтів і закликали прийти, розвішали оголошення», – розповіла пані Наталя.

В амбулаторії є сучасне гінекологічне крісло, тож прийом проводили у будівлі. До гінеколога бригади звернулося 12 жінок, з яких дві – ВПО, а до терапевтки – 11 пацієнтів. Серед них шість людей є вимушеними переселенцями з інших областей.

«Ми тут недавно і не дуже орієнтуємося, де і що знаходиться. А тут прийом у гінеколога, УЗД. То я й сама проконсультувалася, і чоловіка привела – у нього були запитання до терапевтки, і вона все пояснила. Швидкий тест на рівень цукру, вірусні захворювання – зазвичай про таке не думаєш, поки вже явні симптоми не з’являться. Тому це дуже зручно і класно: ось так у селі пройти профілактичний огляд і потурбуватися про своє здоров’я», – зазначає Ірина (ім’я змінене – ред.).

ginekologichna brugada1

Гінекологиня Зегра Атаєва готує УЗД-апарат перед прийомом пацієнтів і пацієнток в будівлі Микільській амбулаторії

Бригада забезпечена всіма одноразовими засобами: голками, медичними рукавичками, експрес-тестами, гінекологічними дзеркалами тощо. Також за потреби залишають амбулаторії засоби екстреної контрацепції, презервативи, а якщо є призначення після консультацій з лікарем – то й оральні контрацептиви для жінок.

ginekologichna brugada10

Лікарка бригади Тетяна Фендак

Фахівчині розповіли, що за час їхньої роботи у мобільній бригаді траплялися різні випадки. Наприклад, в однієї жінки виявили міому матки (доброякісне утворення) розміром з футбольний м’яч – її направили у відповідну лікарню, адже такий стан потребує хірургічного втручання. Ще у близько десяти людей попередньо діагностували цукровий діабет і дали направлення до ендокринолога. Також виявляли і рак молочних залоз, поліпи та дисплазію шийки матки, захворювання щитоподібної залози, меланому тощо. Зверталися й вагітні пацієнтки, які не ставали на облік до лікаря, або які мали післяпологові загострення, проте просто не мали часу чи можливості поїхати до гінеколога на прийом.

«Деякі наші пацієнтки до цього і по 5, і по 10 років не бували у гінеколога: бо це час, витрати на дорогу. Бувають у людей і упередження, страх переді лікарями. Ми ж приїжджаємо прямо до них в село, у нас все безоплатно, і ми знаємо, як знайти підхід до людини. Тому такі виїзні бригади – одне з найкращих рішень, щоб виявляти у людей захворювання на ранніх стадіях, профілактику проводити. Тим паче, що в області живуть ще й вимушені переселенці, і після того, що їм довелося пережити, про профілактичний огляд думаєш чи не в останню чергу – а це важливо», – підкреслила гінекологиня Зегра Атаєва.

Важливим аспектом роботи є не тільки профілактика і вчасне виявлення хвороб, а й робота у напрямку підтримки жінок, які зазнали сексуального та гендерно зумовленого насильства.

«У нас є інформаційні брошури про те, як розпізнати насильство, вказані телефони довіри та інші корисні контакти. Ми проходили навчання, як розуміти та як спілкуватися з людьми, які пережили насильство. За потреби ми надаємо контакти притулків для жінок, юристів, соціальних служб тощо і пояснюємо, де і як їм допоможуть», – пояснює гінекологиня.

ginekologichna brugada14

Мобільна бригада забезпечена всім необхідним – зокрема і одноразовими гінекологічними наборами для огляду

«Загалом за ці пів року у нас бували випадки, коли пацієнти розповідали, що зазнають домашнього насильства: від партнерів, від родичів. Ми пояснювали, куди можна звернутися, де і як можуть допомогти. Пояснювали, що у насильстві завжди винний лише той, хто насильство чинить, і що вони можуть розраховувати на підтримку, що вони не одні. Проте самі ми не повідомляємо про такі випадки поліцію чи соцслужби без згоди людини на це», – пояснила «Гречці» лікарка Тетяна Фендак.

У свою чергу координаторка бригади Наталія Журжер впевнена, що бригада має продовжити роботу і у наступному, 2024 році.

«Адже ми маємо чудові результати: багато людей проходять огляди, отримують медичні послуги, виявляють захворювання на ранніх стадіях, що значно підвищує шанси їх вилікувати без ускладнень», – зауважує координаторка бригади Наталія Журжер.

Свої слова пані Наталія підкріплює цифрами, адже за перші пів року роботи фахівці провели вже:

 • 2 287 профілактичних заходи діагностування та консультацій щодо лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом;
 • 2159 консультацій з приводу терапевтичних хвороб;
 • 2032 гінекологічних огляди для виявлення захворювання;
 • 1385 консультації з питань здоров’я жінок, окрема й сексуального і репродуктивного здоров’я;
 • 833 консультації жінок, які постраждали від гендерно зумовленого та сексуального насильства;
 • 726 консультацій з питань контрацепції та планування вагітності.

На важливості продовжити роботу виїзної бригади в наступні роки наголошує і медсестра Наталя Пильщик:

«Охопити всіх місцевих жителів за один день не вдається: до нас зверталися ті, у кого саме в той день не виходило прийти на огляд, і запитували, коли ми знову приїдемо. Тому я впевнена, що робота бригади потрібна: адже це не тільки профілактика, а й інформаційна допомога і підтримка тих, хто зазнав насильства», – додала вона.

Про приїзд гінекологічної бригади до вашого населеного пункту можна дізнатися у місцевій амбулаторії. Також детальнішу інформацію про роботу цієї та інших мобільних гінекологічних бригад UNFPA можна отримати за номером гарячої лінії 3033 (працює щодня з 9:00 до 18:00, безоплатно). Окрім цього усю необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я.

Корисні контакти для людей, які зазнали насильства:

 • 102 – Національна поліція України;
 • 15-47 – Урядова гаряча лінія з питань запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі (працює цілодобово);
 • 116-123 (з мобільного) або 0-800-500-335 (зі стаціонарного) – Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства (працює цілодобово).

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

Реклама
#

 

Останні новини по темі

Медичні послуги без бар’єрів: як на Кіровоградщині надають допомогу в інклюзивних гінекологічних кабінетах

ginekologi4nuy kabinet bez baryeriv1
322

Розвиток завжди на часі: як Помічна стає «центром життя» попри війну (ФОТО, ВІДЕО)

Читайте також

Світловодська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель земляка, захисника Романа ...

18:56, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому сьогодні, 2 грудня, на площі перед будівлею міськради вшосте відбувся мітинг ...

18:47, 2 Грудня, 2023

У Кропивницькому 1 грудня у Молодіжному центрі “Кома” відбулося святкування Дня Андрія Первозванного. ...

17:56, 2 Грудня, 2023