Реєстр рятівників: як стати донором кісткового мозку

14:56, 10 Жовтня, 2023

 Щороку понад 350 українців потребують трансплантації кісткового мозку (стовбурових клітин) від неродинного донора – такі дані Європейської спільноти з пересадки гомопоетичних стовбурових клітин (EBMT). Як зареєструватись донором та кому це може допомогти розказуємо у матеріалі “Гречки”.

 

Кому може знадобитись трансплантація стовбурових клітин?

Кістковий мозок – це м’яка тканина всередині кісток, яка виробляє кровотворні стовбурові клітини. Коли захворювання вражає кістковий мозок (наприклад, під час лейкемії) і він не може виробляти стовбурові клітини, то пацієнту необхідна трансплантація.

Проте для пацієнта донором може стати далеко не кожен, а той, хто підходить по імунофенотипу – антигенному складу клітини, що відповідає лінії розвитку та ступеню зрілості пацієнта. Для кожного четвертого пацієнта донором може стати кровний родич, для решти – доводиться шукати нерідних донорів.

Як відбувається забір донорських клітин для трансплантації?

Виділення гемопоетичних стовбурових клітин відбувається у два способи: з кісткового мозку чи периферичної крові.

Операція з виділення стовбурових клітин з крові

У 80% випадків клітини виділяють із переферичної крові.

Якщо клітини виділятимуться з периферичної крові, донору на деякий час призначаються спеціальні препарати – стимулятори кровотворення. Забір стовбурових клітин схожий на звичайне донорство крові. Процедура забору називається аферез: упродовж 3-5 годин кров донора пропускють через спеціальний апарат, який забирає кров через вену в одній руці, відділяє стовбурові клітини, а решта крові повертається назадчерез вену в іншій руці.

Після процедури донор може йти додому.

Виділення стовбурових клітин із кісткового мозку

Якщо стовбурові клітини виділяються з кісткового мозку, то донору роблять операцію під наркозом і за допомогою голки та шприца. Найбільші ризики для донора пов’язані з використанням анестезії, а також може боліти місце проколу, тому після операції донор проведе кілька днів у лікарні.

Як стають донором кісткового мозку: досвід Іспанії

В Європі робота над трансплантаціями від неродинних донорів актуальна вже багато років, а реєстри, де кожен бажаючий може зареєструватись в якості донора, існують понад 30 років.

Наприклад, в Іспанії офіційний реєстр донорів кісткового мозку (REDMO) створив благодійний фонд у 1991 році. Їх місія була згодом гарантувати, що пацієнти з лейкемією зможуть отримати трансплантацію, навіть якщо не вдасться знайти донора серед родичів – адже така вірогідність лише в кожного четвертого пацієнта.

До створення REDMO іспанські пацієнти не мали доступу до реєстрів донорів інших західних країн, що гальмувало лікування.

Фонду ж вдалося створити механізми для інтеграції міжнародних реєстрів у Європі та Північній Америці, що дозволило пацієнтам і медичному персоналу отримати доступ до мільйонів донорів, які вже погодилися запропонувати донорство кісткового мозку, якщо це буде потрібно пацієнту в будь-якій частині світу.

У 1994 році реєстр повністю інтегрувався із місцевою системою охорони здоровʼя і зараз співпрацює з більш ніж 100 лікарнями в Іспанії, включаючи центри третього рівня, акредитовані для проведення трансплантацій гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку, периферичної крові або пуповинної крові від неродинних донорів. Наразі це три джерела, з яких отримують клітини, трансплантовані пацієнту. Так само REDMO отримує запити на пошук іноземних пацієнтів через ті самі міжнародні реєстри.

Сьогодні іспанський реєстр донорів кісткового мозку містить понад 400 000 категоризованих донорів кісткового мозку та близько 70 000 одиниць збереженої пуповинної крові, а також має доступ до міжнародної мережі та має доступ до понад 37 мільйонів добровільних донорів і понад 700 000 одиниць пуповинної крові, доступних у всьому світі для кожного пошуку.

Яка ситуація з донорством кісткового мозку в Україні?

Україна рухається за іспанською моделлю.

Український реєстр донорів кісткового мозку формують лише 5 років. Займається його наповненням одноіменний благодійний фонд. Зараз у реєстрі близько 9000 добровольців.

Кропивничанка Олена Кіфенко зареєструвалась там в листопаді 2020 року.

“У Фейсбуці мені трапилась інформація про Український реєстр донорів кісткового мозку і вони закликали зареєструватись. Мені здалося це класною ідеєю, адже це підвищує шанс знайти донора для людини, яка потребує трансплантації. Якщо є гіпотетична можливість комусь врятувати життя і від тебе нічого не вимагається, то чому б це не зробити”, – каже Олена.

Після погодження на реєстрацію Олені поштою надіслали пакет, де було 2 палички, якими треба було зробити зішкріб зі слизової рота і відправити назад. Потім її матеріали відправили в лабораторію і за кілька місяців після того її дані мали б внести до реєстру.

“В січня 2021 року мені прийшло повідомлення, що я успішно зареєстрована як потенційний донор. Після цього ще кілька разів робила їм донати, адже, щоб опрацьовувати ДНК-тести потрібні гроші”, – каже вона.

Дівчина готова стати донором в обидва способи.

“Мої ризики як донорки значно менші ніж ризики від хвороби людині, якій можна допомогти”, – каже вона.

Перша операція від неродинного донора в Україні відбулась у 2020 році. У квітні 2023 вперше добровільно зареєстрований донор врятував життя пацієнту.

“Донація у донора тривала близько 5 годин. Наш рятівник дивився телевізор та лежав у кріслі, вкритий теплою ковдрою і турботою лікарів та усього персоналу. А в цей час, його гемопоетичні стовбурові клітинки збиралися апаратом у спеціальний сет”, – йдеться на сайті Українського реєстру донорів кісткового мозку.

Також, цьогоріч вдалось знайти донора з США для маленького українця і за 42 години доставити стовбурові клітини у Київ.

Хто може стати донором стовбурових клітин

  • Чоловіки і жінки віком 18-35 років (якщо вам 35-45 років, ви можете долучитись, оплатившіи свій аналіз ДНК — 35€)
  • Вага тіла більше 50 кг
  • Відсутні хронічні хвороби або будь-які інші тяжкі захворювання
  • Готові пожертвувати для будь-якого пацієнта, який потребує

Як стати донором кісткового мозку?

  1. Заповніть форму-заявку онлайн, щоб отримати тестовий набір донора поштою
  2. Зробіть тест
  3. Чекайте на співпадіння

Нагадаємо, також кожен мешканець україни може дати згоду на посмертне донорство органів. 

 

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
На підтримку Сил Оборони: у Знам’янці проведуть благодійний напівмарафон
zaliznui run
387782009 662931835927162 3513917243942938650 n
Доставка посвідчення водія поштою: жителів Кіровоградщини запрошують протестувати нову послугу в Дії
Читайте також

У Кропивницькому з понеділка, 27 травня, на автобусному маршруті №103 курсуватимуть чотири додаткові рейси....

10:38, 25 Травня, 2024

Інклюзивність, доступність і безбар’єрність – це не просто “трендові слова”, а важливі принципи, які є необхідними та базовими при проєктування будь-якого середовища, зокр...

09:52, 25 Травня, 2024

У п’ятницю, 24 травня в Кіровоградському райсуді продовжили засідання щодо обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’...

20:26, 24 Травня, 2024