Кумедні, дивні і небезпечні: спростовуємо забобони, якими «годують» майбутніх мам (ЧАСТИНА 1)

17:31, 14 Жовтня, 2023

«Ти що збираєшся ту шаурму посеред вулиці їсти? Ти ж вагітна! Не можна такого робити, а то дитя народиться або вічно голодне, або ж їсти не матимете чого!» – почула 19-річна я від котроїсь із майбутніх бабусь, коли була на третьому місяці вагітності з першою донькою. Згодом мені довелося і під час другої вагітності почути не один десяток забобонів, якими «годують» майбутніх і новоспечених мам. Які з цих забобонів кумедні, дивні, а які можуть нашкодити здоров’ю чи бути справді небезпечними – розібралася «Гречка».

Зауважимо, оці стереотипи та забобони, які навʼязують молодим мамам родичі, суспільство, або ж навіть недоказові лікарі часто можуть бути шкідливими, якщо не у фізичному, то у психологічному плані точно.

Історією материнства і стереотипів сьогодні з вами поділюся я. Мене звати Таміла, мені 32 роки. Маю двох донечок – 12 і 2 роки. Як ви вже зрозуміли, різниця у віці у них 10 років, а відповідно і різниця у моєму світогляді щодо  вагітності та материнства теж чимала.

Забобони під час вагітності

Так от, в продовження історії скажу – шаурму, яку я таки надкусила неподалік перехрестя біля ятки у центрі Кропивницького, я не доїла, бо хай вже якщо й голодне завжди дитя буде, то хоч наполовину, а не зовсім. Тут зараз би було чутно мій іронічний сміх, але то зараз, а 19-річна Таміла ще довго хвилювалася за свій такий «вибрик».

Насправді ця ситуація лишилася в моїй голові надовго. І коли були фінансові проблеми у щойноствореній молодій родині із малечею на руках, навіть іноді задумувалася – чи це не через шаурму, зʼїдену вагітною у центрі міста?

Смішно звучить? Так, і мені теж тепер це смішно навіть згадувати. А скільки ж ще тих «настанов» від старшого покоління довелося почути тоді мені, як і більшості молодих мам, які наважуються вголос озвучити чудову звістку «я вагітна».

Отож, всідайтеся зручніше, бо список «не можна» чималий, і навіть парочка «потрібно» є. Зауважу, у переліку не тільки власний досвід, але й почутий від знайомих.

Розібратися у цих міфах «Гречці» допомогла гінекологиня Анна Гришко:

«У нашому житті  досі існує безліч забобонів. Майбутнім матусям раджу володіти неабиякою часткою скептицизму, щоб відокремити  факти від вигадок», – одразу ж наголошує у коментарі лікарка.

Далі разом із нею спростовуємо деякі із найпопулярніших «мудростей».

1. Міфи про обвиття пуповиною

  • Не переступати через дроти – дитина буде оповита на шиї пуповиною.
  • Не можна вʼязати, бо дитина заплутається в пуповині.

Переступання дротів чи ж вʼязання явно не має стосунку до дитини в лоні матері, а ось декілька факторів, які справді впливають на положення дитини і пуповини під час вагітності, пояснила Анна Гришко:

  • Занадто довга пуповина: довжина цього органу визначається генетично і не залежить від таких зовнішніх факторів, як спосіб життя жінки, її вага та інше.
  • Надмірна активність дитини: деякі малюки поводяться надто активно в утробі, що підвищує ризик обвиття пуповиною. Така активність може вказувати на характер малечі, а може – на симптом хронічної гіпоксії (кисневого голодування). Тому рекомендовано дуже уважно прислухатися до поштовхів дитини і відстежувати їхню інтенсивність.

2. Не гладь котів і собак – дитина народиться вкрита шерстю.

Гінекологиня говорить, що в такій рекомендації є доля здорового глузду. Але вона не стосується того, що дитина буде вся в шерсті. Таке застереження повʼязано з тим, що тварини переносять інфекційні хвороби, серед яких і токсоплазмоз, який може негативно вплинути на майбутнього малюка.

«Тому порада – як би ви не обожнювали тваринок, бажано не сильно їх гладить. Але якщо у вас вже пухнасті є, то передайте  обовʼязки по догляду за ними, зокрема їх туалет, іншим членам сімʼї. Бо інфікування частіше відбувається через фекалії тварин», – зауважує пані Анна.

3. Не хапайся за себе, якщо чогось злякаєшся, бо лишиться родова пляма на тілі у дитини на тому місці, де ти схопила себе

Жінка повинна розуміти, що це висловлювання не має під собою ніякого медичного пояснення, стверджує лікарка. Вона пояснює, що пігментні або родимі плями – це унікальний малюнок людської шкіри, який являє собою місцеве скупчення меланоцитів.

Існує генетично обумовлені плями або отримані під дією косметики і приймання препаратів з фотосенсибілізаторами, які підвищують сприйнятливість шкіри до впливу ультрафіолету, але це більше стосується пігментних плям які зʼявляються протягом  життя.

4. Не можна дивитися на страшних тварин та скалічених людей, бо дитина народиться некрасивою, або й взагалі перейме на себе каліцтво

І тут же інша сторона цієї медалі – потрібно дивитися на гарних людей, аби дитинка народилася гарною. Я скажу навіть більше – у жіночій консультації чула розмову майбутніх мамочок, коли одна хизувалася іншій, що їй родичі накупили купу модних журналів, аби вона могла надивлятися на красунь-моделей, щоб і донечка народилася як модель.

Цю розмову я чула, коли вже у майже 30 років була вагітна другою донькою. Викликало звісно то виключно сміх у мене, спогад себе десять років тому, але ні краплі ностальгії за своєю тодішньою наївністю.

5. Міфи про красу мами і малюка

  • Не можна дивитися на вагітних собак, бо після пологів у мами розвинеться “суче вимʼя” (коли від грудей до пахв утворюють глибокі нагноєння).
  • Не можна купувати ніякі речі для дитини до її народження
  • Не можна вагітній стригтися, бо в дитини волосся не ростиме.
  • Не можна фарбувати волосся, бо хімія проникне в організм дитини і може спричинити якісь відхилення чи інвалідність.
  • Не можна робити манікюр – причина така ж як і з фарбуванням волосся.
  • Якщо вагітна дівчинкою, то дитина забирає красу мами.

Тут навіть скажу вам, що старше покоління зачасту береться робити прогнози про стать майбутньої дитини. Ну все ж просто – якщо змінилася зовнішність у вагітної, значить дівчинку народить, якщо ні – то буде хлопчик. Ну і що тут неясно? І для чого ті УЗД?

До слова, стать дитини ще можна визначити за формою та висотою вагітного животика. Але тут також «бабка надвоє гадала» – одні стверджують, що якщо гострий і високо розташований, то буде хлопчик, а якщо низько і дуже розтягнутий і круглий – дівчинка. Інші ж трактують все абсолютно навпаки.  А ти вже обирай, котрий варіант тобі більше до душі.

Щодо всіх перерахованих про красу забобонів, то наша фахівчиня Анна Гришко категорична:

«Одне скажу – кожна вагітна повинна бути красунею найперше для себе, а як вона це сама бачить – то їй вже обирати!»

Лікарка пояснює, що кількість та якість волосся це генетичний фактор. Тому стрижіться або ні – ви не вплинете на якість волосся у дитини.

Що стосується фарбування, то гінекологиня говорить,  що у часи наших мам і бабусь фарби були агресивні й дійсно могли нашкодити.

В наші часи фарбування безпечне, але ви повинні попередити майстра, що ви вагітні.

«Бувають казуси, що пігмент лягає не так, як хочеться. При моїй вагітності я фарбувала волосся в блонд і пігмент ліг болотного кольору. В мого сина мама була зелененька», – згадує, жартуючи, гінекологиня.

Манікюр також, за її словами, вагітним робити можна. Але у перевірених майстрів, тому що ризик отримати інфекції такі як ВІЛ, гепатит В та С ніхто не скасовував. Зараз ці ризики мінімізовані, тому що за стерильністю майстри слідкують. Що стосується гель-лаків, то теж попереджайте майстра, бо він просто може не триматись на нігтьовій пластині.

«Дівчата, запамʼятайте, що дитина красу забрати не може! А от ви своїми генами їй можете передати свою красу у спадковість. Тому за цей факт навіть не хвилюйтеся», – підсумувала Анна Гришко.

І ще із популярних міфів: коли вагітна їде народжувати, вдома потрібно повідкривати дверцята усіх тумбочок і шаф, а якщо ще й кватирки повідкривати – то взагалі пологи пройдуть на раз-два.

«До самого процесу пологів відкриття шаф та тумбочок не має відношення. Але є маленький нюанс – якщо жінка буде робите це сама, то це активне фізичне навантаження і процес пологів може запуститись. Краще хай відкриває, а не лежить і чекає, щоб лікарі стимулювали пологи чи робили кесарський розтин», – жартома прокоментувала цей забобон гінекологиня.

Ну що ж, а я  вдруге дві смужки  на тесті для вагітності  побачила вже у 29-річному віці. Навіть зараз у моїй голові пронеслися мінімум з десяток застережень та вже нагадувань, які я б могла почути одразу ж після озвучення новини про мій цікавий стан. Але ніт, не цього разу.

Як я вже говорила, різниця між вагітностями – 10 років. Самі розумієте, з часів студентства (читати – першої вагітності) дівчинка таки трішки підросла і це не про зріст у сантиметрах. А до всього ще й (прекрасне відкриття!) дізналася, що таке доказова медицина і доказові лікарі.

Ну і що тут сказати: пустилася вдруге молода мама берега, як в народі говорять. І волосся фарбувала, і манікюр майже до самих пологів робила, і їла, коли приспічить навіть на вулицях міста і в кафе, і візочок та комод для пеленання,  і  ще купу речей для малечі купила ще до її народження, і через дроти переступала (мабуть, точно не памʼятаю, бо уваги на то не звертала),  і навіть котиками та собачками гралася і гладила їх. Коротше, набралася “гріхів” по повній.

І – о диво! Дитина народилася не у хутрі, пуповина навколо шиї обвита не була, ніяких мутацій від фарби для волосся на моїй голові та гель-лаку на нігтях у дитяти не сталося.

Але, на жаль, ще чимало молодих мам і досі вірять у «мудрості» старших. Проте у сучасному світі з розвитком медицини та й загалом технологій ця «мудрість» не має місця. А навпаки, може зашкодити як малечі, так і молодим батькам.  Особливо, якщо це стосується ментального здоров’я.

Про це та які у мене були досвіди молодої мами із різницею у 10 років – розповімо вже невдовзі у частині 2 нашого матеріалу «Кумедні, дивні і небезпечні: спростовуємо забобони, якими “годують” молодих мам» на «Гречці».

Ілюстрації Катерини Гусєвої

Матеріал був створений завдяки підтримці недержавної організації NESEHNUTI в рамках Програми трансформаційного співробітництва Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
За підтримки німецького міста-партнера у Кропивницькому обладнають лінгафонний кабінет
Nimecka mova audio
Kraft yarmarok1
Від лавандових подушок до сидру: що можна купити на крафтовому ярмарку у Кропивницькому (ФОТО)
Читайте також

У Знам’янській та Олександрівській громадах Кіровоградщини повідомили про загибель земляків у боротьбі з російськими окупантами....

18:33, 23 Червня, 2024

Публікуємо добірку культурних заходів, майстер-класів, лекцій, вистав та концертів які відбудуться у Кропивницькому протягом цього тижня, з 24 по 30 червня 2024 року....

17:37, 23 Червня, 2024

Матері полеглого захисника Владислава Берези передали орден «За мужність» ІІІ ступеня, присвоєний йому посмертно....

16:22, 23 Червня, 2024