Як підготуватись до служби у війську: поради діючих захисників

17:55, 14 Листопада, 2023

 В Україні триває повномасштабна війна, у зв’язку з чим мобілізація населення, оголошена ще 24 лютого 2022 року, не припинялася.

Як правильно підготуватися до мобілізації, про що варто подбати заздалегідь та де у Кропивницькому навчитися базовим навичкам поводження зі зброєю та тактиці – розповідає «Гречка».

«Я боявся, що у війську мені нічого не видадуть»

Кропивничанин Олександр перебував за кордоном на заробітках, коли почалася повномасштабна війна. Зізнається, що сумнівів не було – по завершенню роботи він повернувся до України, і одразу звернувся до місцевого Територіального центру комплектування. Після проходження медкомісії йому сказали очікувати дзвінка.

«На дзвінок я чекав два місяці. За цей час я купував все підряд, що може знадобитися у війську, від ліхтарика до спорядження. При цьому я не уявляв, у який рід військ я потраплю, на який напрямок», – розповів він «Гречці».

Олександр проходив строкову службу ще 15 років тому, тож мав побоювання, що в українській армії все так і залишилося і що насправді забезпечення немає. Тому закупив серед іншого форму, плитоноску, тактичні окуляри.

«Тактичні окуляри так і лежать вдома, бо для моїх задач вони не потрібні. Форму, взуття, плитоноску, зброю, каски – це все мені видали. Щоправда, форма, футболки, термобілизна мені знадобилися: краще мати декілька комплектів одягу», – розповів він.

Олександр пояснив, що при підготовці слід враховувати, у якому підрозділі і ким працюватимете. Також в різних бригадах відрізняється якість забезпечення. Що точно знадобиться, за словами Олександра, то це:

 • туристичні карабіни – вони необхідні для евакуації, а також на них зручно чіпляти каску, рукавиці та інші речі;
 • ліхтарик – краще брати якісний, з різними режимами, водонепроникний та який довго тримає заряд;
 • павербанк;
 • тактичний ніж;
 • саперську лопату – їх видають, проте зайвими вони не бувають;
 • змінний комплект форми, термобілизни;
 • туристичні каримати.

Також Олександр сам збирав собі тактичну аптечку – з рекомендованими джгутами-турнікетами, якісними кровоспинними та іншими необхідними засобами.

«Аптечки нам видали – спочатку погані, із самопальними турнікетами. Та згодом їх поміняли на якісні, з турнікетами CAT. Я не брав її, бо в мене своя була гарно зібрана», – уточнив він.

Придбану плитоноску він повернув до магазину, адже бригаді йому видали якіснішу. А от рюкзак використовує, хоч у війську також видали:

«Наплічник я підбирав під себе, він мені зручніший. Зайвим він теж не буде, адже переміщуватись, скоріш за все, доведеться не один раз, тому так зручніше – коли є куди скласти всі свої речі, і окремий наплічник для речей, які потрібно взяти із собою на завдання», – розповів захисник.

Олександр зізнається, що мав острахи попасти до некомпетентних командирів, які не мали б жодного воєнного досвіду.

«Люди різні, в армії також. Тому в нагоді стають контакти юриста, який розуміється на військових справах і якому можна довіряти: уточнити, як правильно поступити в тому чи іншому випадку, знати свої не тільки обов’язки, а й права», – зазначив він.

Також чоловік радить отримати водійське посвідчення чи хоча б навички водіння.

«Коли обстріл, термінова евакуація, не дай боже щось станеться з водієм – краще вміти кермувати, ніж залишитися у небезпечній ситуації безпорадним поруч з автомобілем», – зазначив він.

За словами Олександра, тоді він не чув нічого про якісь місцеві центр підготовки до мобілізації, тому орієнтувався на поради військових у соцмережах.

«Якби був такий центр, де мені б нагадали, як поводитися зі зброєю, пояснили побутові нюанси роботи у війську під час війни – це значно зменшило б мої побоювання. Адже острахи з’являються від невідомості», – додав він.

Від снайперінгу до тактичної медицини: чого вчать цивільних у Кропивницькому 

У Кропивницькому громадська організація «Мобільна волонтерська група» займається підтримкою ветеранів та їхніх рідних ще з 2014 року. Після початку повномасштабної війни Благодійний Фонд Сергія Притули оголосив про відкриття Центрів підготовки цивільних у містах України і вони відгукнулись на цю пропозицію.

«Ми вже в принципі втілювали подібні проєкти, тож запропонували не дублювати, а зробити цей центр на нашій базі», – розповіла «Гречці» голова «Мобільної волонтерської групи» Наталія Салімова.

Кропивницький центр один із 16 по країні. У кожному центрі формують свій перелік тренінгів, але вони мають спільні спрямування і стосуються як підготовки до служби у війську, так і до життя цивільних в умовах війни.

Pidgotovka do mobilizacii6

У Кропивницькому тут зокрема проводять такі тренінги:

 • тактична медицина,
 • орієнтування на місцевості,
 • дії населення при артобстрілах,
 • догляд і застосування стрілецької зброї,
 • екіпіровка для бойових завдань,
 • мінно-вибухова безпека,
 • як підготуватися до блекауту,
 • снайперінг,
 • як підготуватися до мобілізації.

«Щоб відвідати тренінг, потрібно пройти онлайн-реєстрацію і зробити донат на будь-яку суму. Там ми просимо вказати лише  ім’я, прізвище та контактний номер телефону – щоб впевнитись, що це реальна людина», – розповіла Наталія Салімова

Інструкторами в Центрі у Кропивницькому є діючі професійні військові. Один з них, Олексій, пояснив для «Гречки», як краще підготуватися до мобілізації в Україні під час війни.

«Найперше – це фізична підготовка. Варто тренувати насамперед витривалість. Адже потрібно мати сили носити броню, зброю, інше спорядження», – наголосив він.

Pidgotovka do mobilizacii5

Також варто перевірити своє здоров’я і провести необхідні процедури завчасно, щоб попередити можливі гострі стани – наприклад, відвідати стоматолога. Також не буде зайвим провести вакцинації від ковіду, грипу та інших вірусів.

Окремо подбати про юридичні нюанси – наприклад, хто є вашою довіреною особою, яка може в разі чого ухвалювати за вас рішення щодо здоров’я, з ким постійно підтримуватимете зв’язок, хто зберігатиме копії вашого паспорта та інших документів тощо. Детально про те, яку інформацію мають знати рідні військовослужбовців і які саме документи мати – читайте за посиланням

«Якщо у вас немає близьких родичів, які будуть готові вирішувати всі питання, як то зайти в ТЦК забрати ваші документи після відправки вас до частини чи інші, але є кохана людина – краще одружитися, щоб ваші стосунки були юридично визнані», – зазначив військовий-інструктор.

Радять військові вирішити і фінансові питання та не розраховувати, що одразу після мобілізації ви отримуватимете по 100 тисяч гривень на місяць.

«Сто тисяч отримують тільки на певних позиціях, а не всі військові несуть службу саме на вогневих позиціях. До того ж під час війни багато витрат: на спорядження, бо хочеться купити собі краще, на ремонт техніки, багато інших супутніх витрат», – пояснив один з інструкторів центру у Кропивницькому з позивним «Бродяга».

Pidgotovka do mobilizacii4

За словами захисників, не варто сидіти, склавши руки в очікуванні повістки і сподіватися, що ТЦК направить саме на ту посаду і в той підрозділ, де ваші навички знадобляться якнайкраще і де ви знайдете спільну мову із побратимами по зброї та командирами. Краще заздалегідь самостійно підібрати собі бригаду, батальйон чи підрозділ, в якому хочете служити, де будете довіряти командирам і займатимете ту посаду, яка вам підходить, а не залишати це на розсуд ТЦК, 

«Краще самому чи самій визначити, де ви будете служити, на якій посаді, пошукати вакансії у відповідних бригадах та підрозділах, реально зважуючи на свої побажання і навички. І йти до центру комплектування вже з відношенням від конкретної частини», – порадив Олексій.

Відношення з військової частини – це документ, який підтверджує, що ця частина готова зарахувати на службу саме цю людину і що для неї є вакантна посада.

Бригади часто мають свої офіційні сторінки у соцмережах, через які можна до них звернутися і уточнити, чи потребують вони людей. Крім того, Міністерство оборони України разом з рекрутинговою компанією Lobby X створили онлайн-платформу, на якій можна подивитись актуальні вакансії в тій чи іншій бригаді, підрозділі в ЗСУ, Національній Гвардії.На платформі є як військові вакансії, так і цивільні.

«Всі отримані заявки ми передаємо безпосередньо військовим командирам. Ми не надсилаємо ваші дані в Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», – попереджають на сайті.

Якщо ж людина планує доєднатися до війська, проте не впевнена, яку посаду може претендувати, то можна спробувати себе на тренінгах, які проводять у Центрі готовності цивільних. 

Наприклад, для снаперінгу визначальну роль має гарний окомір, витривалість та усидливість.А щоб спробувати себе у стрільбі, можна спробувати страйкбол – зброя до нього по вазі і конфігурації більш схожа на реальну, ніж в деяких тирах та є можливість спробувати зі зброєю рухатися, а не стояти на одному місці.

«До нас приходять жінки і чоловіки, старші люди і підлітки. Багато хто в умовах війни хоче мати хоча б базові уявлення, як поводитися в екстремальних умовах, як захистити себе та близьких. Часто у нас розпитують й про побут у війську: цивільні хочуть мати уявлення, як це працює і до чого готуватися. Адже найбільше лякає невідомість», – пояснив Олексій.

Pidgotovka do mobilizacii2jpg

Взяти участь у тренінгах у Центрі готовності цивільних у Кропивницькому можуть всі охочі. Анонси тренінгів публікуються на офіційних сторінках закладу у Facebook та Instagram, у них же розміщують посилання на онлайн-форму для реєстрації.

Участь у тренінгу є безкоштовною, єдиною умовою є донат на будь-яку суму на рахунок благодійного фонду Сергія Притули.

Підтримати власне діяльність Центру підготовки цивільних саме у Кропивницькому можна за посиланням.

 Фото з Facebook-сторінки «Центр готовності цивільних Кропивницький»

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Обласна психлікарня переплатила 20 тисяч гривень за кондиціонер
На щиті: п’ять громад Кіровоградщини повідомили про загибель воїнів-захисників (ФОТО)
Читайте також

У Кропивницькому на вулиці Великій Перспективній поблизу лікарні “Ацинус”, всохли сакури, які пересадили у 2022 році. ...

09:45, 17 Квітня, 2024

У Новомиргородській громаді, що на Кіровоградщині, отримали підтвердження загибелі під час боїв на Донеччині захисника Юрія Іваніцького....

17:37, 16 Квітня, 2024

У Кропивницькому за три дні невідомі підпалили п’ять контейнерів для сміття. Проти порушників відкрили кримінальне провадження....

17:18, 16 Квітня, 2024