Дорога до Кропивниччини: історія Кіровоградської області від губерній до громад

14:48, 06 Лютого, 2024

Цього року відзначали 85 річницю від заснування Кіровоградщини. Але з чого починалась історія області та куди рухаємось зараз? “Гречка” розпитала істориків.

Розділена між трьома губерніями

У кінці 19-го, на початку 20-го століття, коли Україна входила до складу російської імперії, основна частина Кіровоградщини належала до Херсонської губернії та була поділена на Єлисаветградський та Олександрійський повіти, що відповідали приблизно 80% території сучасної області. Частина території на північ від річки Тясмин належала до Київської губернії, а невеличка частина на захід від річки Синюха — до Подільської губернії.

Цей поділ зберігався до 1917 року, допоки імперія розпалася. У цей час на території Україні виникла Українська Народна Республіка (УНР), яка проголосила свою незалежність від Росії.

«Спочатку – лютнева революція, яка дала можливість українцям вибудувати свою державу. І протягом 1917-1921 років українці цю спробу здійснювали. Створена була Українська Центральна Рада в місті Київ, що прийняла ряд універсалів, четвертий з яких проголосив Українську Народну Республіку, тобто Незалежну Україну.» – розповідає історик Борис Шевченко.

Однак, межі УНР були нестабільними та спірними, оскільки вони залежали від політичних угод та військових дій. 

У 1918 році в УНР відбувся гетьманський переворот, і владу захопив Павло Скоропадський, який оголосив себе гетьманом України. Він не вносив особливих змін в адміністративний поділ. Його правління тривало до кінця 1918 року, коли він був повалений націоналістичними силами, які відновили УНР.

У 1919-1920 роках Україна стала ареною для боротьби між різними політичними та військовими силами. У результаті цих подій більша частина нашої території, в тому числі Кіровоградщина, увійшла до складу Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), яка була частиною СРСР.

Адміністративний поділ Кіровоградської області за радянських часів

У радянський період адміністративний поділ України зазнав багатьох змін. У 1921 році була запроваджена система районів, які були підпорядковані губерніям. Кіровоградщина була розподілена між Кременчуцькою, Миколаївською та іншими губерніями. У 1923 році губернії були замінені на округи, які були більш гнучкими та зручними для планування та управління. Основна частина Кіровоградщини входила до Зінов’ївського округу з центром в Єлисаветграді, який був перейменований на Зінов’євськ на честь радянського політика Григорія Зінов’єва.

У 1932 році округи були скасовані, і замість них були створені області. Територія нинішньої Кіровоградщини була розділена між Одеською та Миколаївською областями до 1939 року, коли була створена Кіровоградська область. Центр – Зінов’євськ,  був перейменований на Кірове на честь радянського лідера Сергія Кірова. Так місто стало обласним центром.

У 1941-1944 роках Кіровоградщина була окупована нацистською Німеччиною, яка встановила свій адміністративний поділ. Більшість території області входила до рейхскомісаріату “Україна”, який був поділений на генеральні округи та райони.

У 1944 році Кіровоградщину звільнили від окупантів. У післявоєнний період адміністративний поділ області зазнав деяких змін, таких як перейменування міст та районів, зміна їх меж та кількості.

«В 1954-му році на території України утворюється ще одна область. Це Черкаська. Економічні причини створення цієї області полягали в тому, щоб розкрупнити Київську область. Це була велика область і тому тяжко було управляти. Тому вирішили, що в основному за рахунок неї та інших областей створити нову – Черкаську,» – каже Борис Шевченко.

Від Кіровоградщини Черкаській області дісталися в основному території Чигиринщини та Холодного Яру.

У тому ж році місто отримало назву Кіровоград.

Далі, у 60-х роках, радянська влада почала реорганізацію районів. Це звичайно зачепило і Кіровоградську область

«Внутрішня структура постійно змінювалася, тобто створювалися нові райони, ліквідовувалися ці райони. Це так званий процес укрупнення і розкрупнення районів.  Він тривав до 1968-го року. Лише в 1968-му році в області утвердився поділ на 21 район,” – каже Борис Шевченко.

Перейменування і децентралізація

У 2014 році розпочався процес децентралізації і почали створювати такі адміністративно-територіальні одиниці як громади. Таким чином хотіли збільшити повноваження місцевої влади і розвивати території. Станом на 2024 рік в області 49 громад.

У 2016 році, після Революції Гідності та декомунізації, Кіровоград перейменували на Кропивницький на честь українського письменника та драматурга Марка Кропивницького, який народився в цьому місті. 

Сьогодні Кіровоградська область має 4 райони, які були утворені у 2020 році шляхом об’єднання колишніх 21 району. Ці райони називаються за містами, які є їх адміністративними центрами: Кропивницький, Олександрія, Голованівськ та Новоукраїнка.

На жаль, область ще не перейменована. Так говорить про цю тему історик Сергій Мілютін:

«Так, звичайно, це доцільно зробити. І це потрібно було зробити вже давно, проте і влада, і не тільки влада, дуже повільно на це реагують. Ця зміна давно назріла, бо, знову ж таки, я як дослідник займаюсь тематикою першої половини 20-го століття. – Далі Сергій зазначає, що він вивчає теми революцій, війн та голодомору. При написанні будь-яких матеріалів, історики повинні уникати деяких тверджень, як Кіровоградська область, адже у цій назві є той, хто посприяв цим нелегким подіям. – Тобто області в назвах яких фігурують імена радянських партійних і державних лідерів, які причетні до злочинів проти українців, і взагалі про жителів тодішньої України. Це звичайно неприйнятно, проте й досі область не перейменовано.» 

Маргарита Гребенкова

Останні новини по темі
“Світ пише барвами”: в бібліотеці Чижевського презентували виставку живопису кропивницької художниці
У Кропивницькому без тепла залишились мешканці 74 будинків
Читайте також

Легендарні 3-й полк спецпризначення імені князя Святослава Хороброго та 8-й полк СпП імені князя Ізяслава Мстиславича оголосили про набір....

15:30, 4 Березня, 2024

У Кропивницькому сьогодні, 4 березня, на перехресті Євгена Тельнова і Віктора Френчка сталася ДТП. В результаті автопригоди постраждала пасажирка. ...

15:10, 4 Березня, 2024

У Кропивницькому жителі будинку по вулиці Кавказькій вже другий тиждень залишаються без води. Водночас цієї вулиці немає у переліку виїздів ремонтної бригади.  «Гречка» з’я...

14:35, 4 Березня, 2024