Друга заміна адвоката. Як у Кропивницькому (не)судять звинуваченого у держзраді

15:11, 27 Грудня, 2024

У Кропивницькому суд розглядає справу 21-річного Дмитра Р., якого звинувачують у держзраді. Обвинувальний акт щодо нього надійшов до суду у грудні 2023 року. Втім, за рік слухань вироку немає, а засідання часто переносяться.

Розповідаємо про справу й з чим пов’язане пробуксовування в ній.

Видав розташування військових?

У тісному коридорі Ленінського районного суду Кропивницького в очікуванні процесу біля зали засідань кореспондентка й прокурор.

– Напевне, сьогодні знову буде перенесення засідання. Заміна адвоката, – коротко каже він.

Невдовзі приходить адвокатка, залучена за дорученням від Центру безоплатної правової допомоги. Вона має представляти Дмитра на цьому засіданні, адже від попереднього захисника, який також працював від Центру, підсудний відмовився.

За законодавством, у разі, якщо підсудний не може найняти собі адвоката, його надає держава. Таким чином людині забезпечують конституційне право на захист.

Переважно, це адвокати, що маю приватну практику і залучаються від Центру безоплатної правової допомоги за дорученнями. Відповідно, за вказані послуги вони отримують оплату з бюджету за певними тарифами, що встановлені законодавчо.

На питання кореспондентки, чи представлятиме щойно прибула захисниця підсудного, вона пояснює, що поки невідомо.

Її підзахисний – 21-річний Дмитро Р. Він середнього зросту, має світле волосся, худорляву статуру. Після початку повномасштабного вторгнення Росії Дмитро евакуювався на Кіровоградщину з Торецька, що неподалік Бахмута. Станом на грудень у Торецьку тривають бойові дії.

За даними обвинувачення, облаштувавшись в одному з сіл Кіровоградської області, Дмитро почав шукати заробітку. Серед іншого, написав у Telegram знайомому, чи нема в нього для нього роботи. Той відповів, що робота невдовзі з’явиться й треба лишатися на зв’язку.

У цей період Дмитро вскочив у халепу. Як ідеться у вироку Добровеличківського районного суду від 20 грудня 2022 року, під час патрулювання поліція затримала Дмитра і виявила у нього канабіс. На чоловіка склали протокол за зберігання наркотиків. Суд призначив йому рік ув’язнення, але звільнив від відбування покарання з умовним строком. Мовляв, дали шанс на виправлення.

Втім, шансом Дмитро не скористався і вже у липні 2023 року вдруге потрапив під варту. Цього разу за звинуваченням у державній зраді.

Слідство стверджує, що співрозмовник, з яким чоловік переписувався у Telegram, був представником російських розвідувальних спецслужб. Він попросив Дмитра збирати інформацію про розташування підрозділів української армії, об’єктів ППО.

Кореспондентка видання була присутня на суді, де Дмитру обирали запобіжний захід на час судового розслідування. Тоді він підтвердив, що дійсно фотографував певні об’єкти.

– Але ж це не був якийсь значимий об’єкт, не інфраструктура, – намагався доводити тоді Дмитро.

Втім, за словами Володимира Лещенка, прокурора Кіровоградської обласної прокуратури, згідно з перепискою підсудного, він відзняв приміщення, де розташовувався підрозділ ЗСУ. Примітно, що локація знаходилась неподалік житла самого Дмитра.

На питання, чи підсудний визнає провину, він не міг відповісти однозначно. Доводив, що нібито не розумів, що спілкується з представником російських спецслужб. На питання, як ставиться до Росії та її агресії, лише сказав, що він «за мир».

Судовий процес

У грудні 2023 року Ленінський райсуд Кропивницького узяв обвинувальний акт у справі до розгляду.

На одному з перших засідань, що було у березні, суд розглянув частину доказів – протокол огляду телефону й банківської картки Дмитра. За даними слідства, за надану інформацію чоловік отримував перекази на рахунок. Також обвинувачення отримало відповідь від військової частини про те, що у переданих підсудним даних були координати розташування ЗСУ. На цьому процес загальмував.

Спершу підсудний відмовився від послуг Ангеліни Дуднік, адвокатки, яку залучав Центр безоплатної допомоги. Заявив, що не задоволений її допомогою. Захисниця брала участь у засіданні, але висловлювалася лише після того, як свою думку говорив Дмитро. На березневому засіданні головуюча суддя Світлана Льон навіть просила захисницю узгодити позицію з клієнтом, аби щоразу не доводилося його перепитувати і роз’ясняти законодавство. Було помітно, що він не орієнтується у процесі.

Захисниця від коментарів тоді відмовилася.

Декілька наступних засідань не відбулися через проблеми з конвоюванням підсудного зі слідчого ізолятора. Чергове засідання, на якому Дмитра представляв новий адвокат від Центру безоплатної правової допомоги також перенесли. Для ознайомлення захисника зі справою.

У липні процес продовжився, але не просунувся. На засіданні лише встигли розглянути клопотання підсудного про надання йому дозволу на дзвінки рідним.

Українське законодавство передбачає платну послугу зв’язку. Втім, суд відмовив.

«Надання такого дозволу може перешкоджати здійсненню судового розгляду, може заподіяти шкоду, або створить загрозу заподіяння такої шкоди зовнішній і внутрішній безпеці держави. Також підсудний зможе продовжити злочинну діяльність», – вказав суд.

Засідання, що призначалися на осінь, перенесли спершу через заміну прокурора, який перевівся до іншого регіону, а згодом і через заміну захисника. Укотре підсудний заявив, що не згодний із тим, як його захищають.

– Він не задоволений, що адвокат не приходить до нього в ізолятор, – розповів прокурор.

Адвокатка Ксенія Петренко, яка прийшла на заміну двох попередніх захисників, на питання кореспондентки, чи надалі представлятиме підсудного говорить:

– Залежатиме, чи узгодимо правову позицію.  

Вона пояснила, що підставою заміни адвоката є неузгодження правової позиції. Це має перевірити суд та Центр безоплатної правової допомоги. На питання, чи дійсно захисник має приходити до ізолятора, адвокатка зазначила, що це вирішується за домовленістю.

Чергове засідання відбудеться вже у новому році. Підсудному загрожує 15 років за ґратами, або довічне ув’язнення.

Також читайте про те, як у Кропивницькому заочно судять журналіста звинуваченого у держзраді.

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створений у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle. 

Фото Анастасії Зубової та Кіровоградської обласної прокуратури

Подякуй автору!

Сподобалась стаття - можеш подякувати автору гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

Сьогодні, 25 січня, Смолінська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті земляка-захисника Олександра Соломонідіна....

17:32, 25 Січня, 2025

У Кропивницькому волонтери етнографічного проєкту «Баба Єлька» запустили у продаж версію настільної гри «Монополія», яка знайомить гравців з історією, пам’ятками та бізнесами мі...

16:58, 25 Січня, 2025

У Світловодську, що на Кіровоградщині, бригадам екстреної медичної допомоги передали перші портативні УЗД-апарати, які дозволяють проводити діагностику безпосередньо на місці ви...

14:50, 25 Січня, 2025