«Енергоцид» та інші фейки про відключення електрики: як обманюють українців

В Україні після повторних масованих атак росії на енергооб’єкти весною 2024 знову довелося запроваджувати відключення електрики. Водночас у соціальних мережах розповсюджуються дописи і коментарі, у яких провину із росії перекладають на «внутрішніх ворогів» і українців підбурюють мітингувати проти енергетиків та влади.
Чого цим добиваються росіяни і як не вестися на маніпуляції — розповідає журналістка Ірина Требунських в авторській колонці на «Гречці».
«І вивозять ту електрику вагонами…»: про брехню і маніпуляцію
Ще з перших відключень електрики внаслідок війни у соцмережах з’являлися припущення, начебто Україна продає електрику за кордон, «наживається на цьому», а відключення «для простого народу» тривають.
Насправді на офіційному сайті «Укренерго», щодня публікують інформацію про стан енергосистеми країни, зокрема і про купівлю-продаж електрики. Комерційний експорт електрики в Україні повністю припинився з травня 2023. Згодом на певний період експорт електрики розблокували (лише за умови профіциту в мережі). Проте з травня 2024 знову експорт припинили через значний дефіцит, який виник через повторні масштабні атаки енергосистеми росіянами.
Проте російські ботоферми мають завдання зокрема розколоти українське суспільство і посіяти сумніви щодо своїх. Для цього використовують різні меседжі для різної аудиторії. Наприклад, для людей більш емоційних, довірливих і з гіршою освітою та навичками інфогігієни закидають просту брехню, яку навіть розвінчувати ніхто не береться. Ну не пояснювати ж дорослій людині курс базової фізики, що електрику неможливо «вивозити вагонами».
Ще один інструмент агресії російської сторони на інформаційному полі — це маніпуляція. Коли вам кажуть факт або показують фото, але міняють або недоговорюють контекст до цього, спотворюючи таким чином інформацію.
Приклад, як маніпулюють за допомогою недоговорювання, розповів голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький.
Також маніпуляцією є, коли між собою пов’язують причину і те, що наслідком немає. Таке собі нав’язування висновку.
Наприклад, уявіть заголовок «Директорка театру подзвонила міському депутату, а на наступний день купила авто». Одразу з’являються думки про корупцію, «договорняки» тощо. Але якщо подумати на холодну голову, то стає зрозуміло, що ці два факти можуть бути ну ніяк не пов’язані.
Тому коли побачите закиди у соцмережах на кшталт «ми тут без світла місяцями живем, а мер он купив собі будинок» — то:
- чи не маніпулюють вашими емоціями, граючи на стереотипах і протиставленні груп людей («всі багаті погані», «всі бідні — чесні люди» тощо);
- перевірте цю інформацію — чи є хоч якісь підтвердження цим твердженням?
- Оцініть, чи є там посилання на першоджерела і чи вони компетентні у цьому випадку (про статки мера можна глянути в його декларації, або розповісти антикорупційні правоохоронні органи. Але це точно не знають, наприклад, якісь неназвані «місцеві активісти» чи взагалі узагальнене «відомо…»).
- Чи не нав’язують вам висновок? Можливо, два твердження є правдиві, проте неправдою є те, що вони начебто взаємопов’язані.
Пекельні борошна без електрохарчування
Але звідки така впевненість, що відверту брехню і маніпуляції поширюють саме росіяни чи за вказівкою (і оплатою) росіян? По-перше, всі ці різні закиди щодо електрики в Україні під час війни мають одну і ту саму мету: посіяти сумнів серед українців. Адже саме згуртованість перед обличчям ворога, взаємопідтримка допомагають нам досі вистояти.
А тепер уявіть, кому буде вигідно, якщо українці й українки почнуть задумуватися: а може то не росія ворог? а там ще крок до «не всьо так адназначна», а наступний «та то українській владі вигідна війна»… Коли таке сказати в лоб, то видно, що це дурня: ну як може бути державі і людям у ній вигідно, щоб тут творили геноцид, грабували, окуповували, а на голови щодня летіли «шахеди» і ракети? Це вигідно лише росії. Ну і тим декільком диктаторам, які росії зброю продають.
По-друге, на деяких російських вкидах їх видають неправильний переклад або помилки, які властиві російській, але не українській мові. Наприклад, ось ця картинка облетіла Facebook: тут же ось є арифметичні прості вирахування, які змушують задуматися!

Задуматися, звідки ці цифри взяті (і якого кольору була та стеля), чому на картинці береться в розрахунок лише квартири, а не підприємства, заводи, кафе, офіси, насоси на водогонах та все інше, що споживає електрики більше, ніж одна родина в квартирі.
Та й на картинці чомусь кількість спожитої електрики вимірюють не у кіловат-годинах (кВт*год), а у якихось кВт*ч — як це роблять росіяни. Просто полінувалися перевірити переклад.
Від «аби не з росіянами» до знецінення геноциду
Проте російська пропагандистська машина має багато грошей і ресурсів, тому продумує все хитріші способи посіяти розбрат між українцями. Для цього використовують протистояння між групами. Є реальні вкиди для протиставляння цивільних і військових (зокрема службовців ТЦК, та ж операція «я — ухилянт»), народ і владу («вони всі брешуть і крадуть», волонтерів і донаторів (вкиди з проханням показати «чеки за супутник») тощо. Звісно, не завжди, коли ви побачите подібні вкиди, то це буде автором точно російський бот. Люди можуть, не задумуючись, вирішити лайкнути подібний пост, репостнути, переказати сусідці. Просто не усвідомлюючи, що тим підігрують ворогу.
Водночас у соцмережах можна побачити коментарі під тими ж повідомленнями про графіки відключень, в яких боти та реальні люди звинувачують в усьому не агресію росії, а: владу, енергетиків, президента, обленерго, голів обласних військових адміністрацій чи просто неозначених «їх».
Але ж графіки відключень під час зими вже були, і блекаути переживали всією країною. Чому зараз це так гостро сприймається українським суспільством?
Тому що росіяни швидко опановують нові прийоми інформаційної війни, і спрямовують на це багато ресурсів. Ворог б’є не тільки по енергосистемі, а й по чутливих місцях українського суспільства, щоб його розділити.
Зміну настрою легко прослідкувати по тих же коментарях: ще у листопаді-грудні 2022 року, коли були перші блекаути і відключення за графіками, у соцмережах українці ширили своєрідний флешмоб: краще без світла, ніж з моска… росіянами.




скріншот
Зараз це місце стало тоншим, і росіяни на нього надавили — і, на жаль, певні сумніви їм вдалося заронити у багатьох. Цікаво, що вони не гребують використовувати ті ж інструменти, що були, наприклад, у 2016 році. Це я про знецінення слова «геноцид» і намагання росіян виставити будь-яке не популістичне рішення уряду, парламенту чи президента як спробу «вбити простий народ». Тоді народився так званий «тарифний геноцид».
Зараз же, влітку 2024, в коментарях під дописами про графіки відключень набігають десятки ботів і «корисних дурнів», які розповідають про «енергогеноцид». Особливо це обурює зараз: після злочинів росіян у Бучі, Маріуполі, у Херсоні і на Харківщині — називати «геноцидом зі сторони української влади» відключення електрики за графіком?! Ще й ті відключення, які доводиться запроваджувати від тих же російських обстрілів та окупації, через яку більш ніж половина генерації країни знищено чи захоплено?!


Та росіяни на цьому не зупиняються. Окрім перекладання відповідальності за свої злочини проти українців на самих же українців, вони закликають українців зробити те саме. І боротися не з ворогом, а проти своїх же. При цьому не кажуть, проти кого саме — зазвичай використовується абстрактне «їх», «оті», «ви всіх», «влада». З надією, що люди самі підставлять ту соціальну групу, до якої себе не відносить.

А згодом у коментарях з’являються і підбурювання щодо мітингів.



І справді, в декількох містах вийшло декілько людей (чи повірили вони російським вкидам, чи їм заплатили — невідомо) з плакатами про той же «енергоцид». Цікаво, що це приблизно в той же час, коли російські спецслужби вишукують в Україні через соцмережі людей, які погодяться за гроші підпалити ТЦК чи військове авто.
Співробітники СБУ ловили їх і на Кіровоградщині.
«Такими способами окупанти намагалися створити “медійну картинку” для російських ЗМІ про наявність антиукраїнського підпілля», — зауважували при цьому в СБУ.
Чи не схожа система? Бо той десяток людей з плакатами під обленерго з вимогою дати більше електрики (а звідки ж її взяти?) наче ж нікому не шкодять.

Але тепер уявіть, коли ці фото розлітаються по не тільки українським, але й російським та проросійським ЗМІ: і у вас вже враження, що десятки тисяч людей виходять по всій країні. Хоч це насправді не так. І в заголовках вже трохи перекрутять, щоб зманіпулювати вашими емоціями: «гарна відмазка», «це геноцид чи як?».
А потім цю картинку російські ЗМІ будуть використовувати під будь-якою новиною про електрику в Україні. Наче і не кажуть брехні, але ж по фото складеться враження.


Тому закликаю: дбайте про свою інфогігієну, не давайте маніпулювати своїми емоціями, а дії направляйте на конструктив — допомагайте українським Силам Оборони і готуйтесь до зими. Адже війна триває.
У тексті додано речення «Згодом на певний період експорт електрики розблокували (лише за умови профіциту в мережі). Проте з травня 2024 знову експорт припинили через значний дефіцит, який виник через повторні масштабні атаки енергосистеми росіянами». Прошу вибачення за допущену неточність.