Енергоменеджмент й установка сонячних панелей: як навчають затребуваних професій

15:17, 05 Вересня, 2024

Професії, які стосуються енергетичного сектору, у найближчі роки будуть високо затребуваними. З одного боку до цього підштовхує енергетична криза, яка виникла на тлі ворожих обстрілів, а з іншого боку – покращення енергоефективності і збільшення відновлювальних джерел енергії – одні з вимог, які маємо втілити на шляху до ЄС.  

Кропивницький вже готує енергоменеджерів

Першим кроком до впровадження енергоефективності в громаді є дієвий енергоменеджмент.  Аби ефективно запровадити це і в органах влади має бути людина, яка курує ці процеси, і в кожній бюджетній установі має бути відповідальний за ефективне використання ресурсів. 

Саме так це вже працює в Житомирі, який отримав “Європейську енергетичну відзнаку” в 2019 році.

«Енергоменеджер це універсальна людина, яка повинна вміти працювати з технікою, виконати законодавство, розрахунки вміти проводити, працювати з Exel і в першу чергу комунікувати з людьми з різними групами населення, та іншими структурами,  з якими він стикається при виконанні своїх безпосередніх обов’язків», — розповідає Олександр Шаринський, головний спеціаліст відділу інфраструктурних проєктів енергоефективності та промоції департаменту економічного розвитку Житомирської територіальної громади.

Як повідомили у відповідь на запит “Гречки”, міськрада Кропивницького лише розпочала роботу над проєктом Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату Кропивницької міської територіальної громади на період до 2030 року. 

Але енергоменеджерів уже готують і в Кропивницькому.

Петро Плєшков, завкафедри електротехнічних систем та енергетичного менеджменту Центральноукраїнського університету розповідає, що працюють у цьому напрямку з 2008 року, коли Україна зіштовхнулась із проблемами енергозбереження. У 2019 році ж отримали міністерську акредитацію на підготовку магістрів із напряму енергоменеджменту, яку ще раз підтвердили у 2023 році.

«Для того, щоб випускати цю спеціальність, нам вдалося створити регіональний центр з енергоменеджменту, лабораторії по енергоаудиту», — каже завкафедри.

Самі ж викладачі не лише в теорії вивчали напрям, а й на практиці 

«Шість доцентів університету отримали сертифікати енергоаудиторів, з допомогою яких ми мали можливість проводити енергоаудити по нашому регіону», —  каже Плєшков. Зокрема працювали над енергоаудтом закладів освіти.

Навесні 2024 університет підписав меморандум про співпрацю з комітетом енергоефективності.  

«Ми готували і готуємо енергоаудиторів сертифікованих по двох напрямках, для усієї країни: у нас проходили підготовку зі Львова, з Києва, з Черкас», —  каже він.

Крім того, в університеті працюють за програмою GIZ за підтримки посольства Німеччини в Україні. 

Бакалаврів навчають за спеціальністю електротехнічні системи, електротехніка, електромеханіка і енергетика, а в магістратурі йде профілювання саме на енергоменеджерів. А цьогоріч уклали угоду з Австрією по міжнародній програмі з  підготовки енергоаудиторів та проектувальників.

«Тільки у тому році на Всеукраїнській студентській олімпіаді з енергетичного менеджменту наша студентка, зайняла перше місце. У цьому році ми також приймали участь у цій олімпіаді і наш студент зайняв третє місце. Це говорить про рівень підготовки випускників за цією спеціальністю в нашому університеті», — каже він. 

Також студентам викладають дисципліни про поновлювальні джерела енергії.

«Задача енергоменеджера знайти джерела енергії для того, щоб забезпечити технологічний якийсь процес, і особливо зараз, коли ми переживаємо ці блекаути. Наші спеціалісти можуть розрахувати, вибрати, налагодити відновлювану генерацію», — каже завкафедри  і додає, що багато випускників працюють саме з установкою сонячних панелей.

Встановлення сонячних панелей – перспективна робота для жінок

«Встановити сонячну панель – це тільки половина справи. До неї необхідні перетворювачі, інвертори, системи акумулювання цієї електричної енергії. Це досить складний процес, а не лише купити і причепити. Потім, якщо у вас надлишок енергії, її треба продати енергопостачальній компанії. Ми у цих питаннях розуміємося і навчаємо своїх студентів», –  каже Петро Плєшков.

Але для охочих є не лише можливість підвищити свою кваліфікацію у виші, а й неформальна освіта. Наприклад, нещодавно навчання для жінок, які хотіли б стати встановлювачками сонячних панелей провів Greenpeace у партнерстві з “Атмосфера”.

«Greenpeace працює в Україні вже понад два роки. У нас є різні напрямки, і один із них — це зелене відновлення: ми допомагаємо громадам відновити пошкоджені об’єкти критичної інфраструктури: школи, садочки, лікарні, амбулаторії. Ми завжди додаємо до цього якийсь зелений елемент: або сонячні панелі, або тепловий насос. Тому спілкуємося з різними компаніями, підрядниками, які монтують сонячні станції і відслідкували за останні декілька місяців таку тенденцію, що попит на їх роботу виликий. І ми подумали про те, що було б класно, оскільки ми популяризуємо зелені технології, надати можливість би навчитися освоїти цю нову професію»,  — розповідає “Гречці” Поліна Колодяжна, старша кампейнерка Greenpeace.

Навчання вирішили проводити саме для жінок

«У сфері екології, наприклад, завжди відсоток жінок був набагато вищий, ніж чоловіків, а в інженерних спеціальностях чоловіків завжди було більше. Тому враховуючи це, а ще повномасштабне вторгнення і те, наскільки багато всього зараз лежить на плечах жінок, ми вирішили таким чином надати можливість жінкам реалізовуватись нові спеціальності», — каже Поліна.

Анонс викликав великий інтерес: на десять місць подалось понад 150 претенденток і це попри те, що навчання все ж вузькоспрямоване і потребувало попередньої бази знань.

«Для нас було важливо, щоб подавалися, хотіли і бачили себе в майбутньому в цій спеціальності, от плюс так було один з критеріїв – це технічний бекграунд, тому що курс не для новачків, це для тих, хто вже має чи певний досвід, чи певні знання у технічній галузі», — уточнила старша кампейнерка Greenpeace.

Учасниці спершу пройшли теоретичне навчання онлайн, а потім тиждень тренувалися монтувати станції на тренажерах. Надалі планують дати змогу учасницям отримати практику на безпосередньому встановленні панелей, коли втілюватимуть зелене відновлення громад.

28-річна Наталя Беспала, яка працює у Фонді енергоефективності подалась на проєкт, аби на практиці знати всі деталі установки панелей, адже працює з ОСББ, які встановлюють сонячні батареї, по проєкту “Грін Дім”.

«Повністю детально розповідали всі питання, які необхідно знати, як при монтажі. Після кожного теоретичного модуля було тестування. І після цього у нас починалася насичена практична частина, — каже учасниця — Я дізналася про практичний досвід цього монтажу нюанси, які я не здогадувалась раніше. Це мені допоможе напряму в роботі спеціаліста технічного, при верифікації».

Останні новини по темі
Проїхав на червоний і перекинувся: у Кропивницькому сталася ДТП
Корнієнко Сергій директор театру Кропивницький
Конверт дали працівники? Суд розглянув докази у справі щодо директора Театру корифеїв
Читайте також

Шість громад Кіровоградщини повідомили про загибель та провели в останню путь полеглих земляків, які боролися проти окупантів на фронті....

18:00, 11 Вересня, 2024

Спортсмен Олег Дорощук з Кропивницького виборов срібну медаль на міжнародному легкоатлетичному турнірі Galà dei Castelli у Швейцарії....

16:39, 11 Вересня, 2024

У Кіровоградському обласному онкоцентрі запрацював гамма-терапевтичний апарат TERABALT із коліматорною насадкою. Медзаклад став першим в Україні,  де лікуватимуть пацієнтів...

16:31, 11 Вересня, 2024