Gap-year для майбутніх лідерів: досвід 17-річної студентки

12:06, 30 Жовтня, 2024

Серед українських випускників шкіл прийнято одразу після школи вступити до університету. Gap-year – рік перерви після навчання і перед вибором майбутньої спеціальності не надто популярна річ. Цей рік “відпочинку” можна використати зовсім не для лежання на дивані, а для власного розвитку. Про свій досвід розповідає 17-річна кропивничанка Марія Хмара в авторській колонці на “Гречці”.

***

Мене звати Марічка, і я прагну допомагати людям. Це, насправді, і підсумовує всі мої життєві вибори. Саме через цей внутрішній потяг я долучалася до програми наставництва у своїй школі (це коли старші учні допомагають молодшим з їх проблемами: від шкільних питань до поганого настрою), взяла участь у проєкті “She`s Great!” (піврічна програма розвитку для школярів, де досліджуються теми проєктного менеджменту, рівних можливостей та допомагають реалізувати свою ідею у вигляді проєкту), де за грантові кошти з командою створила гру, яка інформує про насильство, та стала вчителем англійської мови для дівчинки з особливими освітніми потребами. Саме це підштовхнуло мене в одинадцятому класі вибрати спеціальність медицина.

Це смішна історія: цілий рік готуватися до іспитів, вступити на бюджет в омріяний університет, а потім, через два тижні навчання, зрозуміти, що це не твоє та кинути все. У мене не було плану тоді. Лише чітке відчуття, що я знаходжусь не на своєму місці. Не знаю, як описати краще: просто відчуття, що це не те місце, де в мене є потенціал для розвитку. Мені не вдавалося відповісти на просте “а  що я тут роблю?” – це і стало поштовхом, щоб піти кудись, де я буду розуміти себе краще. Як казала мені мама: “Допомагати людям, це й допомагати собі”, – тому, коли відчула, що та “стежина”, якою я йду зараз, не є моєю, я вирішила знайти для себе щось більш підходяще. У цей час Українська академія лідерства саме проводила донабір. Я подалася. За тиждень, я вже була студенткою львівського осередку. 

Українська академія лідерства (УАЛ) — це формаційна платформа особистісного та суспільного розвитку для молоді на основі цінностей. Академія поєднує річну програму між школою та університетом для вмотивованих підлітків 16-20 років та масштабні соціальні проєкти для суспільства.

Мені подобається Академія. Я тут, тому що хочу зрозуміти, як саме мені найкраще реалізувати своє бажання допомагати людям. Академія – це простір, де ти не просто розкриваєш свій потенціал, а й стаєш частиною активної спільноти. Тут ми не просто навчаємося, а й створюємо власні проєкти, які реально впливають на наше суспільство. Академія формує громадську свідомість, допомагає розвинути навички лідерства, роботи в команді, ефективної комунікації та розв’язання конфліктів. Завдяки цьому ми не лише реалізуємо ідеї, а й змінюємо свої громади на краще, допомагаючи людям та навчаючись працювати з ними.

 Навчальна програма УАЛ включає лекції з релігієзнавства, психології, управління проєктами, інформаційної безпеки й технологій – теми найрізноманітніші, що дозволяє кожному знайти власний напрямок. Лекції ведуть викладачі Києво-Могилянської академії, Українського католицького університету та інших провідних інституцій. Ми також працюємо з менторами, які допомагають визначати цілі, аналізувати свої сильні сторони та підтримують у складних ситуаціях. Програма включає психологічну підтримку, щоденні тренування та рефлексії, що допомагає краще розуміти свої потреби і приймати обдумані рішення.

У нас є регіональні експедиції, де ми досліджуємо Україну та структуру місцевого самоврядування. Ми подорожуємо Україною, досліджуючи структуру місцевого самоврядування, зустрічаємося з міськими головами, вивчаємо традиції різних регіонів. Це дає розуміння реальних потреб суспільства і вчить, як ефективно вирішувати соціальні проблеми. У планах – експедиції до країн Європи, до яких ми готуємося на заняттях з англійської.

Ще одна важлива складова – волонтерство. Кожен студент має на меті набрати 100 годин волонтерського досвіду за ці десять місяців. Ми беремо участь у плетінні сіток, догляді за тваринами, допомагаємо на міських фестивалях та інших подіях. Також волонтерство це не тільки про суспільну користь, а й про новий досвід, що ми здобуваємо безкоштовно долучаючись до чогось масштабного.

Окреме випробування – вишкіл, де кожен студент проходить випробування як фізичні, так і психологічні. Це час, коли ти перевіряєш свої межі, вчишся долати емоції і фізичну втому. Це не легко, але саме вишкіл дає впевненість у власних силах і гартує характер, відкриваючи новий рівень витривалості й сміливості. Для мене це також став першим повноцінним походом, тож тепер я з впевненістю можу сказати, що мене більше нічого не може налякати.

Нас загартовують на вишколах та долучають до волонтерства.

Академія це також про спільноту однодумців. Коли я прийшла в Академію, мене одразу прийняли як свою. Спільнота тут схожа на родину: ти завжди маєш підтримку і друзів, які допоможуть у будь-якій ситуації. Разом ми організовуємо проєкти, беремо участь у соціальних ініціативах, а найголовніше – ми всі прагнемо змін на краще. Спільнота Академії – це одна з найцінніших частин цього досвіду.

Але не треба думати, що навчання є простим. Шість днів на тиждень ми встаємо о шостій сорок п’ять, щоб встигнути на ранкову руханку, а закінчуємо день о дев’ятій вечора. Наша програма насичена всебічним розвитком та постійним розширенням меж свого “я”. Ми досліджуємо цей світ та себе в ньому під різними кутами. Наприклад, за ці два тижні, що я в Академії, в нас були лекції з релігієзнавства, психології, проєктного менеджменту та інформаційної безпеки. Також зустрічі з міськими головами Жовкви та Дрогобича. Це дає змогу зрозуміти вплив кожної окремої події на глобальну картину світу.

Також мені подобається спільнота. Хоча я й доєдналася пізніше.

Тож для мене Українська академія лідерства – це не просто освітня установа, а потужний стартовий майданчик для всіх, хто хоче впливати на майбутнє нашої держави, розвиватися як лідер і формувати краще суспільство. Якщо ви готові до викликів, прагнете змін та шукаєте підтримку для реалізації своїх ідей, УАЛ – ідеальний вибір.

Останні новини по темі
Три сценарії розвитку Кропивницького до 2030 року: аналізуємо стратегію життя громади
На вулиці Євгена Тельнова легковик збив пішохідку: що відомо
Читайте також

У неділю, 10 листопада, 121-ша окрема бригада територіальної оборони, яка створена на Кіровоградщині, показала збитий ворожий дрон SuperCam....

12:06, 10 Листопада, 2024

У Кропивницькому у 2025 році почнуть першу чергу будівництва нової вулиці — імені Дона Амінадо. «Гречка» дізналася, що саме планують побудувати....

11:21, 10 Листопада, 2024

Дві громади на Кіровоградщині повідомили про загибель військових. 

18:02, 9 Листопада, 2024