Лікарі-супергерої: за мотивами Marvel створили комікс про українських медиків

13:00, 20 Червня, 2024

Кропивницька лікарка створила комікс, у якому в колаборації із лікарями з різних куточків України, із яскравими ілюстраціями розвінчують  міфи та доносять факти і лайфхаки доказової медицини.

Авторка коміксу Ольга Червоненко працює лікаркою із функціональної діагностики у Кропивницькому поліклінічному обʼєднанні, а також є головною міською експерткою по цій спеціальності. 

Мрія із дитинства

У коментарі “Гречці” Ольга найперше зазначає, що створити комікс – це мрія з дитинства, яка втілилася фактично раптово.

“Вперше я побачила комікс у мого старшого брата. Крім традиційного “Снікерса” «для малої», він завжди привозив різні цікаві штуки в своїй великій студентській сумці… ото були часи.
І одного разу я знайшла там  комікс (правда, не пам’ятаю, який саме, а він противний і не зізнається).
Я такого раніше не бачила й довго розглядала та перечитувала його.
Так відбувся перший контакт і загорілася іскра”, – писала про своє перше знайомство із коміксами Ольга на своїй сторінці у соцмережі.

Медикиня не має жодної освіти, повʼязаної із художньою творчістю. Проте, із її слів, у неї завжди був потяг до малювання, але бракувало на те часу.

“Творчість мене супроводжувала протягом всього мого життя. Але навчання у медичному ВУЗі потребує багато часу, тому не так часто я приділяла увагу своїй творчості. Я хотіла завжди малювати комікси, це була мрія ще з дитинства. Тільки тоді я ще не знала, що це будуть медичні комікси”, – зауважила авторка.

Навесні цього року Ольга говорить, що здійнила одну із мрій  і купила собі графічний планшет. З цього все і почалося.

“От він переді мною. Думаю, спробую, бо скільки того життя, тим паче яке воно у нас зараз”, – згадує медикиня і називає себе ілюстраторкою-аматоркою.

Із чого все почалося

Свої роботи вона почала виставляти у соцмережі Instagram, де має свій лікарський блог. Підписниками блогу є і лікарі, і пацієнти із різних куточків України. Одна із лікарок-підписниць із Ужгорода звернула увагу на ілюстрації і запропонувала співпрацю.

“Вона кардіологиня,  кандидатка медичних наук. Написала мені пропозицію, мовляв, давай я напишу тескт, а ти його проілюструєш і з цього виникла якась іскра і все закрутилося”, – розповідає про перші кроки у створенні коміксу Ольга.

Цей перший допис із ілюстрацією Ольги в Instagram, як то кажуть, залетів. Його дуже поширювали, було багато позитивних коментарів та відгуків.

“Я зрозуміла, що це те що треба! Це дуже корисно і для студентів медвишів, і для молодих лікарів та й загалом. Адже значно цікавіше у такій художній невимушеній формі передати інформацію, ніж це буде звичайний текст” – підкреслює авторка.

Після цього вона у своєму блозі зробила оголошення, у якому запросила лікарів ділитися своїми дописами, які вона буде ілюструвати. І тоді вже почалася інтенсивна робота.

Медикиня працювала над коміксом півтора місяці. За цей час, вона пригадує, що дуже мало спала, а малювала навіть між прийомами пацієнтів у поліклініці. Поспішала встигнути до свого дня народження, аби саме у цей день презентувати свою мрію – власноруч намальований комікс. І їй це вдалося.

“Бо Диво-жінка – то про мене і мій життєвий вишкіл”

18 червня на своїй сторінках у соцмережах разом із яскравими фото в образі Диво-жінки зі свого коміксу вона гучно заявила про своє творіння – медичний комікс, де лікарі, з яким вона співпрацювала отримали своє почесне імʼя супер-героїв та супер-героїнь.

Себе ж Ольга асоціює саме із Диво-жінкою, бо говорить, що життя складалося так, що довелося пережити чимало випробувань. Але, із її слів,  вона змогла вибудувати у собі внутрішній стержень, бути сильною та при цьому продовжувати розвиватися у різних напрямках, бути розумною та мудрою.

Свій комікс вона презентувала у свій день народження таким дописом:

Чому медичний комікс не тільки яскравий, а й корисний

“Гречці” жінка розповіла, що основною метою цього коміксу є перевернути увагу саме до доказової медицини. Хоч нині вже покоління лікарів, яке Ольга називає новою генерацією, які пропонують саме доказову, сучасну, обґрунтовану  клінічними дослідженнями медицину, але ще  дуже багато, із її слів лікарів,  які пропонують недоказову медицину. 

“ Ці недоказові досі призначають ліки-фуфломіцини,  непотрібні дослідження. Я хочу цим коміксом привернути увагу усіх саме до якісної медицини. Усі лікарі, у колаборації з якими створювався цей комікс,  займаються саме доказовою медициниою,  доказовим лікуванням. Вони постійно навчаються, використовують у своїй роботі міжнародні рекомендації. Головна ж мета у тому, щоб люди не займалися самолікування і не зверталися до неякісних фахівців”, – пояснює лікарка.

Крім того, вона зауважує, що цей комікс ще й познайомив багатьох лікарів і пацієнтів із Кропивницьким. Також він руйнує міф, що якісні фахівці можуть працювати тільки у приватних клініках.

“Багато хто думає,  що я працюю у якійсь приватній клініці,  але тут  я руйную стереотипи. Своїм приладом я показую, що можна бути у державній поліклініці, розвиватися,  бути розумною, творчою…”, – наголошує Ольга Червноненко.

Медичні тексти  для Ольжиного коміксу писали лікарі різноманітних спеціальностей – кардіологи, неврологи, педіатри, стоматологи та інші.

Зокрема є і дві лікарки із Кропивницького – “Зубна фея” стоматология Анастасія Довженко та “Багряна відьма” психіатриня Марія Вовна.

Також у коміксі дописи таких спеціалістів:

 • Анастасія Романчук – педіатриня, аспірантка, м. Київ (зараз через війну працює в Італії). Образ принцеси з єдинорогом, яка розвінчує байки некваліфікованих лікарів про “непереварене молоко” – лактозну непереносимість у дітей.
 • Маріанна Піцикевич – лікарка з функціональної діагностики, м. Дрогобич. Розробниця доступних ЕКГ-шпаргалок. Образ крижаної королеви, яка рятує серця, розпізнаючи патологічні зміни на електрокардіограмі (ЕКГ).
 • Оксана Повшедна – лікарка-рентгенологиня, м. Київ. Образ Персефони, богині підземного царства, яка розвінчує міфи про спеціальність рентгенологів (що вони працюють у сучасних кабінетах, спілкуються з пацієнтами та іншими лікарями, а не сидять у темних підвалах — “підземеллях” і не світяться від радіації).
 • Яна Джунь – лікарка-кардіологиня, м. Київ. Образ героїні, яка може мандрувати часом і розповідає історію створення медичного девайсу – стетофонендоскопа.
 • Павло Кісельов – лікар-терапевт, м. Київ. Образ супергероя Флеша. Сам лікар почав нещодавно займатися бігом. Так і виникла ідея зобразити супергероя, який бігає по судинах, розганяючи холестеинові бляшки.
 • Іветта Джугля – лікарка-педіатриня, дитяча гастроентерологиня, м. Чортків. Спеціалізується на грудному вигодовуванні, дитячому харчуванні та прикорму. Пише медичні посібники для батьків, проводить майстер-класи й навчає батьків.
 • Віталіна Івачевська – лікарка-кардіологиня, кандидатка медичних наук, доцент, ДВНЗ “УжНУ”, м. Ужгород. Образ розумної Супер-жінки, яка знає все про кардіологію та може врятувати всі серця світу.
 • Марія Мичка – лікарка-кардіологиня, м. Львів. Образ жінки-блискавки, яка має ультразвукову суперсилу – неперевершено проводить ультразвукове дослідження серця.
 • Василь Левчук – лікар-інтерн анестезіолог, м. Львів. Також відомий як модератор відомої серед лікарів Facebook спільноти “ЕКГ для зацікавлених”. Образ Тора – бога грому та медичної інтубації (суперсила лікаря-анестезіолога).
 • Марія Вовна – лікарка-психіатриня, м. Кропивницький. Образ “Багряної відьми”, яка володіє “магією хаосу психіатрії”. Обожнює свою кішку Саллі, яку часто показує в історіях своїх соцмереж.
 • Діана Воробйова – лікарка-психіатриня, м. Запоріжжя. Образ магічної чаклунки, яка має суперкнигу – Довідник діагностичних критеріїв DSM-5. Це авторитетний довідник від Американської психіатричної асоціації, який допомагає лікарям-клініцистам встановлювати правильні психіатричні діагнози й підбирати відповідне лікування.
 • Іван Бойчук – фізичний терапевт, засновник реабілітаційного центру Mentis Rehab, м. Одеса. Образ героя Супермена та скелета Джо, які разом руйнують міфи про фізичну реабілітацію і рятують світ від шарлатанів та методів нетрадиційної медицини.
 • Оксана Самусенко – лікарка-кардіологиня, м. Рівне. Образ супергероїні подруги Халка, гіпертрофованого (збільшеного) серця, яке не вміє справлятися зі своїми симптомами й потребує постійної допомоги кардіолога.
 • Марія Макарусь – дитяча психіатриня, м. Одеса. Образ супергероїні, яка дізнається, що відчуває “хлопчик дощу” – дитина з розладом аутистичного спектру. Історія описана у відомій книзі “Чому я стрибаю” Наокі Хісаїда.
 • Анастасія Довженко – лікарка-стоматологиня, м. Кропивницький, власниця клініки “ORNAMENT”. Образ зубної феї, яка рятує дитячі зубчики й проводить постійну просвітницьку роботу з батьками, щоб не допускати до невідкладних станів та ризиків для здоров’я дітей.
 • Валерія Бобровник – лікарка-неврологиня, м. Ужгород, власниця клініки “Твій невролог”. Образ Триніті з фільму “Матриця”, яка розвінчує міф про чарівну пігулку, що лікує від усіх хвороб. На жаль, таке буває лише у фільмі, а не в реальності.
 • Микола Пухальський – лікар-невролог, ЕНМГ-спеціаліст, м. Запоріжжя, власник клініки “NEURO”. Відомий в Україні як висококваліфікований фахівець з проведення електронейроміографії, а також любить персонажа Спайдермена, тому образ був вже готовий.

Як отримати медичний комікс

Авторка пояснює, що це некомерційний проект, створений на ентузіазмі та гарному настрої. 

“Цей комікс унікальний, він є першим медичним продуктом такого формату, який я коли-небудь зустрічала. Він має багато суперсил і супергероїв! Створений, щоб привернути увагу саме до якісної ДОКАЗОВОЇ медицини та фахівців. Такий спосіб подання інформації привертає увагу і зацікавить будь-кого, особливо якщо ви фанат коміксів”, – так описує свій комікс Ольга у своєму блозі.

Будь-хто, зі слів авторки, можке безкоштовно завантажити собі електронний варіант коміксу у форматі PDF. Доступні примірники у двох рівнях якості, а відповідно і файлових розмірах.

Скачати комікс можна за цим посиланням.

Для тих, хто хоче друковану версію, потрібно звернутися до Ольги Червоненко на сторінку її блогу в Instagram (тут є й ілюстрації, які ввійшли до коміксу) і вона замовить у видавця презентаційної версії друк. Кошти потрібно буде заплатити тільки за вартість друку. 

Надалі Ольга Червоненко планує створювати нові випуски свого медичного коміксу, про які вона анонсуватиме на своїх сторінках у соцмережах.

Нагадаємо, лікар-онколог з Кропивницького Андрій Гардашніков створив книгу з порадами для пацієнтів. Книга під назвою “Пости онколога: великі і не дуже” вийшла на основі постів у Фейсбуці та блогів лікаря і доступна безкоштовно в електронному форматі.

Подякуйте авторці гривнею!

Вона щодня готує якісні новини для вас

Останні новини по темі
Привласнив бюджетні гроші на будівництві футбольного поля: на Кіровоградщині судитимуть підрядника
Відкрити власну справу та виграти грант:  на Кіровоградщині стартує проєкт з підтримки підприємництва
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графік відключень електрики за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у четвер, 18 липня....

20:13, 17 Липня, 2024

Громади Кіровоградщини повідомили про загибель захисників.

17:33, 17 Липня, 2024

У соціальних мережах, зокрема у анонімних Telegram-каналах, заявилися фейкові повідомлення про «тотальні блекаути» та «нові графіки відключень». Пояснюємо, як відрізнити фейки т...

17:25, 17 Липня, 2024