Врятували два життя: лікарі розповіли деталі першої пересадки органів на Кіровоградщині

16:16, 11 Грудня, 2023

У Кропивницькому 8 грудня 2023 вперше провели операцію із пересадки серця. Посмертним донором стала жінка із однієї з громад Кіровоградщини, реципієнтом – киянин.

Про деталі лікарі, які брали участь в організації та безпосередньо пересадці, розповіли сьогодні, 11 грудня, під час пресбрифінгу, передає кореспондентка «Гречки».

Нагадаємо, вночі із п’ятниці на суботу пересадку серця провів відомий кардіохірург, директор Інституту серця МОЗ України Борис Тодуров.

Що передувало унікальній операції в обллікарні

Організувала цю операцію, підготувала донора та всі відповідні процедури для того, аби операція стала можлива, безпосередньо команда лікарів Кіровоградської обласної лікарні.

«Ще із 2019 року, ми спеціалісти обласної лікарні, планували займатися трансплантологією. Ще тоді ми планували цю роботу, але на жаль, ковід трішки відсунув даний план. Проте, на сьогоднішній день, незважаючи на те що у країні війна, ми все-таки цю роботу провели», – підкреслила очільниця обласної лікарні Лариса Андрєєва.

За її словами, у серпні 2022 року обллікарня підписала договір про співпрацю із Інститутом серця МОЗ, гендиректором якого є Борис Тодуров. Також домовились з Національним інститутом хірургії та трансплантології імені Шалімова про можливість залучати їхніх спеціалістів для проведення трансплантації у Кропивницькому.

«На сьогоднішній день ці два договори у нас діють. І коли у нас зʼявився донор, то Борис Тодуров виїхав до нас в обласну лікарню, де і провів цю операцію. Це стало можливим завдячуючи нашим спеціалістам, які підготували донора, які правильно оформили процедуру смерті мозку та все організували», – пояснила Лариса Андрєєв.

Спеціалісти, про яких зазначила очільниця лікарні, – це лікарі, які пройшли спеціальну підготовку, навчання та стажування у відповідних спеціалізованих медзакладах. Зокрема це були навчання у Києві, а також за кордоном – у США, Польщі та країнах Балтії.

Команда кропивницьких лікарів і лікарки, які підготували операцію та взяли участь у її проведенні:

  • медичний директор – Анатолій Бондар,
  • лікарка-трансплантологиня, координаторка – Ліна Логвінова,
  • лікар-невропатолог, завідувач відділення гострих мозкових інсультів – Олександр Медвідь,
  • лікар-анестезіолог, завідувач відділення екстреної медичної допомоги, відповідальний за кондиціонування донора – Микола Цепій,
  • лікар-анестезіолог – Артем Ларіков,
  • лікар-нейрохірург, спеціаліст ультразвукової діагностики судин головного мозку та шиї – Антон Романьков.

Як відбулася операція з пересадки у Кропивницькому

За словами координаторки Ліни Логвінової, людина, якій серце пересадили, чекала на це близько року.

Безпосередньо в Кіровоградській обласній лікарні до цього вже було пʼять потенційних донорів – людей, у яких констатували смерть мозку, проте їхні рідні відмовили у тому, щоб у цих пацієнтів посмертно брали органи на донорство. Цього разу донька пацієнтки дала згоду.

“Можу сказати, що це людина з великої літери. Вона сказала: «Я хочу, щоб моя мама жила, і нехай її серце живе в іншій людині. А я буду розуміти, що вона на цьому світі». Це важливий заклик до нашого суспільства», – підкреслила трансплант-координаторка Ліна Логвінова.

Як пояснив меддиректор Анатолій Бондар, донором може стати пацієнт, у якого констатували смерть мозку. Проте ця процедура повинна бути чітко, покроково виконана із проведенням всіх необхідних процедур спеціалістами відповідного консиліуму. Після чого координаторка спілкується із родичами людини, в якої констатували смерть мозку, які дають згоду на те, щоб пацієнт став донором, або відмовляються.

Також важливим етапом є кондиціювання, тобто збереження життєздатності органів, які йдуть на трансплантацію.

Коли всі необхідні кроки були зроблені, отримані всі дозволи від МОЗ, одразу ж до Кропивницького направився Борис Тодуров та фахівці інституту імені Шалімова.

Сама операція тривала близько шести годин. За цей час відʼєднали від донорки серце та печінку. Серце пересадили киянину. Печінку спеціалісти інституту Шалімова перевезли до столиці, де підсадили її підходящому реципієнту.

Доноркою стала жінка із однієї з громад Кіровоградщини. За словами Миколи Цепія, завідувача відділенням екстреної медичної допомоги, пацієнтку доставили в комі. Вже в обллікарні зʼясували, що це кома того типу, коли врятувати людину неможливо. Тому почали процедуру констатації смерті мозку.

Після цього донька пацієнтки дала згоду на те, щоб серце і печінку матері використали для пересадки людям, які цього потребують.

“Ми будемо продовжувати працюватиу цьому напрямку. Ми прагнемо, аби в подальшому ми разом із спеціалістами цих Інститутів стали за один операційний стіл і проводили такі операції. Мої колеги пройшли серйозний відбір, аби займатися цією роботою”, – зазначила Лариса Андрєєва. 

При цьому вона зауважила, що рішення про можливість проводити такі оперативні втручання приймалося Міністерством охорони здоров’я. Вони вивчали, чи є в обллікарні відповідне обладнання та спеціалісти.

За її словами, лікарі зі столичних інститутів також приїздили із деяким власним обладнанням. Дещо із такого обладнання є і в обласній лікарні, проте фахівцям просто було зручніше працювати із власним, до якого вони звикли. Однак, певного обладнання поки що у медзакладі немає, зокрема – штучного серця.

Лариса Аедрєєва говорить, що обладнання дуже дороговартісне і його не поспішали купувати, поки все було в процесі підготовки та без практичних випадків. Так, як вже вдалося провести першу операцію із пересадки серця і надалі планують продовжувати розвивати можливості трансплантології у лікарні, то і питання забезпечення штучним серцем будуть опрацьовувати.

“Надалі триватиме кропітка робота, спрямована на забезпечення кадрового потенціалу (у штаті лікарні мають бути чотири кардіохірурги), отримання відповідного пакету медичних послуг від НСЗУ і, нарешті, отримання апарату штучного серця від МОЗ”, – зауважила очільниця обллікарні.

Також вона зазначила, що наразі ще четверо лікарів закладу проходять відповідне навчання, аби долучитися до команди фахівці, які виконуватимуть трансплантацію органів в майбутньому.

Як безпечно стати донором органів

Лариса Анрєєва говорить, що ті відмови щодо донорства після смерті мозку, які були до цього грунтувалися на необізнаності людей у цьому питанні та страхах, що ці органи будуть продані.

«Вони говорили, що ми ті органи пустимо на торгівлю. Це аж ніяк неможливо. Трансплантації робляться виключно під наглядом МОЗ, із дотримання низки процедур, дозвільних документів тощо. А органи зможуть врятувати не одне життя. Ось ця одна згода на донорство дала шанс на життя одразу двом людям», – акцентувада очільниця обллікарні.

Вже зараз дати згоду на те, що після смерті при відповідних умовах органи можуть бути пересаджені тим, кому це життєво необхідно, у Кропивницькому можна в консультативній поліклініці обласної лікарні. Для цього слід відвідати кабінет №35 поліклініки, яка розташована за адресою: Університетський проспект, 2/5.

Згода на пересадку органів після смерті не є незмінною: якщо людина передумала з певних причин, вона в будь-який момент може скасувати згоду на донорство.

Загалом на Кіровоградщині працює 12 трансплант-координаторів у пʼяти медзакладах – їхні контакти можна дізнатись за посиланням.

Раніше «Гречка» пояснювала, як відбувається процедура донорства у випадку смерті мозку, і хто не може бути донором.

Фото з першої на Кіровоградщині операції по пересадки органів. Інститут серця МОЗ України

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Приватизувати за 85,6 тисяч: в Олександрії виставили на аукціон колишнє пождепо
пожежне депо
Гамани і не тільки: які різдвяні етноподарунки можна придбати у Кропивницькому
Читайте також

У Кропивницькому буревій, який був у понеділок, 4 листопада, пошкодив притулок для тварин «Щасливий пес». Розповідаємо, які наслідки негоди та як можна допомогти притулку їх усу...

18:02, 5 Листопада, 2024

Сьогодні, 5 листопада, Олександрівська громада, що на Кіровоградщині, повідомила про загибель на фронті захисника-земляка Олександра Свистуненка....

17:38, 5 Листопада, 2024

На Кіровоградщині в орендаря відсудили майже 26 гектарів земель водного фонду. Попри те, що він 13 років фактично незаконно користувався водоймою, таке рішення орендар намагався...

17:33, 5 Листопада, 2024