Під час ворожої атаки у соцмережах розповсюджували фейк про «вибухи на АЕС»

16:40, 26 Серпня, 2024

Під час масштабної ворожої атаки дронами та ракетами по Україні 26 серпня у соцмережах розповсюджували фейк про начебто вибухи на атомних електростанціях. Як вдається так швидко розповсюдити фейк у Facebook, пояснила журналістка «Гречки» у авторській колонці.

На Кіровоградщині, як по всій Україні, о 2:26 ночі 26 серпня була оголошена повітряна тривога, яка тривала майже дев’ять годин.

За інформацією президента Володимира Зеленського, росіяни атакували регіони близько сотнею безпілотників та понад сотнею ракет різних типів.

Водночас у локальних групах у Facebook розповсюдили пости, в яких стверджувалося про начебто вибухи на Рівненській АЕС. При цьому вказується, начебто «всі деталі» події, яка насправді не сталася, «у першому коментарі». Перший же коментар веде на анонімні Telegram-канали, подекуди російськомовні.

Одним з джерел цих фейків є Facebook-групи з назвами на кшталт «Вітальні картинки», «З днем народження». Саме звідси у локальних групах Кіровоградщини зокрема перепощували пости про начебто вибухи на АЕС.

Насправді такі «вкиди» в подібних групах публікують періодично. Наприклад, у групі «Вітальні картинки» про начебто вибухи на Запорізькій АЕС публікували щонайменше 20, 22, 25 серпня.

При цьому використовували фотографії з інших катастроф. Наприклад, 26 серпня пост про начебто «вибухи» на Рівненській АЕС проілюстрували фотографією інформаційної агенції EFE. На ній насправді зображена пожежа на нафтопереробному заводі у Венесуелі, яка сталася у 2012 році.

Лайкнув картинку ШІ — репостнув фейк

Пости з повідомленнями про начебто вибухи на різних українських АЕС публікували в анонімних групах без посилання на першоджерело та без жодної конкретної інформації. 

Водночас такі повідомлення набирають десятки та сотні репостів, коментарів та лайків. Звісно, під час масштабної російської атаки по енергооб’єктах України можна зрозуміти, чому люди репостили сумнівну інформацію про вибухи. Проте чому так багато репостів у подібних повідомленнях кількаденної давності, коли масштабної атаки не було?

Якщо перевірити коментарі під постами про начебто «вибухи» на тій чи іншій АЕС, то вони не відповідають контенту. Наприклад, під однією з таких фейкових «новин» про вибухи у коментарях бажають якимось дітям «триматися» і запевняють, що їхня матуся «дивиться на них з небес».

Фейк про вибухи на АЕС
Скріншот

Якщо переглянути історію змін посту, то виявиться, що ще 19 серпня тут опублікували якусь картинку з підписом «Мама більше не з нами. Ми сироти…». 

Після того, як пост набрав репостів та коментарів, його зміст змінили на фейк про «вибухи». Відповідно зміст змінився у всіх людей, які зробили собі репост цього допису.

Таким чином на сторінках навіть ваших знайомих можуть з’явитися пости про «вибухи» чи інші фейки, про які людина навіть не здогадуватиметься. Адже, наприклад зробила репост декілька днів тому картинки з начебто «двома сиротами». Часто для такої підміни у різних анонімних групах постять дописи з картинками, згенерованими штучним інтелектом (ШІ). На цих картинках зображені військові, молодята, релігійні мотиви — все, що викликає емоцію. Підписують їх прямим закликом зробити репост, прокоментувати («побажайте нам щастя, кому не шкода») або лайкнути. 

Так вибуху на Рівненській АЕС не було?

Про надзвичайні ситуації на АЕС повідомили би насамперед на офіційних каналах президента, голови відповідної ОВА або інші компетентні органи. Якщо би зріс рівень радіації, про це також повідомили б через канали ДСНС України.

На офіційній сторінці у Facebook президент Володимир Зеленський о 12:37 опублікував відеозвернення щодо масштабної російської атаки «шахедами» та ракетами по Україні 26 серпня.

«Багато пошкоджень в енергетиці. Але всюди, де є відключення електрики, вже тривають відновлювальні роботи. Ремонтні бригади працюватимуть цілодобово. Електрику – повернемо», — зазначив він.

Про пошкодження будь-якої АЕС за час цієї атаки у повідомленні президента немає. 

Голова Рівненської ОВА Олександр Коваль повідомив про ворожу атаку на енергооб’єкт на Рівненщині, внаслідок якої без електрики тимчасово лишилися жителі у 48 населених пунктах району та частково — міста Рівне.

Про будь-які пошкодження на Рівненській АЕС нічого не сказано.

За інформацією на офіційній Facebook-сторінці Рівненської АЕС, станом на 11:22 26 серпня радіаційний фон у межах норми. Повідомлень про будь-які вибухи, пожежі немає.

Раніше «Гречка» пояснювала, чому небезпечно лайкати неперевірені дописи та як через соцмережі поширюють фейки щодо електрики в Україні.

Останні новини по темі
Як громадські активісти зі Слов’янська допомагають молоді та переселенцям на Кіровоградщині
У Кропивницькому з сімнадцятого поверху “пізанської вежі” випав чоловік 
Читайте також

Воїнів із Піщанобрідської та Рівнянської громад, що на Кіровоградщині, відзначили державними нагородами....

14:59, 14 Вересня, 2024

На Кіровоградщині викрили чоловіка, якого підозрюють в інтернет-шахрайстві. За версією слідства, він ошукував людей, які продавали свої товари на одній з онлайн-платформ....

12:44, 14 Вересня, 2024

Наталія Кришкo та Анна Буховська з Кіровоградщини пройшли телекастинг і потрапили до двадцятки учасників 14-го сезону шоу «МастерШеф» на телеканалі СТБ. Кулінарки поділилися із ...

12:30, 14 Вересня, 2024