Прийняла присягу на вірність «ЛНР»: як у Кропивницькому судять прокурорку з Луганщини

12:09, 30 Квітня, 2024

У Кропивницькому триває судовий процес за звинуваченням колишньої прокурорки з Луганщини у колабораціонізмі. Як виявилося, перед повномасштабним російським вторгненням жінка не пройшла переатестацію й мала бути звільнена. Натомість, коли розпочалася велика війна, вона та ще низка співробітників правоохоронних органів за даними обвинувачення, перейшли на службу до окупаційної влади. Склали присягу на вірність «ЛНР».

Розповідаємо як триває судовий процес у справі, докази, якими послуговується слідство і стратегію захисту.

Присяга на вірність «ЛНР»

Обвинувачена – Оксана Кудаєва з невеликого міста на Луганщині Станиця Луганська. За даними з її декларації про доходи, що оприлюднена на сайті Національного агентства із запобігання корупції, які мінімум із 2016 року Кудаєва працювала у Луганській місцевій прокуратурі №2. Наприкінці 2021 року жінка зібралась у відставку, на сайті НАЗК з’явилася її декларація перед звільненням.

А вже у квітні 2022 року, згідно з матеріалами справи, вона склала присягу на вірність «ЛНР». Українські правоохоронні органи висунули їй звинувачення у колабораціонізмі.

Судовий процес проходить у Кропивницькому, куди після повномасштабного вторгнення тимчасово переїхала Луганська обласна прокуратура, яка представляє обвинувачення.

Згідно з матеріалами справи, Оксана Кудаєва приєдналася до «прокуратури» Станично-Луганського району «ЛНР», обійняла посаду «помічника прокурора».

Доказом у справі є відео та публікації з сайтів окупаційних органів влади. На одному з роликів під назвою «Прийняття присяги співробітника органів прокуратури «ЛНР» від 1 квітня 2022 року, яке поширила «Генеральна прокуратура «ЛНР», зафіксовано шістнадцятеро людей у темно-зеленому і камуфляжному одязі російського зразка на фоні держпрапора РФ і «ЛНР». На відео звучить «гімн» невизнаної «республіки» й декілька присутніх на відео людей по черзі зачитують присягу.

На сайті ж окупаційної «прокуратури» з цим відео оприлюднене повідомлення з наступним змістом: «В освобожденном от вооруженных формирований Украины Станично-Луганском районе ЛНР приступили к выполнению возложенных функций и задач работники органов прокуратуры Луганской Народной Республики, с целью обеспечения верховенства закона, единства и укрепления законности, защиты прав и свобод человека и гражданина, а также охраняемых законом интересов общества и государства».

Як доводять провину прокурорки

Судовий процес триває у Кіровському райсуді Кропивницького за головування судді Ірини Загреби. Слухання відбуваються заочно, адже на повістки про виклик до суду, які публікувалися у виданні загальнодержавного розповсюдження «Урядовий кур’єр» обвинувачена не відреагувала, а на дзвінки, як ішлося в матеріалах справи, не відповіла.

На судові засідання прибуває адвокат з Кропивницького, якого залучили за контрактом із Центром безоплатної правової допомоги. Прокурор з Луганської обласної прокуратури, який представляє обвинувачення, участь в процесі бере в онлайн-режимі, адже нині його прокуратура переїхала у Дніпропетровську область.

На одному з судових засідань суддя заслухала свідка Євгена Шуліку, котрий нині працює у прокуратурі на Харківщині. 

— З 15 березня 2021 року я працював у Станично-Луганському відділі Щастинської окружної прокуратури Луганської області. Оксана Кудаєва тоді ще ходила на роботу, але наскільки мені відомо, вона не склала тестування під час переатестації, — розповів Шуліка.  

— Що вам відомо про співпрацю Кудаєвої з окупаційною владою?, — почав допит Денис Бєлоусов, прокурор Луганської облпрокуратури.

— Коли розпочалася повномасштабна російська агресія я поїхав з родиною у Дніпро. Що сталося з Кудаєвою на той момент я не знав. Але під час моніторингу соцмереж та сайтів по роботі, побачив відео в акаунті «Прокуратури «ЛНР». Ще була публікація, де люди в камуфляжній формі слухають «гімн» та приймають присягу «ЛНР», — розповів колишній колега обвинуваченої.

— Чи можете описати Кудаєву?, — уточнила суддя Ірина Загреба.

— Вона невисока, в окулярах, років 30-35, русоволоса, — відповів свідок.

— Чи під час роботи вона висловлювала підтримку «ЛНР», — продовжив прокурор.

— Я з нею близько не спілкувався. Ніяких висловлювань таких від неї не чув. Наскільки знаю, вона не пройшла переатестацію. Можливо, через це…, — відповів Шуліка.

— Крім цієї публікації, чи ще є якісь факти, що вона там працює? Може, це був монтаж, — долучився до допиту адвокат Віталій Мельниченко.

— Я побачив лише цю публікацію та зберіг. Це було як доказ для кримінальних проваджень щодо інших людей на цьому відео.

Ще одна колишня колега Оксани Кудаєвої Юлія Підвисоцька на суді 18 квітня 2024 року розповіла, що до жовтня 2021 року працювала з обвинуваченою в Луганській місцевій прокуратурі №2. З її слів, після повномасштабного вторгнення Росії евакуювалася зі Станиці Луганської, а згодом натрапила на відео «прокуратури ЛНР» та впізнала на ньому Кудаєву.

Також у цій справі проводилась портретознавча експертиза, яка мала довести, чи спростувати, що на згаданому відео саме обвинувачена. Втім експерт не зміг провести експертизу через неналежну якість ролика. Адвокат обвинуваченої клопотав про допит цього експерта.

На одному з засідань суд заслухав експерта з Експертного підрозділу СБУ у Донецькій і Луганській областях. Посадовець розповів, що якість відео не дозволила провести експертизу.

— Це не вдалося зробити, бо обличчя  займає менш як 7% від всього зображення файлу. Крім цього при збільшенні відео, якість зображення робилась гірша. Різкість погіршилась, якість нечітка. Я визнав, що відео не придатне для ідентифікації особи, — сказав експерт.

— Тобто це свідчить лише про те, що відео не підходить, а не те, що це не та людина?, — уточнив прокурор.

— Так, через технічну якість немає можливості провести ідентифікацію особи, — відповів експерт.

У справі мають допитати ще кількох свідків та перейти до стадії судових дебатів. Певний час була проблема з судовим оповіщенням про виклик свідків до суду і засідання відтерміновувалися. Проте як зазначила на одному з останніх засідань суддя Ірина Загреба, нині ситуація покращилась і свідкам вдалося надіслати запрошення. Тож справа рухається до вироку.

Що ж до «успіхів» окупаційної прокуратури «ЛНР», під керівництво якої за версією обвинувачення пішла працювати колишня українська прокурорка, то за останніми оновленнями на її сайті відомо про переслідування українських громадян.

Наприклад, в одній з публікацій вказано про засудження мешканки Луганщини до 15 років позбавлення волі та конфіскацію майна за «державну зраду». Окупанти звинуватили жінку в співпраці з головним управлінням розвідки України та підбурюванні до такої взаємодії свого сина, який служив у «народній міліції». За період 2020-2021 роки окупаційна «прокуратура» похвалилася затриманням як мінімум 40 громадян за статтями про шпіонаж та держзраду.

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створеної у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle. 

Подякуй автору!

Сподобалась стаття - можеш подякувати автору гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

На Кіровоградщині «Земельний банк» повторно виставив на аукціон свою найбільшу ділянку площею майже 4000 гектарів....

17:21, 18 Січня, 2025

На Одещині прикордонники затримали трьох чоловіків, які незаконно намагалися перетнути кордон. Серед них був житель Кіровоградщини....

16:34, 18 Січня, 2025

Петрівська громада, що на Кіровоградщині, сповістила про загибель на фронті захисника-земляка Андрія Бакуна....

16:22, 18 Січня, 2025