«Разом з колегами поліпшуватиму медійну складову у війську» – засновник “Гречки”, який вже п’ять років у ЗСУ

09:38, 06 Червня, 2024

До Дня журналіста, який відзначають 6 червня, “Гречка” публікує розмову із колегою, нашим засновником і вже 5 років як військовослужбовцем ЗСУ, Валерієм Лебедем про те, як він вирішив служити та чим корисні журналісти у війську.

Розкажи як ти взагалі вирішив прийти в журналістку

– На другому курсі через громадський рух. Тоді в місті активно працювали організації “Молодий рух”, “Альтруїст”, “Просвіта” та інші, де я брав активну участь.  У нас були люди, які допомагали нам, студентам,  фактично знайти себе в цьому житті, розкривали горизонти, так би мовити. Я навчався у технічному університеті, але мав більше схильність до гуманітарних наук.  Одного разу мені запропонували написати доповідь на конференцію. Я написав. Доповідь сподобалась, але на конференцію її не взяли. Проте  керівниця організації відзначила, що у мене непогано виходить писати і слід продовжувати це робити. Так я потрапив на невеличке стажування до “Вечірньої газети”, де мені пояснювали основи газетної журналістики, зрештою дописував у «Студентський вісник». На п’ятому курсі я вже почав працювати оператором на телебаченні та паралельно брав участь у виданні першої молодіжної газети Кропивницького (тоді Кіровограда, – авт.) «Стріха».

Телеоператором на телебаченні я пропрацював десять років. Окрім місцевих “тєліків”, працював на фрилансі у низці всеукраїнських медіа.

У 2008 році у місті активно діяв громадський рух “Не будь байдужим”, який проводив купу заходів, про які не було кому писати, тоді у нашому місті  журналістика була трохи “лінива”. А інтернет-простір представлено лише кількома інформаційними порталами. Так з’явилася ідея створити власний сайт – нашої ГО, щоб писати про культурне життя міста. Тоді і зʼявилась “Гречка”.

Як сталось так, що у 2019 році ти потрапив в армію?

– Вперше опинитись в ЗСУ я міг ще у 2014 році. Тоді прийшов уточнити свої дані у ТЦК і за 20 хвилин вже пройшов медкомісію і стояв у кабінеті майора, який займався розподілом мобілізованих. Він сам був мобілізованим працівником міськради і одразу впізнав мене. Спитав чи я маю досвід служби в ЗСУ і коли дізнався, що ні, запропонував продовжити працювати на інформаційному фронті, а долучитись до війська вже у разі загальної мобілізації. Я погодився. Проте добровільно прийшов до армії вже за 5 років

Загалом за життя я брав активну участь у декількох значущих для України “двіжухах”: акція “Україна без Кучми”, “Помаранчевій революції”, “Революції Гідності”. Звісно я намагався поєднувати громадянську позицію і журналістику. З  2014 року, коли почалась війна, яку тоді називали АТО, як журналіст, почав висвітлювати події пов’язані з війною тому, що це торкнулося кожного українця. На сторінках “Гречки” ми писали про 3 полк, 57 бригаду і всі батальйони, що її формували та були, так би мовити, родом з Кропивницького. Там служить дуже багато людей з Кіровоградщини, тож я активно писав репортажі.

-Які ще події від початку стали знаковими?
Перш за все – це велика кількість якісних тренінгів, що вчили як висвітлювати війну. Це було зовсім нове для української журналістики і зокрема для мене. ІРРП, ІМІ та інші організації допомогли з якісним навчанням. Участь у різних проєктах, зокрема важливою була поїздка у Сєвєродонецьк і Рубіжне з «Телекритикою», де ми записували людей, які побували в полоні. Регулярні відрядження з волонтерами в усі куточки Донбасу, знайомство з добровольцями з 8 батальйона УДА і їх легендарним командиром Червнем. Побував у Волновасі, Соледарі, Широкіному, Маріуполі, Авдіївці та інших важливих місцях і містах. Знімав і писав про тих, хто захищав і продовжує захищати Україну.

робота 17-го батальйону ТРО на околицях Дзержинська( Торецька), лютий 2015 року

– Як давно знімаєш 3 полк?

Загалом полк знімаю десь з 2010 року, в той час на обласному телебаченні виходила щотижнева програма «Полігон» про військо. Тоді ж для підсумкової програми новин «5 каналу» робили великий сюжет про цю ж військову частину. На той час у ній найбільше хотіли служити строковики. У 2015 році брав участь у підготовці книги “АД – 242” присвяченій Донецькому аеропорту. Тоді почав активніше співпрацювати з полком, знімати їм відео на волонтерських засадах, а згодом створив сайт і неофіційну сторінку у Фейсбуці, яка згодом стала офіційною.

Станом на 2019 рік я вже не міг приділяти достатньо часу “Гречці” як редактор, та і загалом відчував, що дещо вигорів у журналістиці.  Треба було щось вирішувати. Мені запропонували підписати контракт і я погодився. Щоправда, спершу думав, що він буде на рік. Проте виявилось, що на три, а по факту в армії я вже 6-й рік.

За три роки свого контракту вже скучив з журналістикою і зрозумів, що себе там не вичерпав, можу працювати й бути корисним. У травні 2022 року контракт підходив до закінчення і я планував повернутись. Але склалось інакше.

–  Що б хотілось покращити у свої нинішній роботі?

 Важливо, що  є висококласні фахівці, які могли б у нас служити й вони самі зацікавлені у цьому.  Це дозволило б нам працювати якісніше. Адже певною мірою ми займаємось просвітництвом: фактично роз’яснюємо людям як відбувається служба, що роблять наші військовослужбовці, що це дуже круто захищати свою Батьківщину  поруч з воїнами, які знають як це робити.

–  Як робочі моменти за п’ять років у пресслужбі запам’ятались чи вразили?

–  Перш за все це спілкування з багатьма дуже крутими хлопцями, які служать в полку. Є такі, з якими постійно перетинаюся як на зйомках, так і під час їх роботи. Мав змогу бачити їх на навчаннях, в житті та в роботі. І вони однаково класні всюди.  

Яскраве враження по роботі у пресслужбі  – це крайня велика зйомка з Ukrainer, які знімали про полк відео для проєкту “Підрозділи перемоги”. У них певно вийшов найґрунтовніший фільм про нашу частину. Над цим фільмом ми працювали у  Кіровоградській, Донецькій, Дніпропетровський, Запорізькій та інших областях. Для себе як журналіст, я побачив багато цікавого в їх роботі, так само – дуже задоволений результатом.

знімальна група "UKRAЇNER" під час зйомок фільму "Підрозділи перемоги", осінь 2023 року
Знімальна група “UKRAЇNER” під час зйомок фільму “Підрозділи перемоги”, осінь 2023 року

Серед моїх зйомок знаковим було відрядження в Авдіївку.  Мені здається у фільмі, що вийшов у результаті, вдалось дещо розповісти про  життя на передовій. Не тільки екшн і вибухи, а й побут.

–  Ким ти себе відчуваєш все-таки журналістом чи військовим?

–  Загалом мій батько, дядько, дід, двоюрідний брат – чинні військові або у відставці.   Сам вже маю пʼять років вислуги. Але насправді журналістика – це професія, у якій я себе знайшов, тож і лишаюсь журналістом. І відчуваю себе більше журналістом,  але військовим – “мілітаризованим”. Мені здається, що зараз всі чоловіки мають бути у війську. Якщо люди мають якісь навички та вміння корисні армії, то їх слід використовувати за призначенням.  

Наразі планую продовжувати службу в ЗСУ, разом з колегами поліпшувати медійну складову у війську, та всебічно розвивати її. Також хочу подякувати колегам, які щоденно працюють на журналістському фронті. Ваша робота, можливо, не надто помітна для пересічного українця, проте є надзвичайно потрібною і важливою, а особливо під час війни. То ж успіхів і наснаги вам і щирі вітання з професійним святом. Разом переможемо!

інформаційний порта "Гречка" Кропивницький редакція
Команда “Гречки” станом на червень 2024

Фото Валерія Лебідя, фото редакції – Валентина Онищенко

Останні новини по темі
Розвивати молодіжну політику: у Кропивницькому наприкінці літа планують відкрити простір для молоді
Роман Червінський на суді
Інформація космічного агентства і свідок: у справі Червінського представили нові докази
Читайте також

У Кропивницькому вчора, 23 червня, помер вуличний музикант Олександр Будницький. На місце, де він виступав з гітарою, містяни приносять живі квіти....

16:43, 24 Червня, 2024

На Кіровоградщині три громади повідомили про загибель воїнів-земляків.

16:38, 24 Червня, 2024

У Кропивницькому відбудеться зустріч соціальних підприємців області. Під час зустрічі будуть представлені реальні історії трансформації волонтерських центрів у соціальні підприє...

15:48, 24 Червня, 2024