Інформація космічного агентства і свідок: у справі Червінського представили нові докази

У середу, 5 червня, у Кіровоградському райсуді продовжили засідання по обвинуваченню контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень у справі, пов’язаній із обстрілом аеродрому “Канатове” у 2022 році.
Роман Червінський звернувся до суддів і у кількагодинній промові навів докази на його думку необґрунтованості звинувачень. Також у суді допитали безпосереднього свідка, який брав участь у спецоперації.
Чому Роман Червінський більше року за ґратами?
Нагадаємо, що Романа Червінського обвинувачують, що він начебто не погодив зі Службою безпеки України дії під час спецоперації з вербування російського пілота, який мав пригнати російський літак в Україну. Слідство пов’язує це обвинувачення з обстрілом аеродрому «Канатове» у Кропивницькому районі, який росіяни здійснили 23 липня 2022 року. Тоді внаслідок обстрілу загинули троє людей, 19 зазнали поранень.
Сам Роман Червінський стверджує, що спецоперацію проводило власне СБУ, а до нього звернулися як до контррозвідника на останньому етапі.
Підозру контррозвіднику оголосили у квітні 2023 року, через 9 місяців після ворожого ракетного обстрілу по аеродрому. З того часу, тобто вже більше року, Роман Червінський перебуває під арештом без права застави: спочатку у київському СІЗО, а тепер — у Кропивницькому слідчому ізоляторі.
Під час одного із засідань про готовність взяти на поруки Романа Червінського оголосили десятки людей у залі суду і написали відповідні заяви. Його адвокат Костянтин Глоба заявив про готовність внести 2 мільйони гривень застави.
Проте запобіжний захід на час суду Роману Червінському так і не змінили.
Що Червінський розповів суддям
У середу, 5 червня, у залі Кіровоградського районного суду продовжили розгляд справи з обвинувачення контррозвідника Романа Червінського у перевищенні повноважень, що призвело до тяжких наслідків. Справу розглядають колегія суддів: Ігор Гершкул, Ірина Бойко та Олександр Квітка.
У справі заявлені 17 потерпілих, проте на це засідання прийшов один та представники ще декількох з них.
Роман Червінський зазначив, що службове розслідування показало, що постраждалі самі винні в ушкодженнях і травмах, яких зазнали. Адже перед обстрілом була оголошена повітряна тривога, і всі присутні на аеродромі мали пройти в укриття. Постраждали ж ті, хто в укриття не пішов.
«Службове розслідування є, але його у справі немає. І результатів його прокурори до справи не додали, проте заявили 17 потерпілих. Як же так?» — обурився обвинувачений.
За словами контррозвідника, він кілька разів клопотав про одночасний допит з представником СБУ, який був у складі робочої групи. Проте прокурор відповідав на це відмовою.
Роман Червінський зачитав показання свідків у цій справі, які підтверджують, що СБУ знало про всі ктапи спецоперації.
Сторона захисту підкреслила, що справа є політичним замовленням.
«Прокурори за співучасті суддів зривали апеляційні скарги: три досі не розглянули, судді заявляли самовідводи тощо. Це свідчить про те, що справа є політично вмотивованою», — заявив адвокат обвинуваченого Віктор Василюк.
Він підкреслив, що такі операції, як вербування російського пілота і переманювання російського літака на територію України, не можуть проводитися одноосібно. Ця проводилася групою і керувалася зокрема і Головнокомандувачем.
«Червінський не керував операцією, не зосереджував людей на “Канатовому” — тим паче, що й “Канатове” не було визначене як аеродром для російського літака. Російський обстріл не пов’язаний із цією спецоперацією. В той день росіяни обстріляли ще Одещину, Миколаївщину ракетами: чого в цьому ще не звинуватять Романа Червінського?», — додав адвокат.
Захисник клопотав про те, щоб Роману Червінському змінили запобіжний захід на поруки.
Після вимушеної перерви через повітряну тривогу засідання продовжили.
«Якби ми отримали літак, їхню систему “свій–чужий“, то росіянам довелося б переробляти всю систему ППО, ми б могли залітати на їхню територію. А прокурор мені в підозрі написав, що переманити російський літак — це начебто мій злочинний задум», — пояснив Роман Червінський.
Виступ Романа Червінського тривав понад дві години, протягом яких контррозвідник розповідав, як проводилася операція, відслідкував, як змінювалися показання одних і тих самих свідків протягом розслідування.
«Ось вам докази, що слідство чинить тиск на свідків. Але під арештом тримають більше року мене, а не їх, начебто для того, щоб я не вплинув на свідків», — акцентував він.
За матеріалами справи, Романа Червінського обвинувачують у тому, що він не узгодив з Головним управлінням розвідки повідомлення росіянам про зосередження військ на Канатовому у той день.
«Тобто якби я сказав росіянам про зосередження, але повідомив про це ГУР, то це був би не злочин?! І сенсу мені начебто спонукати обстріл, і самому туди ж їхати?», — підкреслив обвинувачений.
Він зачитав покази 26 людей з матеріалів справи, які були (або мали б бути) на аеродромі “Канатове” 23 липня 2022 року, в день обстрілу російськими ракетами. З їхніх свідчень випливає, що наказу зосередитися на аеродромі не було, ніхто не казав не спускатися в укриття.
Серед показань є ті, що належать 17 постраждалим внаслідок того російського обстрілу. Один, наприклад, спав в укритті, потім прокинувся і вийшов забрати куртку з машини під час повітряної тривоги.
«Тут в показаннях немає, що він літак якийсь пішов зустрічати. І він, й інші кажуть, що жодних наказів від мене не отримували. То як вони можуть бути постраждалими внаслідок якихось моїх дій?», — резюмував Роман Червінський.
І запитав, які він зробив злочинні дії, або суспільно небезпечні, щоб до нього вже більше року застосовували найсуворіший запобіжний захід: утримання під вартою без альтернативи застави.
Нові докази: свідок та російська розвідка
Українське космічне агентство на адвокатський запит надало перелік російських засобів, які проводили розвідку у липні 2022 року в районі аеродрому. Про це повідомила сторона захисту.
Весь перелік цих російських розвідувальних засобів, за словами адвоката Андрія Йосипова, зайняв шість аркушів.
«Техніка тоді стояла на одному місці на аеродромі два місяці, з травня. Тож росіяни могли це бачити і знати про неї», — вказав він.
Сторона захисту подала клопотання про надання часу на допит у судовій залі свідка — безпосереднього командира Романа Червінського на той час, коли проводилася спецоперація.
Сторона обвинувачення запропонувала зробити допит у закритому судовому засіданні.
«Я особисто працював з цим свідком, і у мене чотири питання, які не стосуються грифу “секретно”», — запевнив адвокат Костянтин Глоба.
Колегія суддів допит свідка дозволила, проте у закритому режимі. Всім слухачам і журналістам довелося покинути залу на час допиту.
Свідок надавав покази протягом двох годин.
За словами адвокатів Романа Червінського, свідок зазначив, що над операцією працювали сперцпризначенці, військові оперативного командування «Центр» та Служба безпеки України, а про хід операції звітували тодішньому Головнокомадувачу Валерію Залужному.
«Свідок на питання судді, чи міг Червінський передати інформацію росіянам, просто розсміявся і сказав, що точно ні», — додав адвокат Віктор Василюк.
У засіданні оголосили перерву до 6 червня.