Сортувати відходи з подвійною користю: як у Кропивницькому вторсировина допомагає армії
У цивілізованому світі давно сортують відходи, даючи їм або друге життя, або здають на переробку і отримують з цього гроші. Те, що раніше зазвичай викидали у смітник, українці навчились переробляти на потреби армії.
Наприклад, у Кропивницькому волонтери збирають вторинну сировину, яку можна використати при виготовленні необхідних для військових приладів та засобів. Також містяни сортують сміття, і виручені гроші направляють на потреби армії. Як це відбувається і куди можна здавати те, що спершу могли відправити до смітника, дізнавалася “Гречка”.
Кирки і лопати з автомобільних ресор
Окрім того, у Кропивницькому та області навчились виготовляти з автомобільних ресор лопати та кирки, які стають в нагоді військовим на фронті. Ресори – це частина підвіски між віссю і кузовом машини, вагона та іншого транспорту, яка призначена для пом’якшення ударів під час їзди.
Волонтерка Тетяна Сила ще від початку військової агресії росії проти України відкрила у Кропивницькому волонтерський центр “Разом ми сила”. В ньому вона акумулює допомогу від громадян, і у співпраці з іншими місцевими волонтерами передає її військовим.
Наприклад, ті ж автомобільні ресори можна приносити у її волонтерський центр у Кропивницькому. Вона ж передає їх волонтеру Сергію із Новоархангельська, який власноруч виготовляє з них кирки і лопати. Потім разом з іншою допомогою відвозить військовим на фронт.
Також волонтерка оголосила про збір кульок від старих підшипників. Їх вона передає волонтерам в області, як виготовляють з них запчастини до вибухових пристроїв, які потрібні захисникам для виконання бойових завдань.
Куди віддати старі ресори і підшипники у Кропивницькому:
Здати старі ресори, кульки від підшипників можна у штабі ГО «Разом ми сила» у Кропивницькому за адресою: проспект Університетський, 27 (приміщення колишньої стоматполіклініки).
Контактний номер телефону:
- 099-042-52-74 (Тетяна);
- 093-904-10-48 (Анастасія;
- 095-790-76-28 (Валентина).
Акумулятор з електронної сигарети – на FPV дрон
У Кропивницькому, як і в багатьох інших містах, волонтери просять приносити акумулятори з одноразових електронних сигарет. Як виявилося, їх використовують для виготовлення і ремонту FPV дронів.
Корпуси “одноразок” також повторно використовується: їх збирають, а потім відправляють з Кропивницького в одеський переробний центр “Рекаст пластик”. Ця спільнота знайшла можливість переробляти неліквід і виготовляти з нього лавки.
Про те, як три тонни пластику перетворили на лавки і не тільки читайте тут.
Здати використані електронні сигарети у Кропивницькому можна:
- написавши активістці Алісі Остроуховій;
- написавши на сторінку “Кроп без сміття”;
- у штаб ГО «Разом ми сила» у Кропивницькому за адресою: проспект Університетський, 27 (приміщення колишньої стоматполіклініки).
- Контактні номери: 099-042-52-74 (Тетяна), 093-904-10-48 (Анастасія), 095-790-76-28 (Валентина).
Також пункти збору використаних “електронок” є в магазинах мережі “Розетка” та у місцевих вейпшопах.
Бляшанки з-під консерв на окопні свічки
Жерстяні баночки від консервів використовують для окопних свічок. За словами волонтерів, найкраще підходять баночки від консервованого горошка і кукурудзи діаметром 8-10 сантиметрів, 8 см висотою. Звісно, перед тим, як нести їх волонтерам, варто їх ретельно вимити.
Куди віднести бляшанки у Кропивницькому
У Кропивницькому бляшанки від консерв можна віднести волонтерці Тетяні Силі, а вона передає їх волонтеру на селище Нове, який виготовляює окопні свічки.
- Приносити можна по буднях з 10:00 до 16:00 у штаб ГО «Разом ми сила» у Кропивницькому за адресою: проспект Університетський, 27 (приміщення колишньої стоматполіклініки).
- Контактний номер телефону: 099-042-52-74 (Тетяна), 093-904-10-48 (Анастасія), 095-790-76-28 (Валентина).
- Райцентр, за магазином “Копилка”, ряд модульних спорудвулиця Дарвіна, 29а.
- магазин “Медтехніка”, вулиця Незалежності, 20.
Також у Кропивницькому здати бляшанки для окопних свічок можна в Музеї мистецтв. Місцеві жінки виготовляють свічки в місті і в Новомиргородській громаді.
“Там волонтери налагодили своєрідне виробництво окопних свічок. Звідти вони відправляють свої вироби військовим по різним локаціям”, – зазначила наукова співробітниця Музею мистецтв Ірина Лягул.
- Приносити можна по буднях з 10:00 до 17:00 в Музей мистецтв по вулиці Велика Перспективна 60, (напроти Сільпо).
Горіхові шкаралупи для окопних свічок
Шкаралупи від грецьких горіхів кропивничани використовують для окопних свічок. Їх засипають у жерстяні бляшанки, заливають воском – по тій самій методиці, як і картон. За словами волонтерів, шкаралупи, на відміну від картону, довше горять, дають більше тепла.
Куди віднести горіхові шкаралупи у Кропивницькому
- Приносити можна по будня з 10:00 до 16:00 у штаб ГО «Разом ми сила» у Кропивницькому за адресою: проспект Університетський, 27 (приміщення колишньої стоматполіклініки).
- Контактний номер телефону: 099-042-52-74 (Тетяна), 093-904-10-48 (Анастасія), 095-790-76-28 (Валентина).
Затискачі для пакування
Затискачі, які використовують у різноманітному пакуванні – наприклад, для зберігання хліба чи булок у пластикових пакетах – також не варто викидати у смітник. Їх ще називають фіксаторами.
Виявляється, їх використовують для різних приладів, які потрібні військовим – навіть для безпілотників.
Де здати затискачі від пакування у Кропивницькому:
У Кропивницькому такі зажими збирає волонтерка Світлана Чередніченко.
Здати зажими від хлібу можна, написавши їй повідомлення у Фейсбуці.
Упаковки дойпак – на багаторазові грілки для військових
Дойпаки – це упаковки для харчових продуктів. В Україні в них часто продають, наприклад, майонези та кетчупи, інші соуси. Вони є пластиковими, м’якими і водонепроникними, із кришечкою, що закручуються.
Та волонтери в Україні вигадали, як їх можна також направити на потреби армії. Форма дойпаків виявилася зручною, щоб з них робити грілки, які необхідні захисникам і захисницям у холодну пору.
Куди віднести упаковки у Кропивницькому
Збором упаковок від майонезу, кетчупу у Кропивницькому займається Наталія Ковальчук. Ці упаковки повторно використовують для виготовлення грілок для військових.
А про те, як молодь Кіровоградщини долучилась до проєкту “Даруй тепло” та навчилась виготовляти “гарячий лід” можна прочитати тут.
У Кропивницькому зібрати і віднести подібні упаковки можна до кропивничанки Наталії Ковальчук.
- Контактний номер телефону: 095-734-58-52 (Наталія Ковальчук).
Вторсировина = гроші на ЗСУ
У коментарі “Гречці” кропивницька активістка Аліса Остроухова зазначила, що цієї суботи, 27 січня, в альтернативній школі “Крок” відбулося щомісячне сортування вторсировини. Пластик відправили на переробку, виручені гроші з нього йдуть на збір меблів для укриттів.
Виручені гроші за здачу макулатури, пляшок та алюмінію додали до збору на безпілотник для земляків-захисників.
“Це не тільки можливість менше шкодити навколишньому середовищу, а й зібрати гроші. Суми не прям великі, проте їх також можна направити на потреби наших воїнів і воїнок. І це може робити кожен”, – зазначила вона.
Кришечки
За словами активістки Аліси Остроухової, ще у 2014 році серед українців, і кропивничан зокрема, доволі поширеною була акція “кришечки на протези”.
“90% мої знайомих думали, що саме з кришечок і будуть виготовляти протези військовим. Насправді ж кришечки здають на переробку, а за виручені гроші купують протези, безпілотники, продукти для виготовлення сухпайків”, – пояснила вона.
Аліса Остроухова разом зі своєю подругою Альона Гліністою започаткували у місті традицію суботників, на які регулярно виходять з 2023 року. Під час суботників вони разом з іншими містянами прибирають різні куточки міста.
“Під час прибирань ми також знаходимо багато кришечок. Я їх збираю, вдома відмиваю і відправляю на переробку. Також я встановила своєрідний контейнер для збору кришечок в своєму та сусідніх під’їздах. Щомісяця вдається зібрати близько 15-30 кілограмів кришечок”, – додала волонтерка.
За її словами, отримані за здачу вторсировини (макулатури, алюмінію, ПЕТ-упаковок, пухирчастої плівки) гроші волонтери у Кропивницькому передають мітингувальникам, які збираються щосуботи з мирною акцією “Гроші на ЗСУ”. Так ці гроші допомагають зібрати необхідну суму на безпілотник для земляків.
Тож здати вторсировину у відповідні пункти прийому може кожен і кожна з нас – і так само долучитися до збереження природи. А гроші, отримані при цьому, направити на той збір, якому довіряєте.
Окремо у Кропивницькому можна здати пластикові кришечки. У місті є щонайменше два пункти, де волонтери приймають кришечки і самі їх відправляють на переробку, і гроші від цього направляють до Сил Оборони.
Куди здавати кришечки у Кропивницькому
У Кропивницькому кришечки можна здати щонайменше у такі пункти збору:
- штаб “Разом ми сила” (проспект Університетський, 27);
- безстрокова акція “Кришечки, здавайтесь” у Гончаренко-центрі (вулиця Велика Перспективна, 4а);
- приносити можна по буднях з 10:00 до 17:00 в Музей мистецтв по вулиці Велика Перспективна 60, (напроти Сільпо);
- супермаркет “Варто” по вулиці Полтавській;
- студія квітів “Амелі”, вулиця В’ячеслава Чорновола, 44;
- ліцей імені Шевченка, вулиця В’ячеслава Чорновола, 15;
- Школа англійської мови “WOW English”, вулиця Пашутинська, 47.
Також пункти збору розташовані по місцевих школах і організаціях.
Волонтерка Тетяна Сила, яка заснувала штаб по проспекту Университетскому, за гроші, виручені із переробки кришечок купує флісову тканину для пошиття балаклав, сухофрукти на смаколики для військових, тканину на маскувальні сітки та ремонтує автівки захисникам.
Також освітньо-культурний центр “Гончаренко” на чолі з Вікторією Талашкевич організували безстрокову акцію “Кришечки здавайтесь” на підтримку громадської організації “Добромир”. Ця організація об’єднала у Кропивницькому небайдужих людей, а також дитячу кухню, які виготовляють сухі супи, борщі та інші смачні суміші для військових.
Волотери уточнюють, що вже зібрали 3538 кілограмів, а з переробки отримали 35 380 гривень.
Про те, як одинадцятирічний школяр із США Джаспер Курант організував благодійний ярмарок зібрав тисячу доларів для кропивницьких волонтерів організації «Добромир» читайте тут.
Волонтери здають кришечки на переробку і за виручені гроші купують все необхідне для виготовлення сухпайків. Згідно з інформацією їхньої сторінки, за кожен 1кілограм кришечок вони отримують 10 гривень.
Пластмасова тара
Пластмасову тару від ліків, вітамінів, засобів гігієни можна приносити в Музей мистецтв. Баночки потрібні під лікувальні суміші.
- Приносити можна по буднях з 10:00 до 17:00 в Музей мистецтв по вулиці Велика Перспективна 60, (напроти Сільпо).
Скляні банки
Скляні банки потрібні для приготування вітамінних сумішей для захисників і захисниць. Окрім того, їх загалом використовують для приготування консервації.
Банки об’ємом 0,5 літра можна приносити кропивничанці Оксані.
- Контактний номер телефону: 099-649-84-93 (Оксана)
- штаб “Разом ми сила” (проспект Університетський, 27);
Одяг
Зайвий одяг в доброму стані (дитячий, чоловічий, жіночий) можна приносити в Музей мистецтв. Там збирають і сортують одяг для благодійної ярмарки-барахолки, а також віддають в Банк речей.
“Якщо одяг в доброму стані, наші співробітники адресно допомагають вимушеним переселенцям і потребуючим. Незадовільний, його пускаємо на плетіння маскувальних сіток. В попиті одяг чорного та білого кольорів”, – зазначила наукова співробітниця Музею мистецтв Ірина Лягул.
- по буднях з 10:00 до 17:00 в Музей мистецтв по вулиці Велика Перспективна 60, (напроти Сільпо).
Речі можна приносити у вівторок і четвер з 13:00 до 15:00 у “Банк речей”:
- Телефон: 0953070430
- Адреса: вулиця Полтавська, 81.
Цей список не є вичерпним. Якщо ви знаєте як в місті переробляють вторсировину і куди її можна здавати, повідомте про це нам на пошту gre4ka.info@ukr.net.
Ми додамо інформацію до даного списку.
Нагадаємо, раніше “Гречка” писала про те, як у Кропивницькому група підлітків створила екологічний проєкт Green Line Krop. Як їм вдається об’єднувати містян для спільних прибирань у місті і як вони використовують досвід інших країн у розвитку екоруху у Кропивницькому читайте за лінком.
Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею