Як долучатися до відновлення України: історії молодих жінок Кіровоградщини

09:37, 28 Березня, 2024
ПАРТНЕРСЬКА ПУБЛІКАЦІЯ

Останні 10 років жінки в Україні не лише борються з можливими стереотипами щодо себе, а й всіляко наближають перемогу України. Ми зібрали історії активних жінок Кіровоградщини, які словом і ділом працюють над відновленням України.  

Участь молодих жінок у відбудові країни 

Згідно з дослідженням аналітичного центру Cedos, серед ключових випробувань молоді внаслідок війни — зниження або втрата доходу, погіршення психічного здоров’я, розлука з сім’єю, переміщення в інші населені пункти, смерть близьких, пошкодження житла тощо. Молоді люди схильні переживати такі життєві події більш болісно. Зокрема й молоді жінки та дівчата, які й досі стикаються з дискримінацією через свій вік, стать чи досвід. 

Водночас активна участь молодих жінок у громадському та політичному житті допомагає приймати рішення, які враховують інтереси різних груп. Це робить наше суспільство кращим місцем, де рівність і справедливість важливі. На цьому наголошує і Резолюція ООН 1325 «Жінки. Мир. Безпека». У 2020-му вона лягла в основу Національного плану дій на період до 2025 року.

«Щоб громада мала змогу залучити молодих жінок до суспільних процесів, слід іти туди, де вони є. Навчальні заклади, заклади позашкільної освіти, бібліотеки, шукати, де ця молодь збирається. І коли вони вже поінформовані, що така можливість є, наприклад, на рівні громади, тоді вже можна залучати їх до цієї роботи», — розповідає Марія Дмитрієва, гендерна експертка центру «Розвиток демократії» і тренерка з прав жінок.  

Активність жінок Кіровоградщини

ГО «Терне берша» займається розвитком молоді у Пантаївській громаді Кіровоградської області. В команді організації переважають саме дівчата, каже її керівник Костянтин Мусенко.

«Активна молодь у селі — це скарб, яким ми володіємо. Ми зібрали всіх тих, кому не байдуже майбутнє громади навколо нашої місії. Ми практикуємо різні варіації залучення молоді. Інколи це просто виконавські функції тієї чи іншої ініціативи, інколи — безпосередня розробка ними ініціатив та планування проєктів. Взагалі, у нас в організації майже завжди переважали дівчата. На початках роботи вони займалися організацією заходів дозвільного характеру — Дні селища, День захисту дітей тощо. Зараз ми реалізовуємо проєкт від Українського жіночого фонду — створення безбар’єрного гінекологічного кабінету. Моє завдання — лише проадмініструвати проєкт. Всім решта [комунікацією з партнерами, закупівлями та контролем роботи підрядників – ред.] займаються наші дівчата», – ділиться Костянтин

Учасниці навчальної сесії з проєктного менеджменту від ГО «Терне берша»

Фото з Facebook-сторінки організації 

Нині «Терне берша» також утілює проєкт  «Зміни громаду — створи молодіжну раду!». В його межах молодь, зокрема і молоді жінки, за допомогою молодіжної ради зможуть покращити життя громади.


Наприклад, так, як це робить БФ «Полк Святослава Хороброго». До літа 2023-го команда фонду допомагала військовим самостійно. Опісля долучилася до роботи Молодіжної ради Кіровоградщини. З нею організовувала і брала участь у молодіжних заходах, де збирали кошти для військових, формували патріотичну свідомість молоді. 

Фонд очолює активістка Яна Пшеніцина. «Громадська діяльність мене цікавила ще зі студентських часів. В нас була активна група студентів, і ми постійно долучалися до якихось ініціатив – це і моніторинг під час виборів, робота з місцевою ГО “ФРІ” та різними місцевими рухами, випускали студентські газети», — каже Яна. Пізніше вона зацікавилася політикою, адже була впевнена: якщо тебе щось не влаштовує, починай змінювати ситуацію навколо себе, щоб мати змогу впливати на своє життя та життя громади. Так вперше у 2010 році вона спробувала свої сили під час виборів до місцевих рад. 

Яна Пшеніцина, виконавча директорка благодійного фонду «Полк Святослава Хороброго»

Фото з особистої Facebook-сторінки Яни 

«У 2023 році мене запросили стати виконавчою директоркою фонду. Це особиста відповідальність, яку ти маєш прийняти — адже від твоїх рішень залежить, чи дійсно якісну допомогу ти зможеш надати. Я не стикалася з нерозумінням, що жінка може керувати такою ініціативою. Можливо, через те, що після повномасштабного вторгнення багато жінок долучилися до волонтерства, створили або очолили фонди, включені до розробки ветеранських політик — і це вже сприймається звично».  

Яна сама подає приклад іншим жінкам, як варто не боятися створювати власні ініціативи, а також сама надихається прикладами колег та інших волонтерок. 

«Для жінок маю лиш одну пораду – діяти. Долучатися до волонтерських ініціатив, громадських організацій, об’єднуватися у рухи. Не потрібно боятися невдач, адже ти не одна. Знайди однодумців, створи команду і борися, допомагай, адвокатуй, впливай. Бери у свої руки й лупи скалу. 

Восени 2023 року до нас звернулася молода дівчина, яка хотіла волонтерити у нашому фонді. Її історія нас вразила. 25-річна Валентина Пастухова у 2022 році стала вдовою. Її чоловік загинув під час визволення Балаклії. Разом із донькою (5-річна Єва тепер є нашою найменшою волонтеркою) вони допомагали різним волонтерським організаціям та військовим. За рік після смерті з соціальних виплат вони надали допомоги на півмільйона гривень. Спільно ми вирішили відкрити простір для підтримки родин військових та загиблих – «Простір хоробрих». І зараз, хоч і з великими перепонами та затримкою, готуємо до відкриття. Валентина закрила більшу фінансову частину за оренду приміщення, долучилася до ремонтних робіт, пошуку людей та організацій, які могли б стати партнерами».

Зараз фонд втілює проєкт про жіноче лідерство під час війни. Це програма ментального відновлення та жіночого лідерства «Рушійки змін». Вона покликана допомогти 10 дружинам чинних військових, звільнених ветеранів війни, загиблих воїнів, зниклих безвісти й полонених стати лідерками змін у післявоєнний час. Формат проєкту — це артзустрічі та робота з психологинею, мотиваційні бесіди з жінками-лідерками з різних сфер, фотосесія-зустріч із собою. 

Зустріч учасниць проєкту «Рушійки змін»

Фото з Facebook-сторінки БФ «Полк Святослава Хороброго»

Молоді жінки вже показали свою систематичність, ініціативність, готовність допомагати та самовідданість. Вони активно об’єднуються у громадські організації, приєднуються до роботи волонтерських та благодійних установ. Своїм прикладом вони доводять: попри тривоги, стрес та небезпеку для життя, вони вірять у власне майбутнє у вільній Україні, сприяючи її відновленню та розвитку. 


Не знаєте, як зробити перший крок до активізму? Ось 6 порад, які допоможуть у цій справі:

  1. Визначте свої сильні сторони та чим ви можете бути корисні. 
  2. Оцініть, скільки часу ви готові приділяти громадській діяльності.
  3. Проаналізуйте можливості та ГО у вашому місці проживання.
  4. Знайте, що завжди можна допомагати онлайн, адже в громадських організаціях багато такої роботи.
  5. Можете напряму писати активним людям та цікавитися, як і куди краще долучитися — вони завжди готові щось порадити.
  6. Врешті-решт, ви завжди можете створити власну громадську організацію!

Кропивницький багатий локальними ініціативами. Обирайте, яка вам найбільше до душі — і візьміть участь у заходах цієї організації: 

  • ГО «Жіночий Дзен»: комфортне спілкування, інформування та атмосферування жінок у своєму особистому просторі;
  • ГО “We World”: можливості для молоді 14-35 років;
  • Словʼянський культурний центр «Задзеркалля»: розбудова молодіжного руху  в Кіровоградській області;
  • Енергія молоді: молодіжні проєкти, різноманітне дозвілля, тренінги та дружня атмосфера
  • Агенція сталого розвитку «Хмарочос»: підтримка молодіжних ініціатив та центрів

Партнерська публікація

Ця стаття створена ГО «Інтерньюз-Україна» в межах проєкту «Зміцнення потенціалу молодіжних та жіночих ОГС у розбудові та підтримці миру», що реалізується у співпраці зі структурою ООН Жінки в Україні за фінансової підтримки Уряду Норвегії.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам і не обов’язково відображають погляди Уряду Норвегії, ООН Жінки, Організації Об’єднаних Націй та будь-яких пов’язаних із нею організацій. Відповідальність за зміст несуть виключно автори цієї статті.

Останні новини по темі
Читайте також

У суботу, 7 грудня, на Кіровоградщині, як і по всій країні, діятиме графік відключень електрики.

21:35, 6 Грудня, 2024

У Кропивницькому у пʼятницю, 6 грудня, працювала резиденція Святого Миколая. Її облаштували у Туристично-інформаційному центрі. ...

17:35, 6 Грудня, 2024

На Кіровоградщині захисників відзначили державною відзнакою та міськими нагородами. 

16:47, 6 Грудня, 2024