Оплески для захисників: як у Кропивницькому реабілітують військових через театр

15:54, 14 Лютого, 2024

У кропивницькому Театрі корифеїв у четвер, 15 лютого, відбудеться читання п’єси «Дай серцю волю, заведе і неволю». Особливість цього читання в тому, що поруч з професійними акторками виступатимуть військові, які проходять реабілітацію після поранень.

Це перший захід проєкту «Мистецтво лікує», який покликаний підтримати захисників і захисниць у Кропивницькому. Як театральна сцена може допомогти військовим реабілітуватися та відчути підтримку і вдячність суспільства – дізналася «Гречка».

Реабілітація військовх з оплесками: чому важлива підтримка суспільства

Не менш важливою за фізичну реабілітацію для військових, які зазнали поранень, є й психологічна. Відчути підтримку суспільства, що ті складні випробування і пожертви, на які вони пішли заради захисту, оточуючі розуміють і цінують – це мотивує захисників і захисниць не опускати руки.

Тому окрім фізичних реабілітаційних вправ у Госпіталі ветеранів у Кропивницькому шукають й інші можливості підтримати пацієнтів, розповіла «Гречці» психологиня Анна Колєва.

«Залучення до діяльності, незвичної для військових – це можливість отримати для них новий, позитивний досвід, перемкнутися від тривог і переживань. Важливим є й спілкування з людьми, які їх підтримують і не є з кола дотичних до армії», – пояснила вона.

реабілітація військових в театрі Кропивницького
Підготовка до вистави у Театрі Корифеїв. Фото: Кіровоградська обласна рада

Тому коли від академічного театру імені Марка Кропивницького надійшла пропозиція залучити військових, які проходять реабілітацію, до театрального мистецтва – то у госпіталі одразу пристали на цю ідею.

«Звісно, не існує виду діяльності, який підійшов би всім у реабілітації – це індивідуально. Ми розповіли про пропозицію театру нашим, і п’ятеро відгукнулися – їм цікаво спробувати себе у ролі акторів на сцені», – розповіла Анна Колєва.

Вона пояснила, що театральне мистецтво має багато спільного з психологічною терапією. Адже людина, яка була у стресовій ситуації, втрачає певним чином контакт зі своєю тілесністю, і тому такі вправи, як вокал та рух на сцені, допомагають через фізичне відновлення контролю над тілом відновити і психологічну рівновагу.

Не менш важливим аспектом є й підтримка глядачів. Посттравматичний синдром та інші наслідки небезпечних ситуацій можуть переживати люди і після ДТП чи пожеж. Особливість реабілітації військових полягає у тому, що він чи вона мали певну місію, виконували певне завдання для захисту свого народу. Тому для них важливим є відгук, схвалення і підтримка від суспільства, захищаючи яке вони постраждали.

«Тому спілкування і взаємодія з працівниками театру під час підготовки вистави, оплески глядачів – це потужна підтримка для військових. І це можливість людям не з їхнього близького оточення висловити свою вдячність – схваленням і оплесками», – уточнила психологиня.

За її словами, ще у 2014-2015 роках ветеранів і ветеранок у Кропивницькому запрошували на вистави у театр у якості глядачів – і тоді інші глядачі аплодували їм, коли вони входили до глядацької зали, що неймовірно мотивувало захисників.

Та у якості акторів виступати на сцені Театру корифеїв військові на реабілітації будуть вперше – під час вистави «Дай серцю волю, заведе в неволю» 15 лютого 2024 року.

Військові, які погодилися на участь у проєкті «Мистецтво лікує», попередньо консультувалися з психологинею – щоб зрозуміти, чи готові до такого формату терапії. Проєкт будуть продовжувати, тож всі ветерани чи діючі військовослужбовці, яким цікава участь у ньому, варто звернутися до Госпіталю ветеранів війни за номером: 066-157-31-10.

Вистава не про війну

Ідея проєкту «Мистецтво лікує» належить засновникам громадської організації «Кропивницька мистецька майстерня». Координаторкою проєкту стала акторка академічного театру імені Марка Кропивницького Олена Горбунова.

«Звісно, ми відгукнулися на таку пропозицію. Я особисто переконана, що всі ми маємо не тільки фінансово підтримувати тих, хто нас захищає від окупантів – тими ж донатами на збори, а й морально», – наголосила вона.

військові читають п'єсу
Фото: Кіровоградська обласна рада

На перших зустрічах військові, які перебувають на реабілітації, знайомилися з акторами і працівниками театру, спілкувалися. Після обрали п’єсу – «Дай серцю волю, заведе в неволю» Марка Кропивницького. Як зазначили учасники проєкту, обирали саме серед тих творів, у яких немає тематики війни: і щоб не ретравматизувати військових, і щоб не зводити самоідентичність людей лише до військової справи.

«Підготовка зайняла декілька тижнів: ми обмежені в часі, адже деякі військові після одужання повертаються до служби. Наприклад, у пілотному проєкті погодилися взяти участь п’ятеро військових, але виступатимуть з них четверо: один вже повернувся до лав ЗСУ», – розповіла координаторка.

Серед військових-акторів є Сергій, який через поранення пересувається за допомогою колісного крісла. На жаль, приміщення театру не адаптоване для маломобільних людей, тож добиратися до сцени йому допомагають працівники.

«Я не знаю, чи є можливість будівлю театру облаштувати так, щоб вона була доступною для всіх. Та, думаю, це важливо – зокрема і для учасників нашого проєкту», – пояснила Олена Горбунова.

Перша вистава проєкту відбудеться у форматі театрального читання: актори й акторки виступатимуть, сидячи на стільцях.

«Один з військових пересуваються на кріслі, інший – за допомогою ціпка. Тож ми всі сидітимемо, щоб їм було комфортно на сцені», – зауважила координаторка проєкту.

При цьому працівники театру підготували декорації, костюми, освітлення. У наступних групах, які набиратимуть у рамках проєкту «Мистецтво лікує», вистави теж адаптуватимуть з урахуванням індивідуальних навичок та побажань учасників і учасниць, підбиратимуть різноманітні формати.

«Ми обов’язково продовжимо проєкт. Адже вже зараз бачимо, як захисники розкриваються, проявляють свої почуття, готуються до виступу. І якщо репетиції, виступи та оплески глядачів дарують позитивні емоції тим, хто захищає нас – то це точно варто продовжувати», – наголосила Олена Горбунова.

Відвідати виставу «Дай серцю волю, заведе в неволю» і підтримати військових, які перебувають на реабілітації, можна у четвер, 15 лютого. Вона відбудеться на малій сцені театру імені Марка Кропивницького о 14:00.

Раніше «Гречка» розповідала, як у госпіталі для ветеранів війни у Кропивницькому людям, які зазнали поранень, допомагають повернутися до строю чи адаптуватися до цивільного життя – як фізично, так і психологічно.

Подякуй авторці!

Сподобалась стаття - можеш подякувати авторці гривнею

Останні новини по темі
Читайте також

У Кропивницькому оголосили терміновий збір для онкохворого хлопчика. До вечора 20 січня потрібно зібрати майже 50 тисяч гривень на ліки....

14:07, 20 Січня, 2025

Інженера, який проводив технічний нагляд за реконструкцією стадіону «Колос» у Добровеличківській громаді на Кіровоградщині, звинувачують у службовій недбалості на 2,4 мільйони г...

13:56, 20 Січня, 2025

У понеділок, 20 січня, частина жителів мікрорайону Ковалівка у Кропивницькому лишилася тимчасово без води. Це повʼязано із аварією на водомережі....

12:09, 20 Січня, 2025