З вакансії — одразу в окоп? Розвінчуємо міфи про рекрутинг в українській армії

На Кіровоградщині відкрили перший рекрутинговий центр української армії. Які послуги тут надають, хто може звернутися та чи чергуватимуть біля дверей представники ТЦК з повістками — «Гречка» розпитала в Уповноваженого з рекрутингу Міноборони Олексій Бежевець.
Що таке рекрутинговий центр
Відкриття Центрів рекрутингу української армії в різних регіонах країни — це проєкт Міністерства оборони. Таким чином в Україні створюють прозору систему залучення людей до армії — особливо важливий етап під час війни.
Рекрутинговий центр в Україні — це щось на кшталт центру зайнятості, тільки вакансії тут в армії. Це можуть бути як бойові посади (гранатометник, снайпер тощо), так і умовно «цивільні» — кухар, діловод,
«Це виключно цивільна установа — саме тому ми відкриваємо ці центри у ЦНАПах. Тут працюють цивільні рекрутерки для інших цивільних. Працівниці тут відповідають на запитання, консультують, шукають вакансії, які відповідають вашим запитам, перевіряють їхню актуальність», — розповів Олексій Бежевець.

Він пояснив, що рекрутингові центри в Україні мають базу вакансій від Збройних Сил України, Нацгвардії, прикордонників, Головного управління розвідки — загалом від всіх видів військових формувань. Також вони співпрацюють з п’ятьма офіційними платформами вакансій для армії:
- Robota.ua,
- Єдиний портал вакансій Держслужби зайнятості,
- Lobby X,
- Work.ua,
- OLX.ua.
Тобто людина віком від 18 до 60 років може прийти до найближчого рекрутингового центру і проконсультуватися щодо наявних вакансій в армії, які можуть їй підійти і відповідають її запитам. Рекрутери та рекрутерки перевіряють актуальність наявних вакансій, допомагають домовитися про співбесіду із командуванням відповідної частини, якщо вакансія підійшла.
«Супровід людини рекрутерками здійснюється зазвичай протягом місяця, хоча бувають винятки. За цей час людина може шукати декілька вакансій, подаватися до багатьох підрозділів і отримати декілька рекомендаційних листів», — додав Уповноважений з рекрутингу.
Хто може звернутися до рекрутингового центру
До Центрів рекрутингу можуть звернутися будь-хто: як особисто люди, які планують служити, так і їхні рідні чи друзі. Рекрутерки не питають документів перед тим, як проконсультувати людину. також немає обмежень, як довго приходити — можна хоч декілька місяців.

Щодо обмежень, які стосуються тих, хто збирається підписати контракт з військовим формуванням — то це вік. Служити можуть люди віком від 18 від 60 років. Обмежень щодо статі, стану здоров’я чи будь-чого іншого немає.
«Звісно, все залежить від обов’язків на посаді: якщо, наприклад, потрібна фізична сила, то там вимагатимуть відповідний стан здоров’я. Або ж відбиратимуть за психотипом для посад, де потрібна витривалість абощо», — уточнив Олексій Бежевець.
Нагадаємо, що у 2018 році Верховна рада ухвалила закон, яким змінили обмеження через стать щодо укладання контракту на військовій службі, скасували обмеження про призначення військовослужбовиць у добові наряди та відрядження. У 2022 році Міноборони видало наказ, за яким жінкам стали доступні усі посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу.
«Юридичні обмеження скасували, проте у свідомості людей поки що є ці культурні упередження, начебто жінки не з усіма посадами у війську справляться. То ми ведемо роботу і з командирами для подолання подібних упереджень. І так, через наші центри жінки вже йшли служити — і снайперками теж, і на інші посади, які собі оберуть», — додав Уповноважений з рекрутингу Міноборони.
Детальніше про те, як в українській армії позбуваються упереджень, читайте в ексклюзивному матеріалі «Гречки» «Як в Україні долають гендерні стереотипи в армії».
Отримав відношення — і мене не мобілізують?
Через рекрутингові центри людина може підібрати вакансію в українській армії, яка підходить, після йде співбесіда з відповідним командуванням.
«Адже те, що вам підходить вакансія, ще не означає, що ви підходите для неї. Якщо ж все підійшло, то відповідна частина надає рекомендаційний лист, що чекає саме на вас. Ви також обумовлюєте, коли будете готові прибути: зазвичай вам дають час налагодити свої домашні справи», — розповів Олексій Бежевець.
При цьому людина не обмежена у кількості вакансій, на які подається. Якщо ж вона отримала підійшла на декілька різних вакансій, то вже самостійно обирає, яка посада більше подобається — і на одну вакансію відповідно оформлюється.
«Лист — це не довічна індульгенція від мобілізації, і зловживати цим не варто. Тримати за вами вакансію пів року ніхто не буде», — підкреслив посадовець.

Після отримання рекомендаційного листа людина має попередити, в який ТЦК планує зайти. Туди відправляється оригінал листа, а людина отримає його копію (в паперовому або електронному форматі). У ТЦК пояснює, що підписуватиме контракт і її чекають вже на відповідну посаду.
«Якщо у ТЦК якісь непорозуміння будуть — телефонуєте рекрутерці, вона зв’язується з командуванням, ми вирішуємо», — зазначив посадовець.
Чи можна служити без контракту?
Зазвичай посади в армії, які підбирають людям через рекрутингові центри, передбачають підписання контракту. Але не завжди.
«Є люди, які готові служити, але не за контрактом. Водночас і мобілізуватися хочуть на ту посаду, яку обрали і для якої підійшли. Ми можемо запропонувати мобілізуватися саме на цю посаду, але лише у пріоритетні частини», — розповів кореспондентці «Гречки» Олексій Бежевець.
Пріоритетні військові частини у цьому контексті (їх понад сто) — це ті, які або безпосередньо воюють, або відведені на відновлення.
У середині червня 2024 року було ухвалено рішення. що такі люди, які мобілізуються за рекомендаційним листом, будуть проходити навчання і підготовку окремо від мобілізованих за загальними умовами.
«Раніше було важко простежити, щоб ці люди після навчального центру потраплять саме на ту посаду, на яку їх чекають. Тому вирішили так розділити: ті, які за рекомендаційним листом. проходитимуть підготовку у резервних центрах батальйонів, щоб не було плутанини потім з направленням», — пояснив він.
Крім того, нещодавно ухвалили зміни у законодавстві, згідно з якими з’явилася можливість укладати короткострокові контракти в армії людям віком 18-25 років — на один рік. Наразі йде робота над підзаконними актами, після чого ці зміни почнуть втілювати.
«Така ж можливість короткострокового контракту стосується лікарів і психологів. Це пов’язано з великою потребою людей цих спеціальностей в армії зараз», — додав посадовець.
Чи роздають повістки у рекрутинговому центрі
Центри рекрутингу для української армії є цивільними установами. Їхні бази даних зберігають на серверах Міноборони і до них не мають доступу Територіальні центри комплектування.

«Ви можете хоч анонімно шукати вакансії чи консультуватися з рекрутерками. При цьому обирати той Центр рекрутингу, який вам зручно: це ніяк не пов’язано з вашим місцем реєстрації. Для пошуку посади потрібні ваші навички і досвід, а не ім’я та прізвище», — пояснив Олексій Бежевець.
Ба більше: виявляється, представникам ТЦК заборонено з’являтися в приміщеннях ЦНАПів, де є Центри рекрутингу. Відповідна директива вийшла 14 червня 2024 року.
«Ми проводимо зустрічі з військкомами та ТЦК і пояснюємо, що у рекрутингових центрах жодних мобілізаційних заходах не здійснюється. Ні в самих центрах, ні біля виходу з них, ні в тому районі. Наша задача сьогодні — максимально сприяти і допомагати людині, яка цікавиться армією», — наголосив Уповноважений Міноборони.
Як повідомляла «Гречка», у Кропивницькому з 17 червня 2024 року запрацював Центр рекрутингу української армії.