Індустріальні парки: інвестиції в Кіровоградщину чи відмивання грошей?

Минулого тижня у Кіровограді відбувся ІІ інвестиційний форум Кіровоградської області ELESAVETGRAD INVESTMENT DAY 2012 присвячений індустріальним паркам. До дискусій долучились керівники області, місцеві бізнесмени і представник уряду – Віце прем’єр-міністр Сергій Тігіпко.
Перша дрібна «колючка», яка кинулась в око не стосувалась ні економіки, ні інвестицій – величезна розтяжка, якою зустрічав гостей завод «Радій», була російською мовою, як і більшість промов.
Але, зрештою, спробуємо розібратись в економічній суті форуму. Кілька тижнів тому, вступив у дію Закон України про індустріальні парки, що є ключовим у інвестиційній реформі, проголошеній президентом.
Уряд позиціонує індустріальні парки – «визначена відповідно до містобудівної документації облаштована відповідною інфраструктурою територія, в межах якої учасники індустріального парку можуть здійснювати господарську діяльність у сфері промислового виробництва, а також науково-дослідну діяльність, діяльність у сфері інформації та телекомунікацій на умовах, визначених законом та договором про здійснення господарської діяльності в межах індустріального парку» (витяг з Закону),як вигідну інвестицію для бізнесу і обіцяють ряд пільг – скасування мита на ввезення нового обладнання, податків і ще безліч зваб.
У Кіровоградській області індустріальні парки планують обладнати в селищі Канатово і на базі заводу «Червона зірка» просто в Кіровограді. Тобто, завод на якому за словами самих червонозорівців останні кілька місяців активно скорочують робітників і працює три дні на тиждень знайшов для себе вигіднішу нішу?
На сторінках «Української правди» , юрист Павло Петренко переконує, індустріальні парки в Україні стануть лише вигідною сферою отримання надприбутків для крупного бізнесу, очолюваного олігархами. В законі абсолютно не прописана процедура громадського контролю, а компанія та учасники індустріального парку не зобов’язані оприлюднювати інформацію щодо обсягу отриманих пільг та преференцій, фінансових та економічних показників своєї діяльності.
Дарина Марчак, у виданні Forbes.ua наводить факти, які підтверджують, що і для бізнесу це не найкращий спосіб. Адже парки окупляться лише за 10 років, послуги для підприємств-учасників парку можуть бути досить дорогими.
Отже, інформація дуже контраверсійна. Проте, в нашій державі, зазвичай, доводиться жити за принципом «чекаю кращого, готуюсь до гіршого» і пам’ятати, що безкоштовний сир буває лише в мишоловці, або лише для «своїх».
Марта Луцька
Фото звідси