15 гривень не допоможуть? Чому оновлення автопарку маршруток у Кропивницькому не буде
Вже у грудні у Кропивницькому вартість проїзду в громадському транспорті може зрости. Зокрема маршрутки – найпопулярніший транспорт – можуть подорожчати до 15 гривень. У цей час маршрутники хотіли б тариф 26 гривень. «Гречка» дізнавалася, чи стануть від цього умови проїзду в них кращими.
Нагадаємо, пропонують підняти ціни:
- до 15 гривень (нині 10 гривень),
- до 10 гривень (нині 7 гривень) для автобусів,
- для тролейбусів до 8 гривень (нинішній тариф 6 гривень).
Чи стануть маршрутки після збільшення ціни кращими? Що кажуть у міськраді
«Забезпечити перевезення пасажирів тільки на комунальному транспорті місто наразі не спроможне, тому маємо зважати на розрахунки перевізників щодо підвищення цін», – сказав під час брифінгу 7 листопада начальник управління транспорту та зв’язку Віктор Житник.
За його словами, збільшення ціни на проїзд у громадському транспорті має вплинути на якість перевезення.
«Завдяки цьому маршрутки отримають можливість працювати більш оптимально і можливо покращать умови для перевезення», – зазначив він.
Він пояснив, що кропивницькі приватні перевізники вже не перший рік просять управління підвищити ціну на проїзд, оскільки нині працюють у збиток.
«Зрозуміло, що вони будуть отримувати збитки при таких коливаннях цін. Адже і пальне подорожчало, і запчастини до двигунів, на яких їздять маршрутки в дефіциті», – розповів посадовець.
Зазначимо, востаннє ціни на проїзд підіймали у грудні 2021 року. Тоді ж також обговорювалося, що планують оновити маршрутки, облаштувати їх GPS-навігаторами та запровадити систему електронного квитка.
Зі слів Віктора Житника, наразі ж у розрахунках, які подали управлінню транспорту та зв’язку перевізники, ціна за одне перевезення, складає 26 гривень. Ціну до 15 гривень скоригували уже в міськраді.
Загалом же, станом на листопад 2024 року, за інформацією начальника управління транспорту Віктора Житника, кожного дня у Кропивницькому працює орієнтовно 170 одиниць транспорту на маршрутах, зазначив посадовець. І в порівнянні з минулими роками їх кількість зменшилась.
«Ще три роки тому у місті на день працювало орієнтовно 220-270 маршруток», – розповів Віктор Житник.
15 гривень дозволять лише втриматися на існуючому рівні. Що кажуть перевізники
У коментарі «Гречці» заступник голови Асоціації перевізників області Дмитро Вінницький зазначив, що дійсно за розрахунками наразі тариф у 26 гривень міг би дати можливість говорити про краще, ніж нині, техобслуговування самих маршруток. Проте, із його слів, перевізники розуміють, що для населення така сума за проїзд є завеликою.
«На сьогоднішній день є проблема із цінами на запчастини, мастила, гуму та акумулятори. Вони у порівнянні з 2021 роком суттєво зросли. Деякі позиції зросли на 350-400%. Вартість електрики для підприємств також зросла до 10 гривень за кіловат. Дійсно був попередній розрахунок. Але ми розуміємо, що і міська влада не піде на такі цифри і взагалі для нашого міста – це дуже велика цифра», — пояснює Дмитро Вінницький.
Тому він зазначає, що в обговореннях із міською владою знайшли таку «золоту середину», яка більш-менш зможе перевізникам дати можливість триматися в тих умовах, які зараз є, і була б прийнятною для населення.
«На сьогодні намагаємося тримати маршрутки у задовільному стані. Від нормального стану, скажемо так, ми віддалилися, мабуть. Якщо не буде стрімкого росту по паливу, яке займає близько 60% у тарифі, то просто зможемо протриматися на такій вартості проїзду», — коментує представник асоціації перевізників області.
Тобто, фактично, якщо ціни на пальне та запчастини стабілізуються на тому рівні, який є нині, то перевізники зможуть далі триматися на тарифі 15 гривень. Однак про покращення техстану маршруток, чи тим паче нові машини, зі слів Дмитра Вінницького, мова йти не може.
«Якщо говорити про оновлення автопарку, то це неможливо. Вартість машин встановлюється у доларах, а при тому курсі, який є на сьогодні, то це дуже великі гроші. Тоді ми вимушені б були закладати і ці витрати у тариф, але хто ж буде їздити за таку вартість?», — підкреслив заступник голови асоціації перевізників області.
Авторки: Діана Коваленко, Таміла Делюрман