Чому Янукович не полетів до Москви?
Зустріч Володимира Путіна з Віктором Януковичем, про яку в Україні гомоніли щонайменше півтора останні тижні, несподівано зірвалася. Президентський літак, вже споряджений до перельоту, так і не полишив територію «Борисполя». Трохи раніше у тому ж напрямку (себто до Білокам’яної) вилетів інший борт – із офіцерами спецслужби та групою київських журналістів. Серед них були й «новачки», прізвищ яких співробітники прес-служби Президента України дотепер жодного разу не вписували до «бортових завдань». Про скасування зустрічі високопосадовців мої колеги дізналися вже в російській столиці. Пізно ввечері у вівторок, після вимушених прогулянок зимовою Москвою, їх доправили назад, до Києва.
Напередодні планованого рандеву радник Путіна із запорізьким корінням Сергій Глазьєв не виключав, що в ході візиту буде дано поштовх участі України в євразійському інтеграційному процесі, з якого «країна випала після помаранчевого перевороту»: «Ми чекаємо, що Віктор Федорович Янукович повернеться до тих планів і, спираючись вже на ратифікований Україною Договір про єдиний економічний простір, знову включиться в роботу по інтеграції».
Наразі достеменно відомо, що й на засідання ЄврАзЕС, яке заплановане на 19 грудня, Янукович також не приїде, оскільки на цей раз участь спостерігачів (а Україна зараз в союзі виступає саме в цьому статусі) не заплановано …
Парламентська опозиція зробила заяву про неприпустимість вступу України в МС. “Опозиція вимагатиме скликання позачергового засідання Верховної Ради з порядком денним про відповідальність Президента України за порушення ст. 11 закону про основи внутрішньої і зовнішньої політики у випадку, якщо Янукович сьогодні підпише будь-який акт про вступ України до Митного союзу“, – сказав лідер фракції ” Батьківщина “Арсеній Яценюк. Природно, на момент виголошення заяви він ще не знав про скасування візиту.
Член парламентської фракції Партії регіонів і чи не найкомпетентніший «міжнародник» в її лавах Леонід Кожара зізнався: подробиць того, чому візит перенесено, він не знає, оскільки не працює в МЗС або в Адміністрації Президента. При цьому депутат зазначив, що «в кожному переговорному процесі, особливо в складних, існують багато нюансів, і все це можливо. Скільки разів переносяться, наприклад, засідання Європейського Союзу, різні органи, так і в Митному Союзі. Я особливих проблем тут не бачу. Навпаки, що краще буде підготовлена зустріч в Москві, то більше може бути вигоди для України і для всіх учасників перемовин», – підкреслив Л. Кожара. За його запевненням, Україна не може бути членом Митного союзу, позаяк це суперечить положенням законодавства України про європейську інтеграцію, «але якщо у Митного союзу є зацікавленість, то Україна може приєднатися частково до певних галузевих документів Митного союзу, де є інтерес Митного союзу і України».
«Це не членство, а приєднання до певних нормативних актів та угод», – зазначив Леонід Олександрович.
У понеділок інший не менш авторитетний регіонал Анатолій Кінах рішуче спростував інформацію про нібито вже готові документи про вступ України до МС, що їх начебто й мали намір підписати Янукович із Путіним у вівторок десь в Підмосков’ї, подалі від всюдисущих ЗМІ. Як уточнив Анатолій Кирилович, переговори двох президентів безсумнівно будуть включати в себе не тільки «газову проблематику», а й «окремі питання взаємин України з МС».
«Гра на випередження», як продемонстрував вчорашній парламентський день, була цілком виправданою. Бо непримиренний опонент Кожари з Кінахом, керівник фракції Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Олег Тягнибок приділив зустрічі Януковича з Путіним мало не половину відведеного йому спікером Володимиром Рибаком часу. За-Тягнибоком, Президент, котрий вже неодноразово показував всьому світу свою кричущу некомпетентність і невміння добиватися вигод для країни в ході будь-яких міжнародних контактів, «летить до Москви незрозуміло навіщо і документи з російським колегою підпише не вчитуючись в їх зміст». Олег Ярославович принагідно нагадав: будь-який договір з росіянами – програшний для України, так уже розпорядилася історія. Що ж стосується обіцяних пільг і преференцій по «газовому питанню», то від них пересічний українець не стане менше платити за тепло та інші комунальні послуги; у виграші будуть сталеливарні, нафтохімічні та інші магнати Південно-Сходу України. Москва ж, скориставшись слабкістю сусідів-слов’ян, не полишить спроб прибрати до рук найважливіші стратегічні об’єкти нашої держави, зокрема, харківський «Турбоатом» і Одеський припортовий завод.
«Швидше за все, висловлені пропозиції Януковича про часткову участь України в Митному союзі не були такими, які стовідсотково задовольняли б Російську Федерацію», – вважає директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. При цьому він припустив, що зустріч президентів України і Росії була перенесена з ініціативи російської сторони.
«Візит скасував не Віктор Янукович, а Москва, і це дуже символічно: в черговий раз показали Україні і Януковичу їх місце в пріоритетах Москви, і в тому, що це буде або так, як бачить це Кремль – щодо підписання угоди про Митний союз, або не буде ніяк, а буде тиск“, – заявила народний депутат Ірина Геращенко.
“Москва, очевидно, наполягає на повному підписанні угоди про МС – без всяких обмежень, затягувань і додаткових умов у той час, як Київ хоче сидіти на розтяжці, підписати з якимись компромісами, щоб залишити можливість переговорів з Євросоюзом. Але це є такий ляпасом, яка свідчить, наскільки собою сьогодні є Україна і наскільки вона заплуталася у зовнішній політиці, програвши все “, – підкреслила Геращенко.
“Якщо комусь здається на Банковій, що заяви про нібито заяви про активізацію переговорів про вступ до МС можна використовувати і для пом’якшення позиції Москви щодо газових угод, і щодо шантажу Заходу закрити очі на порушення прав людини в Україні і підписати Угоду про асоціацію, то такого не буде“, – додала політик.
Мої московські колеги на умовах конфіденційності назвали справжню, на їх погляд, причину перенесення зустрічі глав України та Росії. Володимир Володимирович Путін має серйозні проблеми зі здоров’ям. Ієрархи Московського Патріархату ревно моляться за його одужання. Майже так, як на початку листопада 1982 року просили Господа Бога про повернення до активного політичного життя Леоніда Ілліча Брежнєва…
Олег БАЗАК