Розпочався суд: релігійна громада проти Кіровоградської ОДА(ФОТО)
18 грудня у Кіровограді розпочалося слухання у справі № 1170/2а-4228/12 за позовом Новоархангельської громади УПЦ КП проти Кіровоградської обласної державної адміністрації.
Суд пікетували кілька десятків «свободівців». Присутні вигукували: «Україні українську церкву!», і тримали транспаранти: «Ні, рейдерам Московського патріархату!», «Захистимо український духовний простір!»
У приміщенні суду чергувала міліція, понад 10 бійців МВС контролювали вхід та коридор біля зали суду. Через тисняву засідання перенесли в просторішу кімнату.
Нагадаємо, в судовому засіданні церковна громада вимагає скасувати незаконне, на її думку, розпорядження Кіровоградської ОДА № 729 – р від 30 листопада 2012 року, в частині, що стосується прийняття у новій редакції статуту УПЦ КП Святого Володимира парафії смт. Новоархангельськ у зв’язку з її переходом під юрисдикцію Української Православної Церкви(читай – московський патріархат). Це рішення прийняте на підставі рішення загальних парафіяльних зборів, що ніби-то мали місце 14 липня 2012 року.Представники УПЦ КП одразу ж заявили про рейдерське захоплення і подали кілька позовів до суду. Минулої ж неділі влаштували справжню оборону храму у Новоархангельську, чергування не припиняються по сьогодні.
Ще до початку слухання справи невідома особа намагалася увійти в судовий процес на боці позивачів. Журналістам «Гречки» вона відмовилася представлятися, проте розповіла, що представляє громаду Нвоархангельська і лише сьогодні з’ясувала, що від ніби-то їх імені подано позов. Пізніше стало відомо, що це київський адвокат Тетяна Шмарьова. Супроводжував її Андрій Бобрик, вочевидь майбутній настоятель новоархангельського храму від УПЦ(МП).
Єпископ Кіровоградський і Голованівський Марк, який представляв громаду на процесі, прокоментував ці дії так: «Зараз відбувається завершення рейдерського захоплення церкви. Можливо, якщо ця людина увійде до судового процесу, вона спробує відкликати позов громади».
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Галина Момонт відмовила київському адвокату, яка після початку слухань намагалася вплинути на суддю та вивести з процесу єпископа та адвоката громади УПЦ КП Юлію Спіріну, адже нібито громади, яку вони представляють, юридично вже не існує.
Розглядаючи справу по суті, адвокат Юлія Спіріна нагололосила на тому, що дане рішення ОДА грубо порушує статут та права парафіян церкви УПЦ КП Святого Володимира та фактично примусом переводить 300 віруючих до іншої конфесії. Зборів, на яких було прийнято рішення про перехід до УПЦ, на думку обвинувачення та свідків, взагалі не було.
Як з’ясувалося в ході розгляду справи, це вже треті збори, на підставі рішень яких відбуваються маніпуляції довкола цієї парафії. У 2001 році було скликано перші збори, на яких утворили парафію УПЦ, у 2005 – рішенням парафіяльних зборів громаду перевели до Київського патріархату і вже у 2012 році – знову намагаються перевести до Московського. Головував у всіх трьох випадках Володимир Демішкан, член Партії регіонів, людина, яка у свій час вклала чималі кошти у зведення храму. Проте головуючий не є членом парафії, оскільки не відвідує богослужіня, вважає настоятель храму отець Ілля.
Таким чином головний меценат будівництва храму у всіх трьох випадках скликав та проводив парафіяльні збори. За такою логікою, в ОДА реєструватимуть будь-які звернення 10 осіб про перехід у будь-яку конфесію, якщо ті нададуть статут нової громади та десяток засновників, які проживають на території даного населеного пункту. Ситуація настільки анекдотична, що навіть суддя припустила, що якби парафію УПЦ КП перевели в іслам і якісь Імам підписав би погодження, то в ОДА напевне визнали б це законним.
Судове засідання тривало до 16 години. Свідки та настоятель храму отець Ілля наголошували на тому, що жодних зборів у липні місяці, на яких підіймалося б питання про перехід до іншої конфесії, не проводили. Щоправда і серпневі збори громади церкви св.Володимира, про які розповідають позивачі, проводили в кінці святкової служби без попереднього оголошення.
Щоб з’ясувати усі деталі справи, суддя оголосила перерву в засіданні і вже завтра, 20 грудня, сторона відповідача надасть суду свідків, що мають розповісти про те, де і за яких обставин відбувалися збори громади на яких було прийнято в новій редакції статут парафії і підтверджено перехід під юрисдикцію Української Православної Церкви(МП).
Валерій Лебідь
Фото автора