“І повіє новий огонь з Холодного Яру”
Вручення народної Шевченківської премії В.Шкляру, захоплива реконструкція бою повстанців з більшовиками, гарматні постріли, кулеметні черги, посвячення зброї – свідками цих подій 17 квітня 2011 року в с.Мельники Черкаської області стали учасники кіровоградської делегації. Саме сюди недільного дня з’їхалися представники більшості областей України, щоб вшанувати пам’ять козаків-холодноярців, учасників національно-визвольної боротьби початку 20-х років ХХ ст.
Ці заходи відбуваються щорічно, однак більшість учасників відзначила, що цього року дійство було особливим. Ще дорогою до пункту призначення з тієї кількості автомобілів та автобусів, які рухалися в одному напрямку, можна було зробити висновок, що заходи дійсно будуть масовими. До колишньої столиці Холодноярської республіки з’їхалися прості громадяни, студентська молодь, представники козацьких організацій та різноманітних політичних сил. Щодо останніх, то їхня присутність не всіма сприймалася позитивно, доводилося неодноразово ставати свідком розмов, у яких люди висловлювали невдоволення спробами політичних сил зробити черговий піар на такій події.
Урочистості розпочалися біля могили головного отамана Холодного Яру – Василя Чучупака. Після цього відбулося покладання квітів до Креселецького меморіалу холодноярським героям. Виступили з промовами екс-президент України Віктор Ющенко та інші гості свята.
Та, мабуть, найбільш очікуваним стало вручення народної Шевченківської премії авторові роману «Залишенець (Чорний ворон)» Василеві Шкляру. Завдяки тому, що громадська організація «Холодноярська ініціатива» організувала роботу зі збору коштів, стало можливим вручення письменнику альтернативної премії. Як повідомив представник організації А.Юсов, кошти приносили прості робітники, студенти, підприємці й народні депутати. Вдалося зібрати понад 255 тисяч грн.
Василь Шкляр подякував за таке народне визнання. «Сьогодні Холодний Яр об’єднав Україну. І ми прийшли сюди, щоб завтра нас було ще більше. Сьогодні це тисячі, а завтра прийдуть мільйони. І якщо Холодний Яр стане для нас символом єднання, то ми переможемо!» – зазначив письменник. Також він повідомив, що отримані кошти підуть на створення українського кінофільму за романом «Залишенець».
Мабуть, найбільше захоплення присутніх викликала реконструкція бою холодноярців з більшовиками. Як повідомив Президент Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль, це театралізоване дійство коштувало 50 тисяч грн. (один постріл – 4 грн.). Однак воно було того варте. Звикла до блокбастерів публіка жваво налаштувала фото- та відеокамери і насолоджувалася «ефектом повної присутності». А на «екрані» розгорнулися справжні баталії: більшовиків, які везуть підводами награбоване добро, перестрівають повстанці і починається запекла боротьба. Стрілянина, порятунок поранених, бій сам на сам, пальба з кулемету, увага до якого була прикута найбільше, – все це супроводжувалося оплесками відвідувачів дійства. Звичайно, що після цього публіка кинулася фотографуватися з акторами, на фоні військового інвентарю.
Продовжилися урочистості на берегах Гайдамацького ставу, де відбулася церемонія освячення зброї. Після цього учасників чекало частування козацьким кулішем і приємне спілкування в дружній атмосфері.
Тільки найкращі враження й позитивні емоції привезли наші «делегати» з Черкащини на рідну землю. З нетерпінням чекатимемо українського фільму про героїв Холодноярської Республіки.
Ольга Кирилюк
фото: Артем Дубовик, Сергій Кашуба, Валерій Лебідь