РЕКТОР ДНІ: «НАМ НЕ ПОЩАСТИЛО, ЩО ЧЛЕНОМ НАШОГО СУСПІЛЬСТВА БУЛА ТАКА ЛЮДИНА»

У Дніпропетровську триває слухання справи так званих «політологів-терористів» – чотирьох чоловіків, звинувачених у вибухах у кількох містах України. За офіційними даними, двох затриманих, – дніпропетровського політолога Віктора Сукачова і його товариша Віталія Федоряка – звинувачують у створенні терористичної групи, а Лев Просвірнін і Дмитро Рева проходять як їх посібники. Правоохоронці зазначають, що провели велику слідчу роботу. Прокуратура Дніпропетровської області наголошує: «Ніякого порушення прав обвинувачених в ході слідства виявлено не було».
Серію терористичних актів у Місті Вождів було здійснено протягом декількох годин 27 квітня минулого року. Якісь зловмисники розклали саморобні вибухові пристрої в металевих урнах для сміття. Інша частина «пекельних машин» виглядали як нічим не примітні господарські сумки, випадково забуті на зупинках громадського транспорту.
Перший вибух стався приблизно о 11:40 на зупинці трамваю № 1 «Оперний театр» на вулиці Сєрова, неподалік від проспекту Карла Маркса. Бомба була закладена в сміттєвий бак і вибухнула, коли до зупинки під’їхав переповнений трамвай. В 12:30 на «Алеї Закоханих» по вул. Столярова біля кінотеатру «Родіна» прогримів другий вибух. Третій вибух пролунав біля центрального входу до парку Глоби навпроти магазину «1000 дрібниць» о 12:45. Четвертий вибух стався о 13:00 в тому ж районі, що і перший, – на проспекті Карла Маркса, біля Оперного театру і теж на трамвайній зупинці.
П’ятий вибуховий пристрій було знешкоджено до вибуху. Чи був цей пакет бомбою, невідомо.
Основною причиною НП в обивательських колах вважалася політична. До жовтневих парламентських виборів залишалися півроку. На батьківщині Юлії Тимошенко (де теперішня ув’язнена Качанівській виправної колонії постійно недобирає так потрібні їй голоси виборців) травневі свята, що наближалися, мали намір провести в інтенсивному мітинговому режимі. Зокрема, прихильники екс-прем’єр-міністра готували до 1 травня PR-акцію у формі масового голодування; до центру Дніпропетровська вже почали підвозити перші намети для протестувальників.
Оскільки внаслідок чотирьох вибухів постраждали двадцять сім громадян (одному чоловікові довелося ампутувати руку) і вкрай недоречна пригода не могла пройти повз увагу Президента країни Віктора Януковича, губернатор Наддніпрянського краю Олександр Вілкул заборонив в регіоні з 27 квітня по 2 травня проведення будь-яких масових заходів. Слідство доручили вести терміново відрядженим до Дніпропетровська офіцерам Головного слідчого управління Служби безпеки України. Міністерство внутрішніх справ у допомогу чекістам виділило сто сорок слідчих і п’ятсот дев’яносто три оперативних працівника.
Затримання імовірно винних в організації серії дніпропетровських вибухів почалися через місяць.
«В ході операції СБУ та МВС вийшли на слід підозрюваних, – розповів журналістам головний чекіст України Ігор Калінін. – Після цього підозрювані почали слати повідомлення через Інтернет і за допомогою SMS. Терористи вимагали $ 4,5 мільйона і погрожували повторними вибухами у Дніпропетровську. Підозрювані вимагали переказу грошей на картки, які повинні бути викинуті з поїзда в лісосмузі. Після того, як підозрювані отримали картки з грошима, їм дали можливість зняти невелику суму, щоб упевнитися. “Гра” тривала б далі, але агресія зросла після того, як ми обмежили їх доступ до грошових ресурсів. 29 травня від підозрюваних прийшло нове повідомлення про погрози вибухів на дитячих майданчиках. Після цього 30 числа було прийнято рішення про затримання».
Організаторами терористичної групи Генпрокуратура назвала політолога Віктора Сукачова і його товариша Віталія Федоряка. Їх, як зазначив заступник Генпрокурора України Віктор Войцишен, звинувачують у виготовленні вибухівки та скоєнні трьох замахів і 8 терористичних актів у Дніпропетровську, Запоріжжі, Харкові, від яких постраждали 35 громадян України і одна людина загинула, а також погроз про скоєнні вибухів у Дніпропетровську та Донецьку . «Досудове слідство проведено у встановлені законом терміни – протягом 5 місяців. В одному провадженні були об’єднані 8 кримінальних справ, що складаються з 26 епізодів злочинної діяльності», – сказав пан Войцишен. Керівництво слідчо-оперативної групи підкреслює: щоб знайти винних, провели велику роботу, зокрема, опитали дві тисячі свідків.
Тим часом сестра і адвокат затриманого у справі Дмитра Реви, який проходить як «спільник», Оксана Томчук заявляє, що її брат оголосив голодування, наполягаючи на своїй непричетності до «справи політологів». До акції непокори, за словами пані Томчук, брата підштовхнув фільм про квітневі події в Дніпропетровську «Пекельне пекло». Там, каже вона, дається відверто неправдива інформація і ігнорується презумпція невинуватості. Томчук вже подала позов до суду на Перший Національний телеканал, який демонструє стрічку. «Фільм містить масу відверто неправдивої інформації. Це інформація про тексти есемесок, інформація про те, що мій брат нібито від імені опозиційного політика вів листування з Дніпровською ГРЕС. Таких фактів не було. У фільмі відбулося порушення чинного законодавства, адже неодноразово вони називалися «терористами», «бомбістнами» і т. п., незважаючи на те, що вироку суду в справі немає. З моєї точки зору, це дуже нагадує «білоруський сценарій», коли «Батьківщина сказала:«Треба!». Ми вважаємо цей фільм спробою тиску на суд», – каже Оксана Томчук.
Про непричетність свого підзахисного до терактів заявляє і адвокат Льва Просвірніна Олена Кирилова: «…Наприклад, у фільмі представлена інформація, що він нібито брав участь у терактах. Хоча в матеріалах справи є авіаквитки, які доводять, що 27 квітня, у момент закладки вибухівки, він проходив митний контроль. Це один з моментів. Він того дня повернувся з Москви, де був на виставці, пов’язаній з його бізнесом».
Щодо головного підозрюваного, політолога Сукачова, суперечки не вщухають донині. Старший викладач Дніпропетровського Національного університету імені Олеся Гончара, провідного дніпропетровського вузу, часто коментував поточні політичні події для місцевих і столичних телеканалів. Особливого тяжіння до партії «Батьківщина», очолюваної Ю. Тимошенко, Сукачов не демонстрував, тож опозиційні ЗМІ з часом втратили до нього інтерес. Ректор ДНІ імені Олеся Гончара Микола Поляков, підтвердивши факт роботи в довіреному йому вузі підозрюваного в терактах, охарактеризував підлеглого не з кращого боку. Обставина може виявитися визначальною для колегії суддів, зважаючи на високий авторитет видного українського вченого.
В оголошеному в грудні 2012 року обвинувальному висновку зазначається, що обвинувачені Федоряк та Сукачов впізнали себе на відеозаписах з камер зовнішнього спостереження. Згідно з матеріалами слідства, вони частково визнали свою провину. Під час слідчих дій “дніпропетровські терористи” розповіли, як майстрували вибухівку, яким чином залишали повідомлення з погрозами на Інтернет-сайтах, користуючись проксі-серверами для приховання своєї IP-адреси.
Олег БАЗАК