Кіровоградці, для виклику швидкої тепер існує два номери
Відтепер, щоб додзвонитися у «швидку» треба набрати 103 або 112 – в залежності від стану хворого. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України № 1119 від 21 листопада 2012 року. Нею було затверджено нормативи прибуття бригад «швидкої» на місце викликів.
В Україні з 1 січня 2013 року вступають в силу нормативи розділу викликів швидкої і екстреної допомоги, в залежності від стану пацієнта, повідомляє молодіжна інформаційна спільнота “Сіль”.
Досить цікавий поділ: екстрена допомога в містах, має прибувати за 10 хвилин, за межами міста – 20 хвилин з моменту надходження звернення до диспетчера оперативної служби центру екстреної медичної допомоги і медицини катастроф. А швидка, до якої на сьогоднішній день ми звикли виходить, як приїде.
В постанові також вказано, що відхилення можуть сягати 10 хвилин, при урахуванні метеорологічних умов, сезонних змін, стан доріг. А от чи враховується відсутність персоналу і машин – не прописано.
Оскільки відбулось розділення на екстрену і швидку медичні допомоги, відповідно і номери для викликів змінились: 103 – швидка, 112 – екстрена.
До екстрених викликів належать такі симптоми:
– втрата свідомості;
– судоми;
– раптові збої дихання;
– виникнення раптового болю в області;
– рвота кров’ю;
– гострий біль в черевній порожнині;
– зовнішні кровотечі;
– ознаки гострих інфекційних захворювань;
– гострі психічні розлади, що загрожують життю людини чи оточуючим.
Екстреними вражаються виклики при:
Травмах (поранення, переломи, вивих, опік, тяжкий забій, травми голови), враження електричним струмом, блискавкою;
Теплові удари і переохолодження;
Асфіксії (утоплення, потрапляння сторонніх предметів в дихальні шляхи);
Враження при НС (ДТП, аварії на виробництві, стихійні лиха);
Отруєння та укуси комах;
Порушення нормального перебігу вагітності.
У категорію екстрених відносять ще й звернення медичних працівників про транспортування пацієнтів, які потребують негайної госпіталізації (окремо прописується, що не екстреними можна вважати підвищення температури тіла людини, кашель, нежить, біль в голові, запаморочення, слабкість в суглобах, больові синдроми при онкологічних захворюваннях, алко, -нарко, -токсичні синдроми).
Під компетенцію швидкої тепер належать звернення громадян при загостреннях хронічних захворювань, такі як, гіпертонічна хвороба, виразка шлунка і дванадцятиперсної кишки, хронічні запалення печінки, жовчного міхура, кишечника, хвороби нирок, суглобів але при умові, що пацієнт під наглядом дільничого лікаря (цікаво, як бабуся в селі зможе категорізувати свій поганий стан, чи астматик з задухою вибиратиме номер?).
Якщо пацієнт помиляється чи плутає номери, диспетчер має сам пере направити виклик в профільну установу охорони здоров’я, – йдеться про це в додатка до постанов, прийнятих відповідно до ст.6 Закону «Про екстрену медичну допомогу.
Ще немає єдиної диспетчерської системи. Лише після введення її у дію виклик надходитиме на лінії «103» або «112», що працюватимуть паралельно. Диспетчер бачитиме на екрані всі машини «швидкої», що вже оснащені GPS-системами. Центральна диспетчерська оцінюватиме проблему і направлятиме найближчу до виклику бригаду. Також диспетчерська за потреби супроводжуватиме виклик від початку до госпіталізації. Та сьогодні виклики приймаються за номером «103».
З 1 січня набрав чинності закон «Про екстрену медичну допомогу». Документ встановлює, що в Україні кожен має право на безкоштовну, доступну, своєчасну та якісну екстрену медичну допомогу. Безкоштовними є і єдині телефонні номери «103» чи екстрена допомога.
Усі станції швидкої допомоги відтепер напряму підпорядковуються обласному центру екстреної медичної допомоги і діятимуть, як єдине ціле. Відтак і фінансуються з обласного бюджету.