Обленерго може залишити кіровоградців без світла?

Якщо ви простий кіровоградець, то Кіровоградобленерго може хоч через день вимикати вам світло без жодного попередження. Про це нібито написано в типовому договорі, який мусять підписувати всі споживачі Кіровограда та цілої країни, адже альтернативного постачальника електроенергії просто немає.
Сьогодні, 17 січня, близько 10.00, у Кіровограді у мікрорайоні Кущівка несподівано зникла електроенергія, про що повідомили «Гречці» місцеві жителі.
Оператор аварійної служби підприємства відповіла не представившись та кинула трубку не попрощавшись: «Планове відключення до 17.00».
При повторній спробі з’ясувати причину відключення нам повідомили таке: «Ми не зобов’язані повідомляти жителів часного сектору про відключення, що триватиме менше доби, читайте договір», – і знову кинули слухавку.
На Кущівці наші журналісти відшукали працівників «Кіровоградобленерго». Під рясною зливою ті обпилювали дерева. Вони розповіли, що це звичайне планове відключення і що можуть вимкнути ще й завтра, якщо це їм буде потрібно. Окрім того, один з робітників почав вимагати припинити фотозйомку в громадському місці зі словами «Ти чого мене знімаєш!». На запитання журналістів, чому без попередження вимкнули світло, додав, що при відключенні до доби повідомляють лише споживачів першої категорії(школи, садочки, лікарні), а кіровоградці – другої категорії(читати – другого сорту?).
За роботою працівників «Кіровоградобленерго» спостерігали і жителі Кущівки.
«Могли б хоч на стовпа повісити оголошення, чи по телевізору назвати перелік вулиць де проводитимуть відключення. У мене електроопалення – в хаті холодно. Дитину вділа, але все одно – така сирість», – обурюється Валентина Коваленко.
Ми відшукали типовий договір про постачання та правила користування електричною енергією. Зокрема, пункт 6, даного документу розповідає про порядок обмеження та припинення електропостачання:
– 6.1.1. Без попередження у разі:
виникнення аварійних ситуацій в електроустановках Постачальника – на час, що не перевищує визначеного ПУЕ для струмоприймачів Споживача відповідної категорії;
– 6.1.6. З повідомленням не менше ніж за 10 днів для проведення планових ремонтних робіт в електроустановках Постачальника або для приєднання нових споживачів, у разі відсутності резервного живлення Споживача.
Журналісти “Гречки” спробували відшукати інформацію про те, як ставляться до своїх споживачів, яким надають подібні послуги підприємства у інших країнах. Чи дозволяють вони подібну зневагу до своїх клієнтів?
Як з’ясувалося, у переважній більшості Європейських країн працюють по кілька компаній, що постачають електроенергію населенню. Між ними точиться серйозна конкуренція і, гадаю, керівництву жодної з них не спаде на думку вимкнути на добу і без попередження своїм клієнтам світло.
Наприклад, енергокомпаній у Фінляндії декілька, пише сайт «Енергетика та промисловість Росії», – і кожна з них намагається запропонувати громадянам цієї країни найбільш вигідні умови контракту, так що час від часу споживачі переходять від однієї компанії до іншої. Зазвичай компанії, намагаючись переманити клієнта, пропонують укласти пробну операцію (найчастіше строком на півроку). Від споживача потрібно тільки заповнити форму на сайті, надалі всі турботи бере на себе енергокомпанія. Її менеджери самі зв’язуються зі своїми конкурентами і повідомляють про те, що тепер цього споживача обслуговує їх компанія.
Але це не про нас. Кіровоградцям залишається лише сподіватися, що світло не вимикатимуть щодня, а альтернативні джерела енергопостачання організовувати самотужки…
Валерій Лебідь
Фото автора