У Кіровограді дотримуватимуться закону про сортування сміття, якщо погодиться орендар смітника (ФОТО)

Опубліковано . в Суспільство

Кількість переглядів - 3642

У Кіровограді існує Програма запровадження роздільного збору твердих побутових відходів на 2015-2019 роки, проте поки що здійснюється вона лише на папері.

Фактично зараз місто потопає у смітті, яке катастрофічно не поміщається на міське сміттєзвалище, робити щось на владному рівні, аби сміття було менше, не виходить. Розмови про будівництво сміттєпереробного заводу затихли, змусити орендаря сміттєзвалища створити сортувальну лінію поки не виходить. Та навіть сортування сміття викликає складнощі.

Сміттєва статистика

Трохи статистики, наведеної у Програмі запровадження роздільного збору твердих побутових відходів на 2015-2019.

Міське сміттєзвалище створено у 1953 році. Захоронення твердих побутових відходів здійснює ТОВ "КАТП-1128" – підприємство з Одеси, яке за договором до 2029 року є орендарем комунального звалища.
Сміттєзвалище займає площу 18,87 га, де накопичено більше ніж 3,8 млн. тонн побутових відходів.
Внаслідок піввікового складування сміття в межах полігона ТПВ повністю засипаний яр з висотою в південно-східній частині близько 35 м.

Межі сміттєзвалища в південно-східному напрямку проходять на відстані 400 метрів від житлових будинків. Побутові відходи не компостовані.

Попереднє сортування та оброблення побутових відходів не проводиться.

Сміттєзвалище не має стабільного по всій площі покриття, тому сміття має постійний контакт з навколишнім середовищем. Відсутня огорожа, що призводить до забруднення прилеглих територій та вільного доступу на звалище.

Впровадження комплексної програми роздільного збору твердих побутових відходів у сфері поводження з твердими побутовими відходами дозволило б до 2019 року зменшити долю відходів, що підлягають захороненню на полігоні на 45 відсотків.

Ресурсу існуючого сміттєзвалища залишилося на 3,5 років. За умови впровадження роздільного збору термін експлуатації можливо продовжити до 6-ти років.

До речі, сортування сміття - це не вигадка екоактивістів, а норма Закону України про відходи, який Кіровоградщина порушує роками.

Як відбувається роздільний збір?

Планується встановлення спеціальних маркованих сміттєзбірних контейнерів. Спеціальні кришки не дають змоги відкривати їх та розсипати відходи.

На першому пілотному етапі (тобто у 2015році), відповідно до документу, має відбутись розміщення сміттєзбірних контейнерів для роздільного збору ТПВ на території, яку обслуговує ЖЕО №4. Так, за програмою, на сміттєзбірному майданчику розміщуватиметься два види контейнерів: один для скла і металу або полімерів і паперу, інший – для решти відходів.

Другий етап (2016 – 2017 рр.) передбачає розміщення сміттєзбірних контейнерів для роздільного збору ТПВ планується на решті території Кіровограда.

Третій етап (2017 - 2019 рр.) передбачає впровадження чотирьох компонентного роздільного збору ТПВ.
При застосуванні вказаної схеми передбачене централізоване перевезення зібраних окремо у контейнерах компонентів на сміттєзвалище для проведення на його території досортування на сортувальній станції.

Що буде зроблено вже 2015?

Автори програми розуміють, що відходи можливо використати, як вторинну сировину, після збирання, сортування, перевезення, досортування повинні відправлятися на переробку. За мету ставлять залучити містян до роздільного збирання сміття і навіть знають що робити: ввести на всій території міста системи роздільного збору окремих компонентів побутових відходів просто поставивши баки для різних видів сміття і ввести лінію із сортування відходів.

Цього року, відповідно програми, мали б бути закуплені частина сміттєзбиральних контейнерів, облаштування сміттєзбірних майданчиків, що не відповідають санітарним нормам, виготовлення проектної документації на роботи з будівництва (встановлення) сміттєсортувальної станції.

Також відповідно програми цього року має відбутись виділення додаткових 7 га землі для розширення сміттєзвалища.

Проте поки що жодних умов для реального початку реалізації програми немає.

«Вже кілька листів направлено власнику "КАТП-1128", який знаходиться в Одесі. Ми дійсно з ними заключали угоду і вони тричі обіцяли, що вони поставлять лінію по сортуванню відходів і будуть встановлені контейнери для роздільного збору сміття. Вони почали роботу робити, але все покинули», - коментує ситуацію в.о. Кіровоградського міського голови Іван Марковський і додає, що найближчого тижня з питанням спробують розібратись.

Проте, у випадку якщо орендар відмовиться, місто вочевидь, нічого зробити не зможе, адже договір оренди сміттєзвалище укладений до 2029 року таким чином, що розірвати його фактично неможливо.

Анастасія Дзюбак

Сподобалася стаття?
Реклама

Додати коментар

Коментатори, які допускатимуть у своїх коментарях образи щодо інших учасників дискусії, будуть забанені модератором без додаткових попереджень та пояснень. Також дані про таких користувачів можуть бути передані до МВС, якщо від органів внутрішніх справ надійшов відповідний запит.

У коментарі заборонено додавати лінки та рекламні повідомлення

Захисний код
Оновити