Україна таки живе без тютюнового диму!?

08:59, 30 Січня, 2013

Більшість європейських країн повністю відмовилися від куріння у приміщеннях ресторанів, кафе і барів: Ірландія, Велика Британія, Норвегія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Естонія, Латвія, Литва, Бельгія, Франція, Іспанія, Кіпр, Угорщина, Мальта, Македонія, Словенія, Італія, Туреччина, Болгарія. З 16 грудня 2012 до них приєдналася і Україна.

ЗА СТАТИСТИКОЮ, БЛИЗЬКО 30 ВІДСОТКІВ УКРАЇНЦІВ – КУРЦІ
Згідно з новим Законом, забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у ліфтах і таксофонах; в приміщеннях і на території закладів охорони здоров’я; у приміщеннях і на території навчальних закладів; на дитячих майданчиках: у приміщеннях і на території спортивних та фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту, в під’їздах житлових будинків; у підземних переходах; у транспорті загального користування, використовуваного для перевезення пасажирів; в приміщеннях підприємств ресторанного господарства; в приміщеннях об’єктів культурного призначення; у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності; в приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян; у приміщеннях гуртожитків; в аеропортах і на вокзалах.

Власник, уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд або окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не повинна перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди або приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров’ю людини куріння тютюнових виробів.

У місцях для куріння має бути розміщено графічний знак з текстом такого змісту: “Місце для куріння» та інформація про шкоду, яку завдає здоров’ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: “Куріння шкодить Вашому здоров’ю!”.

За порушення норм Закону центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб’єктів господарювання у разі: розміщення попільничок або паління в приміщеннях закладів ресторанного господарства – від однієї 1000 (тисячі) гривень до 10000 (десяти) тисяч гривень; відведення спеціальних місць для куріння, необладнання їх витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, нерозміщення передбаченої Законом інформації – від 1000 (однієї) тисячі гривень до 10000 (десяти) тисяч гривень.

ЗАКОН Є ЗАКОН. ТА ХТО Ж ЙОГО ВИКОНУВАТИМЕ, ЯКЩО НАВІТЬ…?
Кореспондент «Гречки» насамперед поцікавився: як же відреагували на нововведення ті, хто недавно дружно проголосували за «передвиборну» ініціативу?

Дива у Будівлі Під Куполом на вулиці Грушевського не відбулося. Депутати, їхні помічники-консультанти, акредитовані у Верховній Раді кореспонденти українських та іноземних ЗМІ як і раніше курять в стінах вищого законодавчого органу, незважаючи на перейменування «місць для куріння» в «кімнати для відпочинку» з вивішуванням передбаченої законом «наочної агітації».

У головному корпусі Верховної Ради «живою» залишилася лише знаменита «курилка» на першому поверсі. Курять, втім, і в інших приміщеннях, позначених “кімнатами для відпочинку”.

За даними Інституту соціології, підтримують заходи щодо захисту населення від тютюнового диму 84 відсотки жителів України. Підприємці, що заробляють гроші в ресторанному бізнесі, не могли не врахувати дану обставину і починаючи з 16 грудня перевели свої заклади на бездимні умови праці. Принаймні так вважається. Зі столів зникли попільнички, в залах для курців задовго до «дня Ч» вивісили повідомлення про майбутню заборону.

Керівник відділу по боротьбі з неінфекційними захворюваннями Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Наталія Король впевнена, що пасивне куріння вбиває не менше, ніж активне, і поділ залів для курців і некурців з медичної точки зору безглуздо.

– Для багатьох токсичних речовин є поріг безпеки, для тютюну ж безпечної дози не існує, – пояснює Наталя Король. – Будь-яка частинка, навіть наномолекула тютюнового диму, вироблятиме негативний ефект в організмі: атеросклеротичний, канцерогенний та інші. Ніяка інженерна споруда, навіть найпотужніша вентиляційна система, на 100% не очистить повітря від тютюну. Пасивний курець отримує ту ж шкоду, що й курець.

– 64% відвідувачів кафе, барів і ресторанів стають пасивними курцями, – говорить голова правління ГО «Життя», керівник проекту «Україна без тютюнового диму» Андрій Скіпальський. – Дим в кафе, барах і ресторанах стає проблемою і для тих, хто там працює. Офіціанти та бармени вісім годин робочого дня піддаються впливу тютюнового диму відвідувачів. Не випадково у них виникають проблеми зі здоров’ям – зором, з дихальною системою – вже на другий-третій рік роботи в цих закладах.

Якщо клієнт все-таки закурить, – офіціант зобов’язаний зробити зауваження і повідомити про порушника адміністратору і охороні. У випадку якщо клієнт виявиться неслухняним і продовжить курити, до кафе зобов’язані викликати міліцію для складання протоколу про порушення. Викликати міліцію може і відвідувач кафе, який помітив, що хтось у залі димить. Штраф недбайливому клієнтові можуть виписати в розмірі 175 гривень. Повторне порушення протягом календарного року, – і людина заплатить від 170 до 340 гривень. Тільки за перший місяць дії нового закону київська міліція склала акти про понад півтори тисячі порушень з боку фізичних осіб. Всі вони вже внесли належну суму до скарбниці рідної незалежної держави.

Значно більше грошей в подібному випадку «скачають» з самого питного закладу: від однієї тисячі гривень до десяти тисяч.

Крім штатних консьюмерів, чи то пак співробітників відділів та управлінь із захисту прав споживачів, регулярні рейди по злачних місцях здійснюють громадські активісти. Саме вони повідомляють Київ (зокрема, Андрія Скипальського) про існування обхідних шляхів для підприємців. Після 23 і особливо після 24 годин персонал закладів громадського харчування найчастіше тільки робить вигляд, ніби невдоволений наявністю в залах чоловіків і жінок, котрі невимушено палять. І не дивно: адже, незважаючи на бадьорі заяви господарів кафе та ресторанів про нібито збереження «їхнього» клієнтського контингенту, насправді втрати все-таки є. Найпрагматичніші з бізнесменів дійшли висновку: ймовірність появи в закладі наряду міліції, викликаного яким-небудь обуреним відвідувачем, настільки незначна, що простіше буде заплатити двох-або трьохтисячегривневий штраф, ніж продовжувати відлякувати народ від улюблених місць вечірньо-нічного відпочинку.

Ольга Насонова, президент Асоціації ресторанів України, констатує: через новий закон неабияка частина «особливо цінних» співробітників ресторанів виявилася «поза грою». Таких нібито до сьогоднішнього дня вже близько тисячі. До категорії «особливо цінних» пані Насонова відносить кальянщиків, яких, виявляється, виховати, а потім залучити в заклад настільки ж клопітно, як і хорошого кухаря…

«КУРЦІ – ТАКІ Ж ГРОМАДЯНИ УКРАЇНИ, ЯК І ПРОТИВНИКИ ПАЛІННЯ!»

Паралельно із «впевненою ходою» супротивників куріння в громадських місцях шириться й число прихильників відміни нового закону. Серед лідерів цього громадського руху – адвокат Ігор Марусенко, який прославився позовами проти Донецької залізниці ще в позаминулому році.

Невдоволення жителя Донбасу, який ось уже 20 років поспіль викурює в день по пачці «отрути», викликала введена на початку 2011 року заборона на тютюновий дим у потягах «Укрзалізниці» і на всіх без винятку вокзалах. Як практикуючий адвокат, Марусенко відчуває дискомфорт не тільки під час поїздок по рідній країні.

– Їду я, скажімо, швидким потягом «Донецьк-Москва», – каже пан Марусенко. – Ось ми перетнули держкордон у Козачій Лопані і знаходимося на російській землі. Здавалося б, тепер вже можна закурити? А провідник погрожує викликати супроводжуючий поїзд «дует» сержантів транспортної міліції. Бо ж склад донецького формування вважається українською територією, хоч їдемо по Білгородській, Курській або Орловській області. Ну не дурість?!

За словами Ігоря Марусенка, курці зі стажем, котрі гостро переносять нікотиновий голод, – точно такі ж громадяни України, як і некурящі. А Закон зобов’язаний захищати основоположні права як тих, так і інших людей.

Штрафи за куріння на залізничному транспорті, введені позаторік, складали від 85 гривень до 340. Платили їх нечасто. Досить було почути зауваження від співробітника МВС у форменому одязі, як пасажир або зустрічаючий/проводжаючий квапливо «забичковував» сигарету і вкидав її до найближчої урни.

 Олег БАЗАК

 

Останні новини по темі
На Кіровоградщині дерева поставлять на електронний облік!
Актуально: податкова відшкодує кіровоградцям частину грошей витрачених на навчання
Читайте також

«Кіровоградобленерго» опублікувало графіки відключень за чергами, які запроваджують на Кіровоградщині у вівторок, 16 липня....

20:13, 15 Липня, 2024

Цьогоріч вперше в Україні День Державності відзначають у нову дату — 15 липня. У Кропивницькому в цей день вшанували тих, хто боровся за Україну і провели міжконфесійну молитву....

18:02, 15 Липня, 2024

Сьогодні, 15 липня, дві громади Кіровоградщини повідомили про загибель на фронті земляків-захисників....

17:36, 15 Липня, 2024