Україну визнано головною піратською країною у світі

09:33, 12 Лютого, 2013

Міжнародний альянс інтелектуальної власності, – коаліція семи асоціацій, яка складається з більш ніж 3200 компаній, що представляють США в галузі авторського права, – у своєму щорічному звіті назвав Україну пріоритетною країною, яку Торгова палата США повинна включити до списку держав, де систематично порушуються авторські права. Цей статус з 2006 року не отримувала жодна країна. До списку пріоритетного спостереження потрапили також Аргентина, Чилі, Китай, Коста-Ріка, Індія, Індонезія та Росія.



Якщо покладатися на дані, наявні в розпорядженні ПРА, поширення піратського контенту в Україні набуло масштабів, які завдають правовласникам значних збитків. “В Україні багато відкритих ринків і вуличних кіосків, які рясніють піратськими копіями записів, фільмів та програмного забезпечення всіх видів, включаючи розважальні програми”, – наголошується у доповіді. Згідно з даними IIPA, неліцензійне програмне забезпечення в Україні використовують держоргани, серед яких Міністерство внутрішніх справ, Державна податкова служба та прокуратура. Альянс визнав український уряд найбільшим споживачем нелегального програмного забезпечення в країні. У бюджеті на 2013 рік на закупівлю програмного забезпечення для держустанов відведено 100 мільйонів гривень. Це становить 10-20% від суми, необхідної для придбання ліцензійного програмного забезпечення.

Керівник департаменту із захисту прав інтелектуальної власності компанії «Microsoft Україна» Юрій Омельченко повідомив, що, за різними оцінками, органи центральної виконавчої влади в Україні використовують у роботі від 54 до 80% піратського програмного забезпечення.

Не набагато краще становище й на периферії. Приміром, 60% програмного забезпечення, яке пропонують львів’янам у сервісних центрах, – піратське. За інформацією Microsoft, у Львові 90% компаній працюють на піратських програмах.

Найближчим часом Україні загрожує виключення з програми підтримки країн, що розвиваються. Це позбавить українських підприємців права на безмитне ввезення товарів до США.

Тепер на підставі рекомендацій IIPA і консультацій з правовласниками Торгова палата США сформує так званий звіт 301. Країни, що потрапили до нього, виключаються з “Загальної системи привілеїв” (GSP) – програми американського уряду з підтримки економічного зростання країн, що розвиваються, в рамках якої до США безмитно ввозиться 3, 4 тисяч видів товарів із 140 країн. Як вказують у IIPA, завдяки GSP за 11 місяців 2012 року до США безмитно було ввезено української продукції на $70 мільйонів.

Подібний статус IIPA застосовував щодо України у 2001 році. Відразу після цього США виключили нашу країну з програми GSP до 2006 року.

Зараз США знову будуть розглядати пропозицію IIPA і після консультацій з українським урядом та правовласниками винесуть вердикт, – швидше за все, негативний для України. 

Коментар експерта
Олег Зарубінський, народний депутат України (фракція Партії регіонів):
– З жорсткими оцінками ПРА української дійсності сперечатися безглуздо. Інтелектуальне піратство у нас справді набуло загрозливих масштабів. Це видно і на побутовому рівні. Ось я, кожен день під’їжджаючи до будь-якого з київських супермаркетів, завжди бачу двох-трьох молодих людей, які відкрито пропонують придбати у них диски з фільмами, іграми або якимось софтом. Ще більшого розмаху інтелектуальне піратство набуло в українському Інтернеті. Звичайно, легше всього нарікати на складну ситуацію в українському суспільстві. Люди, мовляв, відчувають матеріальні труднощі, яке вже тут придбання ліцензованої продукції …
Але ось я, як людина, що заробляє власною інтелектуальною працею, прагну переконати своїх колег-політиків. Ті ж вважають, ніби гідні державного захисту лише продукти, створені руками або ж ногами
– Себто, серед українських політиків є захисники піратів?

– Ви й не уявляєте, як їх багато! Варто було в тому ж Києві оголосити піратам нещадну війну, як їх сторону брали і держслужбовці високого рангу, і правозахисники. «Караул! – волали вони. – Права людини порушуються!..».

До речі, безпомилково визначити, чи насправді Україна зараз на 1-му місці серед країн, що використовують «піратське» забезпечення, важко. Я часто буваю у країнах Азії, Близького та Середнього Сходу. Ось там, за моїми спостереженнями, взагалі не купують ліцензій на контент!.. Ми, звичайно, на тлі Німеччині або Австрії виглядаємо в цьому сенсі непрезентабельно.

– А як щодо економічних санкцій, погроз заборонити безмитне ввезення української продукції на територію США?

– США, як і Україна, є членами Світової організації торгівлі. Вступаючи туди, ми досить детально ознайомились із «внутрішніми правилами». Ну немає в них права однієї держави-члена розмовляти з іншим таким же членом мовою ультиматумів! Україна підтверджує свою позицію про необхідність боротися з інтелектуальним піратством; при цьому вкрай важливе питання не повинне ув’язуватися з якимись іншими, в нашому випадку з торговими санкціями. 

Зазначу ще й таке: Україна, наполягаючи на перегляді мит у рамках Всесвітньої торгової організації, декого дратує своєю непоступливістю. Президент Литви Даля Грибаускайте під час недавньої спільної прес-конференції із Президентом України Віктором Януковичем зазначила: дана пропозиція може негативно відбитися на процесі підписання Угоди про асоціацію, що включає створення зони вільної торгівлі з ЄС. Крім Литви, стурбованість планом України переглянути ввізні тарифи на кілька сотень товарів продемонстрували ще 156 членів ВТО.

– Чи не пов’язані погрози американців скасувати безмитне ввезення до себе наших товарів із ув’язненням провідних українських опозиціонерів, зокрема, Юлії Тимошенко та Юрія Луценка?

– Боже борони! Наші внутріполітичні конфлікти для США нецікаві, їх насправді пригнічує усвідомлення факту систематичного позбавлення чималої кількості американських компанії належних їм прибутків. Скажу більше: для США звинувачення інших держав у крадіжці інтелектуальної власності вже давно стало «фішкою». 
Олег БАЗАК

Останні новини по темі
Читайте також

Увечері 19 березня Кропивницький пережив наймасованішу атаку за час війни. Внаслідок ударів ворожих дронів у місті є поранені, серед яких діти. «Гречка» дізналася про стан постр...

09:23, 20 Березня, 2025

У вечері 19 березня Кропивницький пережив наймасованішу ворожу атаку за період війни.

06:38, 20 Березня, 2025

19 березня з 20.11 у Кропивницькому оголошена тривога. Місто під масованою атакою ворожих дронів.

23:39, 19 Березня, 2025