Україна без диму: перші радощі

09:37, 18 Березня, 2013

16 березня виповнилося 3 місяці, відколи набув чинності Закон України щодо заборони куріння у громадських місцях. За цей час поширеність тютюнокуріння безумовно знизилася, – аж до рівня цивілізованих країн. Курити в нас стало справді немодно, позаяк українці прагнуть вести здоровий спосіб життя. І то є приємна для всіх новина – в наш дуже непростий час!..

Нещодавно в Києві розпочалася кампанія із соціальної реклами «Дякую, що не курите». Центр регіонального представництва «Життя» за сприяння Асоціації замовників та виробників соціальної реклами розмістив у Київському метро 50 метролайтів. Плакати із зображенням справжньої офіціантки впродовж місяця інформуватимуть киян та гостей міста про позитивну дію Закону № 4844, метою якого є захист населення та працівників галузі від тютюнового диму. У такий спосіб через соціальну рекламу українські офіціанти та бармени дякують відвідувачам кафе, барів та ресторанів – курцям за дотримання закону. Партнерами кампанії виступають Київська асоціація офіціантів та Всеукраїнська асоціація барменів.

 

«Вдячність – це перше, що приходить мені на думку, коли мене питають про антитютюновий закон. Я дуже рада, що можу через соціальну рекламу подякувати всім відвідувачам закладів громадського харчування за дотримання закону про заборону куріння. Нам, працівникам кафе, барів, ресторанів, дійсно стало легше дихати, і волосся та одяг не смердить. Ми також дякуємо тим законодавцям, що забезпечили нам безпечні умови праці. Особисто мені це дуже важливо, тому що я ще хочу народити здорових дітей. Дякую усім відвідувачам, що цінують чисте повітря та поважають наше право на здоров’я», – говорить Альона Чукшис, яка вже 4 роки працює в закладі ресторанного господарства та залюбки погодилася стати обличчям соціальної рекламної кампанії. 
За даними Держкомстату, тільки на підприємствах ресторанного господарства із кількістю працівників 10 та більше працюють 48 000 працівників. З 16 грудня 2012 року вони захищені від негативного впливу тютюнового диму та працюють в безпечних для здоров’я умовах. Символічно, що соціальна рекламна кампанія стартувала на початку весни. Адже дві третини працівників кафе, барів та ресторанів – це жінки, більшість з яких – майбутні мами.

ЯК РОСІЙСЬКІ ТЕЛЕВІЗІЙНИКИ У ЛЬВОВІ «РОЗЧАРУВАЛИСЯ» 
Директор Інституту медіа-права Тарас Шевченко першими наслідками нововведення задоволений:
– В переважній більшості випадків закон виконується. Будь-який закон має певний рівень невиконання. Навіть закони, що гарантують право на життя, теж порушуються. Перший моніторинг ми проводили 2 роки тому, він стосувався виконання закону, що діяв на той час. Тобто не менше ніж 50 відсотків в залі має бути не курців. Тоді результат невиконання складав 70 відсотків, тобто лише 30 відсотків виконували закон. Коли лобіювався закон про повну заборону куріння в приміщеннях, головним аргументом «проти» було: «Та цей закон ніхто не виконуватиме!..». Світовий досвід засвідчив про те, що повна заборона виконується набагато краще. Розмежування зон не працює! Незалежно від того, чи то буде 10% чи 20%. Тому ініціативи деяких депутатів щодо відновлення якихось кімнат для паління суттєво підірвуть закон. Оскільки дим поширюється повсюди, по-перше. А по-друге, неможливо законом установити ліміти, чи це одна, чи дві кімнати потрібні. Тільки з’являється шпаринка, – рівень невиконання просто величезний…

Якщо брати цифри Києва, то, без урахування нічних клубів, рівень виконання закону про заборону куріння – 91 відсоток, тобто понад 90 відсотків дотримуються закону.

Доповнює пана Тараса Костянтин Красовський, завідувач відділу контролю за тютюном Інституту стратегічних досліджень при МОЗ України:
– Всі знають про той скандал, що спалахнув навколо агенції УНІАН з приводу правдивості інформації. Тож при висвітленні результатів нашого моніторингу ми також стикаємося з проблемою правдивості інформації. Випадок із львівської практики. Російська телекомпанія РТР приїхала до Львова робити репортаж про виконання закону. Обійшли у центрі Львова 45 закладів (ті в місті мало не на кожному кроці). Запитують у них: «Ну що, коли буде репортаж?». «Репортажу не буде. Ми не знайшли жодного курця». Іншими словами, якщо закон виконується на 100 відсотків, це нецікаво, це «не новини». А от якби вони зайшли у 46-й заклад і показали: «Ось, хохли масово порушують закон!» – то, мабуть, заробили б від керівництва РТР не лише моральні «бонуси».
Один дуже поважний сайт передрукував результат: «…майже 10 відсотків закладів порушують закон». Звісно, при іншому передрукуванні це вже було 10 відсотків.

Більшість методик, що використовуються, є неефективні, бо є таке загальне враження: «Та всі підлітки п’ють і курять!» Підлітки це читають, чують і собі думають: «Ну якщо всі курять, то й я маю так само робити…». Але у США винайшли підхід під назвою «соціальна нормалізація». Виходять в якийсь кампус, проводять опитування. 80 відсотків підлітків не курять. І тоді кажуть: «Серед вас нормально – не курити!». Тобто хочеш бути нормальним – не кури! І це дійсно працює. 

Закон виконується не через штрафи, а через те, що у нас 75 відсотків не курці.

«СКВОЗНЯЧОК» – ЦЕ ЩО ТАКЕ? 
Координатор медіа-програм регіонального центру громадського представництва «Життя» Юлія Солоха люб’язно надала «Гречці» відомості, що свідчать про впевнене просування країною «антитютюнового мислення»:
– У 13 обласних центрах, тобто великих містах, та в 6 містах Автономної Республіки Крим ми провели моніторинг щодо дотримання громадянами законодавчої новели, що попервах піддавалася шаленим атакам «тютюнового лобі». Нашими волонтерами було промоніторено 1133 заклади: 508 кафе, 254 заклади ресторанного типу, 261 бар, 38 нічних клубів та 72 спеціалізовані заклади (паби, трактири і т.д.).
У 508 кафе ми виявили 20 відсотків порушень. У ресторанах – 6 відсотків порушень. У барах – 20 відсотків, у нічних клубах – 32 відсотки (тобто найбільше). Паби, трактири, піццерії, більярдні – у 8 закладах виявили порушення (11%).

76 порушників (7%) з 1133 закладів. Основна частина моніторингу проводилася у вечірній час – з 16 до 24 години. Трохи менше з 12 до 16 години. І 22 заклади вранці з 9 до 12 години.

93% закладів не порушували закон взагалі. 6% порушували у вигляді куріння сигарет, кальянів та відсутності попільничок на столах.

Найбільша кількість порушень – в Одесі, найменша ж кількість у Чернігові та Івано-Франківську.
Я відвідала особисто 24 заклади. У VIP-закладах є кімнати, де дозволяється курити кальяни чи сигарети. Дуже хороша ситуація у пабах, де завжди курили; нині люди без проблем виходять курити. Адміністратори та персонал у пабах дуже задоволені тим, що в їх закладах тепер не курять і їм легше дихати.
На думку громадськості, закон сьогодні виконується дуже добре.

Втім, заради справедливості зауважимо: одночасно з багатьма позитивами закон №4844 «прочинив» шахраям неабияких розмірів «шпарину». Маю на увазі тих, хто полюбляє добре попоїсти й випити у закладі, а потім «щезнути», не розрахувавшись. На слензі офіціантів це зветься «сквознячком».

Виглядає ця афера наступним чином. Клієнти, розсівшись за столиком, роблять офіціантові щедре замовлення з багатьох найменувань блюд та напоїв. З’їдають закуску, випивають спиртне. Перед подачею гарячих блюд виходять покурити, подихати свіжим повітрям і… випаровуються. Розрахунок негідників робиться на те, що будь-яка людина в принципі не може піти з закладу, не дочекавшись основного блюда. Тому за клієнтами надто не слідкують. Ті ж, на підтвердження власних «благих намірів», залишають на своїх стільцях якусь одежину, а дами – сумочки.

Не дочекавшись «їдців», офіціанти з дозволу метрдотеля переносять до підсобного приміщення залишений тими одяг та особисті речі. Як неважко здогадатись, куртки/плащі разом із сумочками коштують разом не дорожче 20-30 гривень; всередині ж там абсолютно порожньо…

У більш-менш досвідчених рестораторів з недавніх пір заведено: аби невдаха-офіціант не платив щораз по 400-500 гривень за «зниклу компанію», під час перекурів за клієнтами непомітно слідкують і колеги офіціанта, і охоронці закладу. Останні, якщо запідозрять, ніби група людей має намір «зробити ноги», навчилися ввічливо притримати гостей у межах території ресторану – аж до моменту, коли офіціант підтвердить факт оплати…

protydymu
Олег БАЗАК

Останні новини по темі
У Знам’янці шукали найкращого читача України
Кіровоград: куди сходити цього тижня(АФІША)
Читайте також

21 березня в Кропивницькому завершився триденний командний Чемпіонат України з легкої атлетики серед юніорів. Змагання об’єднали 302 учасників і учасниць із 22 областей кр...

18:21, 21 Червня, 2025

Держава оплачує жінкам професійне навчання у сферах, де зазвичай працюють чоловіки. Розповідаємо, як отримати компенсацію та які професії доступні....

15:34, 21 Червня, 2025

Бісквітний пиріг зі свіжими вишнями — це ніжна випічка, яку точно варто спробувати. Розповідаємо, як приготувати....

13:31, 21 Червня, 2025