Кіровоградському протитуберкульозному садку бракує тепла і басейну
Санаторний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 65 “Лукомор’я”, що в Кіровограді, не звичайний дитсадок. Тут виховуються і лікуються діти з ранніми проявами туберкульозної інфекції, з малими та згасаючими формами туберкульозу. Що пропонують і чого бракує садку, що зберігає здоров’я вразливої малечі?
Санаторій дитячого типу
У дитсадок № 65 потрапляють діти за направленням з тубдиспансеру. Переважно це малюки, в яких проба МАНТУ показала схильність до хвороби, або ж ті, що перебували у родині хворого. Тому у садку проводяться усі необхідні профілактичні заходи, щоб дитина не захворіла. Кожне маля, направлене до дошкільного закладу, перебуває тут до повного одужання, але не менше, ніж півроку. Садок розрахований на 350 дітей. Наразі вакантні ще 30 місць.
Це дійсно дитячий санаторій, адже тут роблять усе, щоб дитина росла веселою і здоровою: чотириразове харчування за державний кошт, фізіотерапевтичний кабінет, різноманітні методики закалювання і фізичного розвитку дітей, педагоги – визнані професіонали своєї справи. Садок напівінтернатного типу, тобто з понеділка по п’ятницю малюки можуть перебувати тут цілодобово, якщо батьки не можуть їх забирати, наприклад, самі хворіють туберкульозом.
Людмила Міхно, фізінструктор, відмінник освіти і очільниця методичного об’єднання інструкторів з фізичної культури дошкільних закладів міст розповідає про свою роботу:
– Нещодавно на вулиці зробили хороший спортивний майданчик. Та і зал для занять у нас хороший, тут майже все з дерева, тобто екологічно чисте. В залежності від віку своя програма занять, але потроху привчаємо діток до закалювання. Наприклад, тут вони ходять по сольових доріжках. Проходить це так: рушничок спершу мочимо теплим сольовим розчином і дітки по ньому проходять босоніж. Сіль активує нервові закінчення, вода закаляє. На наступний день температуру знижують на градус, потім далі і далі. І так до кімнатної температури. Маємо «доріжки здоров’я»: насипані каштанчики по яких проходять босоніж. Це хороша профілактика плоскостопості. Застосовуємо на заняттях і методику Монтесорі, різноманітні вправи з застосуванням кольорів. Головне завдання навчити діток усвідомлювати, коли їм холодно, а коли жарко. Відповідно вдягатись тепло, або скидати одяг, щоб не потіти, адже в малечі це найчастіше стає причиною застуд. Особливість занять і в тому, що дітей не можна змушувати до якихось вправ. Кожна дитина особлива. Хтось без страху у три роки з’їжджає з гірки, а хтось і в п’ять боїться. Це нормально.
На базі закладу працює фізіотерапевтичний кабінет, в наявності якого апарат УВЧ, езопіковий тубус кварц, електрофорез з лікарськими препаратами, маячний кварц, магніт, Дарсонваль. У садку хваляться, що можуть надавати усі необхідні процедури, за призначенням лікаря і згодою батьків, і не потрібно водити дитину окремо у поліклініку. Для профілактики застуд дітям дають вітамінні чаї з настоянки шипшини,ехінацеї. Регулярно просто в садочку проводять огляди вузькі спеціалісти. Бракує ДНЗ тільки власного лікаря-логопеда, бо ж, кажуть, чи не половина діток мають певні проблеми з мовленням.
З огляду на такі хороші умови, багато прагне і своїх дітей прилаштувати у цей чудо-заклад. На кіровоградському форумах батьки діляться «досвідом», я і за скільки купити довідку у тубдиспансері.
Куди ж без ложки дьогтю
– Годують у нас добре. Є і м’ясо, і фрукти. Меню складає штатний лікар-дієтолог. Робимо все, щоб і смачно і різноманітно харчувались дітки.
Є один недолік – взимку холодно. Раніше садок отоплювався від котельні радіозаводу, який поруч. Але потім нас приєднали до котельні, що знаходиться на Балашовці, тому тепло до нас ледь доходить. Взимку у групах може бути +14. Боляче дивитись, коли дворічні дітки мають спати вдягнені як капуста. Обіцяли зробити котельню на території школи № 17, яка б обігрівала і їх, і нас, але поки все ніяк. Мусимо обігрівати приміщення як можемо. – розповідає Вікторія Бондаренко, завідуюча дитсадка.
Є в садка і ще одна особливість. Лише тут і ще в трьох ДНЗ міста є басейні. Щоправда залишилось саме приміщення, що потребує реконструкції. Діти не плавають тут вже 15 років.
До речі, Міністри освіти, молоді та спорту Дмитро Табачник у лютому заявив, що цього року ініціює запровадження загальнодержавного уроку плавання. Для цього він планував спрямувати усі наявні матеріальні та людські ресурси на навчання плаванню дошкільнят та учнів початкової школи. Люди з раціональним мисленням образу задались питанням, а де ж візьметься стільки басейнів, аби плани міністра втілити? Аж тут і басейні є, але відновлювати його не поспішають.
Кілька років тому комісія з управління капітального будівництва оцінила ремонт басейну у півтора мільйони гривень і керівництву садочка пояснили – місто таких грошей немає. У те, що може знайтись спонсор, який виділить таку немаленьку суму, завідувачці теж не віриться.
Можливо, у такому випадку могла б втрутитись держава? Адже минулого року з держбюджету було виділено 23 мільйони на реконструкцію басейну у Броварах. Щоправда, там директором басейну була дружина особистого масажиста прем’єр-міністра Миколи Азарова, а потім і кандидата в нардепи по мажоритарці, Сергія Федоренка. Якщо так підфортила родині масажиста, може і дітям пощастить?
Анастасія Дзюбак
“”Нова газета”