Придбати екопродукти у Кіровограді реально?

14:03, 28 Березня, 2013

Нещодавно у Кіровограді зник єдиний у нашому місті спеціалізований магазин, де можна було придбати екологічно чисті органічні продукти харчування.


Починаючи з 2010 року на розі вулиць Велика Перспективна та Єгорова діяв відомий, мабуть, кожному небайдужому до свого здоров’я кіровоградцеві магазин «ЕкоДім», втім вже на початку 2013 року назва його змінилася на декоровану в українському стилі вивіску «Крамниця» зі стандартним асортиментом продовольчих товарів. Чому ексклюзивний для нашого міста магазин раптово «прикрив лавочку» і де тепер кіровоградці можуть придбати екопродукти вирішила дізнатися «Гречка».
Спеціалісти сектору управління по сприянню розвитку торгівлі та побутового обслуговування Кіровоградської міськради зазначають, що поняття «екологічно чистий продукт» не регулюється жодним державним стандартом чи іншим нормативним документом. Торгівельні заклади, які пропонують на продаж подібну продукцію реєструються як звичайні магазини продовольчих товарів, сам же асортимент продуктів затверджує санстанція. «ЕкоДім» значився у списках саме як подібний торгівельний заклад, що орендує приміщення на розі центральних вулиць. Згідно із тимчасовим асортиментом товарів, затвердженим кіровоградською санстанцією, у магазині можна було придбати недріжджовий хліб, нерафінований цукор, натуральні та органічні макаронні вироби, борошно грубого помолу, молочні продукти, крупи органічні пророщені, м’ясо птиці та кроля, чаї, каву, соки та безалкогольні напої, кондитерські вироби, діабетичні товари та свіжі натуральні овочі.
У діючому наразі продовольчому магазині, де також можна придбати деякі екопродукти, про що мова йтиме трохи нижче, продавчиня повідомила, що «ЕкоДім» припинив своє існування через збитковість, тож нових відкриттів очікувати не варто навіть в інших районах міста. Головну причину закриття журналістам «Гречки» вдалося дізнатися безпосередньо у власниці магазину Тетяни Осаулець. Жінка розповідає, що для Кіровограда такий магазин не вигідний і через свою цінову політику (наприклад, 1 кг вершкового масла коштував близько 300 грн.) , і через його одинокість у місті, адже постачальникам було невигідно проїжджати десятки кілометрів заради однієї точки.

Олії у вогонь підливала ще й висока орендна плата, що, зокрема під Новий рік, особливо била по бюджету магазину. Проблемним став, за словами Тетяни Осаулець, і пошук реально екологічно чистих (себто без ГМО, пестицидів, гербіцидів, хімікатів і штучних барвників та консервантів, вирощений на незабруднених землях) продуктів – імпортні екопродукти брати для реалізації занадто дорого, а серед місцевих підприємців такого товару майже немає. Продукти постачали здебільшого з київської фірми «Natur Boutique» (чаї, кава, солодощі, макаронні вироби), що розповсюджує товар в’єтнамського виробника, з Вінниці (крупи), Полтави та Одеси (молочна продукція), Миколаєва (м’ясні продукти), співпрацювали і з фермою с. В. Байраки Кіровоградського р-ну, звідки постачали популярне серед відвідувачів магазину свіже молоко. Поряд із зазначеним асортиментом у магазині, за словами власниці, можна було також придбати сушені фрукти й гриби, шоколадні листівки та фігури, натуральні рослинні олії. Найбільшою ж популярністю у магазині користувалося печиво зі злаками, з кукурудзяної та гречаної муки, що на щастя, можна придбати сьогодні вже і в звичайних магазинах.
Наразі аналогів «Екодому» у Кіровограді немає. Певною мірою на екомагазин може претендувати «Зелена Скарбниця здоров’я» (район Типографії та у центрі, біля головного офісу ПриватБанку), що скоріше нагадує аптеку, ніж магазин. За словами продавчині, у «Скарбниці» можна придбати фіточаї, рослинні суміші, товари для діабетиків, екологічно чисті косметичні засоби, серед яких глиняні маски, морські солі. Проте на титул магазину товарів «без ГМО» може у такому разі претендувати будь-яка аптека, де є відділ подібних товарів.
Ми вирішили завітати до одного із супермаркетів нашого міста, що знаходиться у самому центрі – «Сільпо». Не знайшовши жодної таблички, що говорила б про ексклюзивність чистоти того чи іншого продукту, «Гречка» звернулася по допомогу до першого-ліпшого продавця-консультанта. Знервована жіночка відповіла, що такої інформації вона не має права надавати без дозволу адміністратора, тож порекомендувала звернутися саме до нього. Після певного очікування завітала і сама адміністратор, яка зазначила, що органічні продукти у супермаркеті маються, втім показати вона їх не може. Перелік таких товарів надається лише за проханням та рекомендаційним листом, тож споживач подібну продукцію має шукати на прилавках самостійно. Складно після такої, чесно кажучи, нелогічної відмазки повірити у те, що екопродукти можна придбати у супермаркеті, адже будь-який реалізатор буде зацікавлений у першочерговому збуті такого товару через його короткотривалий термін придатності. Втім, якщо вам все ж таки захочеться придбати щось органічне у центральному супермаркеті – пишіть листа… мабуть, аж у Дніпропетровськ, де і знаходиться головний офіс всеукраїнської мережі. Думати про те, що екопродукти можуть продаватися в інших маркетах нашого, мабуть, і не варто, адже серед широкого асортименту товарів і при невеликій кількості покупців екологічність продукту швидко втрачатиметься, а значить продукцію доведеться утилізувати, що, безперечно, впливатиме на бюджет закладу.
Як згадувалося вище, невеликий асортимент екологічно чистого товару пропонує новостворений магазин «Крамниця». За словами адміністратора торгівельного закладу, якого «Гречка», на щастя, застала на місці, у магазині наразі можна придбати з претензією на «еко» крупи (Київ), соки (марка «Чумак»), товари для діабетиків. Говорить, що найближчим часом на прилавках також з’являться макаронні вироби, чаї, кава, проте кисломолочної продукції можна не очікувати.

Єдиним, щоправда неспеціалізованим, місцем продажу екотоварів можна по праву назвати ранкові базари, куди селяни вивозять товари домашнього виробництва: м’ясо птиці і кроля, молочні продукти, зелень, овочі. Ті, хто вже звик купувати таку продукцію «на руках», зазвичай, мають список і контакти таких постачальників, тож питання стосовно екологічності продуктів сімейного харчування і в них не постає. Проте і серед товарів таких продавців часто-густо трапляється далеко не та якість, якої ви очікуєте: домашню птицю також годують синтетичними кормами, жирне молоко, задля більшого об’єму, розбавляють водою, а знежирений сир видають за жирненький. До того товари стихійної торгівлі, з якими на одній із прес-конференцій у міськраді в черговий раз обіцяли боротися, не перевіряються на якість санстанцією.

Єдиним способом отримати екологічно чистий продукт харчування – розвести грядочку під власним будинком. Втім якщо жителям приватного сектору це зробити буде непроблематично, то жителям багатоповерхівок ідею реалізувати не вдасться, адже за словами головного інспектора міста Віктора Іванова, прибудинкові землі загального користування призначені лише для квіткових саджанців.

Іще одним виходом вирішення проблеми було б створення мережі магазинів екопродуктів в усій Україні, а не лише територіально, як наприклад, на заході. Тоді б у кожному місті можна було створювати подібний торгівельний заклад, який би не був настільки збитковим. Проте можливо є і інші виходи з цієї ситуації, як ви вважаєте?
Шукала екотовари у Кіровограді Світлана Дубина

Останні новини по темі
Кіровоград: Святослав Ханенко візьме участь у сесії облради
Прокуратура нагадує про свою “Гарячу лінію”
Читайте також

3–5 липня в Кропивницькому проведуть триденний тренінг «Дизайн мислення. Проєкти для згуртованості громад». Найкращі ініціативи отримають фінансування. Розповідаємо, чого навчат...

11:57, 14 Червня, 2025

17 та 18 червня о 18:00 в Кропивницькому відбудуться покази трагікомедії «Молочайник» від творчого об’єднання «Кропива». Розповідаємо, як долучитися до вистави....

11:02, 14 Червня, 2025

З 4 по 7 червня в Чернівцях пройшов чемпіонат України з велосипедного спорту (маунтенбайк) у дисципліні парні багатоденні перегони....

10:34, 14 Червня, 2025